Čo je atopia?

Odborníci to vedia povedať najlepšie

https://www.youtube.com/embed/Xsu4AQSiVio

„Pojem „atopický“ je odvodený od gréckeho slova atopos = zvláštny, cudzí. Vyjadruje niečo, čo prebieha atypicky. Teda inak ako je bežné."

Spoločným znakom ochorenia "atopický ekzém" je zvýšená citlivosť kože a slizníc dýchacieho a trávacieho traktu voči látkam, ktoré sa v našom prostredí vyskytujú bežne (pele, prach, roztoče…) resp. atopik je s nimi v kontakte v bežnom živote (potraviny, kovy, kozmetika…atď.).

Látky sa do tela dostávajú kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. Tu sa stretávajú so zvýšenou a nevyváženou reakciou imunitného systému. Atopik produkuje proti týmto alergénom protilátky. Jedná sa o imunoglobulíny, označované skratkou IgE.

Atopia ešte nemusí byť choroba, ide o predispozíciu. Rozbieha sa, ak sa k nej pridá nežiadúci vonkajší faktor (potravinový alergén, alergén z prostredia, stres, očkovanie, iné ochorenie…), Spúšťajú sa citlivé reakcie v podobe zápalu dutín, prieduškovej astma, zápalu spojiviek, celoročnej alergickej nádchy, potravinovej alergie a taktiež atopickej dermatitída. Všetky tieto ochorenia majú rovnakého menovateľa - ATOPIU.

„Alergická nádcha, priedušková astma, zápal spojiviek, atopický ekzém a iné sú prejavom ATOPIE."

Je to dedičné?

Atopické ochorenie je silne dedične podmienené; ak je jeden z rodičov atopik, pravdepodobnosť, že dieťa bude atopikom sa pohybuje takisto na úrovni 50-60 %. Ak sú atopikmi obaja rodičia, riziko rozvoja atopie u dieťaťa je až na úrovni 80 %.

„Sklon k atopickej dermatitíde sa v rodinách dedí spolu so sklonom k ostatným atopickým ochoreniam, ako sú alergická nádcha, astma a iné alergické ochorenia."

Čo je atopická dermatitída (atopický ekzém)?

Atopická dermatitída/atopický ekzém (nesprávne exém)  je najčastejšie kožné ochorenie u detí. Jeho výskyt, žiaľ, celosvetovo stúpa.

Považujeme preto za dôležité, aby sme vedeli toto ochorenie správne diagnostikovať a účinne manažovať jeho liečbu. Najmä pri miernych formách atopického ekzému, kde je veľmi dôležité predchádzať jeho šíreniu.

Ako ju môžeme definovať?

Atopická dermatitída je svrbiace akútne, subakútne alebo chronické zápalové kožné ochorenie detí aj dospelých, ktoré ma tendenciu opätovne sa vracať. Je dedičné. Narušená je stavba a funkcia kože, sprevádzaná poruchami imunity.

Aké sú klinické prejavy atopickej dermatitídy?

Koža dieťaťa s ekzémom je suchá, čo spôsobuje jemné trhlinky. Alergény a iné dráždivé látky tak do kože prenikajú oveľa rýchlejšie.Vznikajú drobné pupence až ložiská ekzému, opuch, začervenanie a prípadne až mokvanie. Najhoršie však býva svrbenie kože.

Okrem týchto vonkajších faktorov vplývajú na svrbenie a zápaly aj vnútorné príčiny: zlá životospráva, stres, infekcia a potraviny, ktoré zvyšujú histamín v organizme.

Atopická dermatitída sa môže u každého prejaviť inak. Mení sa s vekom a rozdeľuje sa do 3 nasledujúcich fáz:

I. fáza

Prvé prejavy atopie sa u bábätka objavujú už v 2. - 3. mesiaci života. Najčastejšie na lícach, trupe a na lícach či na nohách ako suché začervenané pľuzgieriky/červené fľaky. Tie majú neskôr tendenciu splývať do väčších začervenaných ložísk s nepresným ohraničením. Prejavy môžu sprevádzať až prudké svrbenie.
 
II. fáza

Začína približne 2. rokom života dieťaťa. Zápalové prejavy sa objavujú vo väčšej miere. Najmä v zhyboch končatín, na krku, okolo zápästí, členkov, ale aj na zvyšku tela. Sú spojené s úporným svrbením a často aj so zväčšením lymfatických uzlín.
 
III. fáza

Nastáva v období adolescencie a pretrváva do dospelosti. Zápalové prejavy postihujú okrem tváre aj trup a končatiny. Koža je lôžiskovite zhrubnutá a pretrváva nepríjemné svrbenie. Obdobia zlepšenia sa striedajú so vzplanutím ochorenia. V dospelosti sa často objavuje kontaktná alergická dermatitída spolu s precitlivenosťou na rôzne látky. Najčastejšie na kovy.

