Hlavné príčiny zhoršenia pokožky v jeseni a zime nielen u atopikov a ekzematikov

Mnohí pacienti sa obávajú nástupu zimy, keďže majú skúsenosti, že práve chladné dni dajú ich pokožke poriadne zabrať.

Suchosť kože, zvýšená citlivosť, prejavujúca sa začervenaním, svrbenie, šupinatenie a prasklinky sú príznakmi, ktoré je možné iba ťažko ignorovať.

1. Dysfunkcia kožnej bariéry

Jednou z príčin tohto stavu je aj narušená kožná bariéra u pacientov, ktorí majú predispozíciu k atopii.  Porucha kožnej bariéry je u týchto pacientov daná jednak geneticky, ale aj v dôsledku  zápalových  procesov v koži u alergikov, ktoré postupne narúšajú prirodzenú ochranu kože.  

Dysfunkciu kožnej bariéry spôsobujú najmä:

  • Zmeny teplôt (studený vzduch – prekúrený interiér)
  • Oblečenie – potenie 
  • Teplý kúpeľ
  • Presušenie, svrbenie, sklon k infekcii

„V zime má koža väčšiu predispozíciu na vysušovanie, pretože trávime veľa času v interiéri, oblečení, máme tendenciu sa potiť."

2. Respiračné ochorenia

Jeseň a zima sú typické aj pre nárast respiračných ochorení. Rôzne virózy a chrípkové   bacily preveria stav našej imunity. Ohrozené sú najmä sliznice, ale aj koža môže podľahnúť náporom rôznych mikróbov. U atopikov býva obranyschopnosť pokožky narušená častejšie ako u bežnej populácie.

3. Alergény v zime

Ďalším faktorom, ktorý robí zimu rizikovou, je nárast typických zimných alergií. Ak sa u alergika prejavuje alergia práve cez pokožku, nemôžeme sa diviť, že sa najrozličnejšie kožné ťažkosti prejavia s príchodom mrazov. Okrem mrazov vedia alergie spustiť aj roztoče, plesne, zvieratá, niektoré druhy potravín a kontaktné alergény ako kovy, vlna, kozmetika, rôzne aditíva a lieky spolu s faktormi prostredia.

Otec pomáha svojej dcére s nádchou počas jedenného dňa

V zime  trávime viac času v interiéroch. Dlhodobé zdržiavanie sa v prekúrených miestnostiach, či miestnostiach so zvýšenou koncentráciou alergénov, neblaho vplýva aj na našu pokožku. A tu majú prefajčené interiéry či priestory s výskytom plesní špeciálne miesto.
Ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na stav pokožky, sú infekcie (vírusy a baktérie), antibiotiká, málo cvičenia, kolektív a zmena stravy, ktorá je konzervovaná alebo upravovaná aditívami.

Prečítajte si tiež

Od atopického ekzému k potravinovej alergii

4. Psychologický aspekt

Zatiaľ, čo nás jar a leto nabíjajú pozitívnou energiou, jeseň a zima patria k tým ponurejším obdobiam roka. Sme často viac depresívni, smutnejší. Možno aj fakt, že sa  skončilo obdobie letných dovoleniek, robí svoje. Začínajú školské povinnosti, krátia sa dni a k tomu sychravé počasie, vietor a dážď. Toto všetko vplýva na našu psychiku a vzápätí psychika ovplyvňuje všetky pochody v tele vrátane imunity a kože.

Dobré rady na koniec

Ako sa teda starať o kožu v zime a na čo sa zamerať? Ak pociťujeme veľké problémy, mali by sme zveriť svoju pokožku do rúk skúseného lekára. Dôležité je premastňovať a zvláčňovať kožu, ktorej potrebujeme navrátiť ochrannú funkciu. Veľmi účinné je aj otužovanie v kombinácii so zdravým jedálničkom. Na psychiku veľmi dobre vplýva aj pobyt v prírode, blízkosť rodiny, dotyky či masáže.

Dôležitý je nielen režim, ale aj pozorovanie zmien, ktoré môžu časom odhaliť časté spúšťače ekzémov. Navyše, aj podporná liečba vie počas zimy upraviť stav pokožky a podporiť jej prirodzenú funkciu.

Sila dotyku: Ako dotýkanie pomáha vytvárať vzťahy

Prečítajte si tiež

Životodarný dotyk: Ako sa dotýkame sveta a ako sa svet dotýka nás?

5.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články