„Postihnutí môžu prejsť všetkými fázami ochorenia alebo ich niektoré aj obídu. Choroba sa môže objaviť aj po dlhých obdobiach bez ťažkostí."

Neexistuje žiaden špecifický test pre stanovenie diagnózy atopickej dermatitídy. Diagnóza vychádza z komplexnej anamnézy a klinického vyšetrenia dermatológom.

Čo zhoršuje atopický ekzém najviac?

  1. Zvýšená suchosť pokožky: (nedostatočná ochranná bariéra kože)
  2. Dráždivé podnety: častý kontakt s vodou, mydlá, saponáty, pracie a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky, chlór, kontakt s vlnou, pieskom, hlinou môžu spôsobiť svrbenie tela.
  3. Kontaktné a vzdušné alergény: domáci prach, roztoče, pele, zvieracie alergény, srsť, plesne
  4. Potravinové alergény: mlieko, vajcia, ryby, morské plody, citrusové plody, kiwi, ananás, mango, jahody, ríbezle, paradajky, paprika, zeler, petržlen, chren, čokoláda, kakao, mak, med, orechy, strukoviny, sója, horčica, bielkoviny v obilninách, kyslá kapusta, konzervované potraviny, exotické koreniny, údeniny
  5. Mikroorganizmy: bakteriálne infekcie (predovšetkým zlatý stafylokok), vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, plesňové infekcie (predovšetkým kvasinky)
  6. Ostatné vplyvy: rast zúbkov, očkovanie, stres, psychické zmeny, horúčava a potenie, klimatické zmeny, hormonálne zmeny (dospievanie)

„Náchylnosť k atopickej dermatitíde nie je možné odstrániť, dá sa však udržať v bezpríznakovom štádiu."

Dá sa atopický ekzém vyliečiť?

Ide o vrodenú dispozíciu kože k zápalovej reakcii, ktorá, žiaľ, pretrváva po celý život. Ani najúčinnejšie lieky nedokážu náchylnosť k tejto chorobe odstrániť.

Avšak, pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení sa dá atopická dermatitída bezpečne udržať v bezpríznakovom štádiu. Vekom sa príznaky zvyknú zmierňovať a u väčšiny detí úplne vymiznú. Vyžaduje si to však veľkú trpezlivosť ako rodičov, tak aj pacientov.

Je potrebné odstrániť všetky faktory spôsobujúce podráždenie, zvoliť vhodnú životosprávu, pravidelne navštevovať dermatológa a dodržiavať liečebné opatrenia.

Ako sa starať o pokožku?
 
Atopická dermatitída a jeho liečba sa skladá je pravidelného premasťovania kože zvláčňujúcimi krémami a masťami (emolienciami). Veľmi pomôžu aj hydratačné prípravky do kúpeľa. Samozrejme, k prevencii a výberu ošetrujúcich produktov je potrebné pristupovať individuálne.

V prípade akútneho vzplanutia a vzniku zápalových ložísk je nevyhnutná konzultácia dermatológa, ktorý určí najvhodnejšiu liečbu. Najčastejšie sa podávajú antihistamíny kontrolujúce svrbenie kože. Účinná je aj lokálna protizápalová liečba, ktorá zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externé a topické imunomodulátory.

„Lokálna protizápalová liečba zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externá a topické imunomodulátory. CIeľom je zápal predovšetkým zastaviť."

Aká je správna životospráva pri atopickej dermatitíde?

Ak zistíte, že máte atopický ekzém v rodine, s opatreniami je vhodné začať čo najskôr. Ideálne už počas tehotenstva. A to odstránením alergénov v posledných mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia. Bielkoviny kravského mlieka a obilniny v strave dojčaťa odďaľujeme.

Pri zavádzaní potravín má najvýraznejší vplyv výživa dieťaťa do prvého roku života. V neskoršom veku postupne slabne. Je dôležité vyhýbať sa dráždivým potravinám, ktoré sme spomínali vyššie.

„Bezprašné, chladnejšie prostredie bez kobercov je pre ľudí s atopickým ekzémom priaznivejšie."

Snažíme sa zabezpečiť vlhké, bezprašné a skôr chladnejšie prostredie. Ideálne bez kobercov a záclon. Vhodný je vzdušný odev, svetlé bavlnené oblečenie a vyhýbanie sa vlne. Oblečenie by malo byť pred prvým použitím riadne vypraté a dôkladne vypláchané v prášku určenom na citlivú detskú kožu (Lovela, mydlové vločky). Nepoužívame aviváž.

Veľmi pomáha denník, ktorý dokáže odhaliť individuálne alergény a dráždivé vplyvy. Najlepší spôsob liečby je práve prevencia.

Neprehliadnite video zachytávajúce atmosféru našich seminárov

https://www.youtube.com/embed/Hi6ouivC4WY