Atopická dermatitída a dedičnosť: Bude ju mať aj moje dieťa?

Trpíte atopickým ochorením a obávate sa, že ho zdedí aj vaše dieťa? Genetika sa nedá ovplyvniť, no nástup ekzému môžete zmierniť niektorými opatreniami.

Atopická dermatitída je najčastejšie kožné ochorenie u detí a jeho výskyt v populácii stúpa, za posledných 20 rokov až trojnásobne.

„Atopická dermatitída postihuje 3-10 % populácie."

Dedičnosť je polygénna, to znamená, že sa nededí jeden konkrétny gén pre toto ochorenie, ale je to kombinácia viacerých génov pre atopickú predispozíciu. Nakoľko sa prejaví ochorenie u konkrétneho jedinca, závisí aj od faktorov prostredia.

Fotka matky a jej dcery, ktoré sedia doma.

Medzi atopické ochorenia okrem ekzému patrí aj alergická nádcha, konjunktivitída, alergická astma či potravinové alergie.

Ak má rodič nejakú formu atopického ochorenia, štatistiky uvádzajú 30% pravdepodobnosť vzniku atopie u dieťaťa. Ak sú obaja rodičia atopici, môže byť riziko až 75%. Atopia u dieťaťa sa však nemusí prejaviť vôbec, môže preskočiť generáciu, ale môže sa objaviť aj v neskoršej dospelosti, nie hneď v detstve.

Neexistujú jednoznačné opatrenia ako prevencia vzniku atopie, keďže je to genetická záležitosť, ktorú ovplyvniť nijako nedokážeme.

Počas tehotenstva sa môžeme cielene vyhýbať silným alergénom (potravinám s vysokým potenciálom alergizovať), ale nesmieme dodržiavať prísne diéty.

Tehotná žena hladká svoje bruško, v ktorom má dieťa. V ľavej ruke drží plyšového medvedíka.

Opatrenia po narodení dieťatka v rodine atopikov

Vhodným ošetrovaním kože a diétnymi opatreniami po narodení dieťatka  môžeme predísť a zmierniť prípadné atopické prejavy.

  • Dieťatko umývajte denne, namiesto mydla používajte syndety (mydlá bez mydiel, ktoré kožu nevysúšajú, napr. Atoderm sprchový olej)

  • Po kúpaní preventívne premasťujte podľa suchosti kože, denne alebo 1x týždenne, koža nemá byť ani suchá, ani mastná, nemá sa lepiť, v lete natierajte krémovými prípravkami, v zime mastnejšími formulami

  • Na ošetrenie kože si vyberajte dermatokozmetiku z lekárne, špeciálne určenú na atopickú pokožku, nie klasickú detskú kozmetiku s parfumáciami, nie oleje priamo na kožu dieťaťa (olej urobí mastný film na povrchu kože, nedokáže ju hydratovať zvnútra oproti krémom a mastiam, navyše obmedzuje látkovú výmenu a potenie oklúziou - naopak, ako esencia do kúpeľa alebo ako zložka mydiel je vhodný), vyhýbajte sa prírodnej kozmetike, kde neviete presný obsah zložiek - najmä pre riziko alergizácie na rôzne bylinné extrakty

  • Oblečenie perte v Lovele bez aviváže, nepoužívajte aviváže, uprednostňujte svetlé vdušné bavlnené oblečenie, vyhýbajte sa syntetike

  • Pre dieťatko je najvhodnejšou stravou materské mlieko, dojčenie sa odporúča minimálne 6 mesiacov.

„Dojčiaca matka musí dbať na obmedzenie alergénov v strave, keďže môžu prechádzať do materského mlieka"

  • Ak sú potrebné umelé mliečne formuly, vybrať hypoalergénny variant – HA

  • Príkrmy zavádzať po 6 mesiacoch života, postupne, zapisovať nové príkrmy pre lepšie odsledovanie prípadnej kožnej reakcie (diétny denník)

  • Nezabudnúť na imunologické okno od ukončeného 4. do 6. mesiaca (17. - 26. týždeň života dieťaťa), ideálne popri dojčení, ktorým môžeme navodiť orálnu toleranciu alergénov – neznamená to prikrmovať alergénmi, len dať dieťatku „ochutnať‟ v malom množstve (maximálne veľkosti hrášku)

malý chlapec ochutnáva čerstvé jahody

Prečítajte si tiež

Imunologické okno je nádejou na prevenciu potravinových alergií u detí

Ako zistím, že u môjho dieťaťa ide o ekzém?

Prvé prejavy ekzému začínajú okolo 2. - 3. mesiaca života. Šúpanie kože novorodencov býva fyziologické po pôrode, nemusí to znamenať hneď ekzém.

Doktor kontroluje malé dieťa bábätko pri vyšetrení u doktora.

Prvé prejavy atopického ekzému môžu byť nešpecifické, často sa prekrývajú so seboroickým ekzémom. Prvé rozdiely je možné badať až okolo šiestich mesiacov. Taktiež svrbenie kože nie je u malého bábätka spoľahlivým príznakom.  Aj keď dieťa pociťuje svrbenie pokožky, škrabať sa nevie, teda rodič spozorovať príznaky nemusí. Svrbenie u bábätka sa prejavuje napr. trením nožičiek pri vyzlečení, nepokojom, podráždením alebo prerušovaním spánku.

Prečítajte si tiež

Atopický ekzém detí a bábätiek: 8 rád, ako sa starať o ich pokožku

Prvými prejavmi atopického ekzému u dojčiat bývajú začervenané suché ružové ložiská na lícach, brade, čele, s výbledom okolo úst, tiež začervenanie na krku, ale aj na trupe, horných a dolných končatinách. Niekedy sú ložiská výrazne začervenané, mokvajú alebo sú tvorené drobnými papulkami.

„Pre stanovenie diagnózy a adekvátnej liečby je vhodné navštíviť dermatológa alebo detského dermatológa."

Najmä, ak suchosť kože a začervenané ložiská pretrvávajú alebo sa vracajú aj po premasťovaní a opatreniach od pediatra. Neodkladajte návštevu dermatológa v prípade zápalových zmien na koži dieťaťa. Neliečením alebo nesprávnym prístupom môžete ekzém výrazne zhoršiť  a zafixovať. V neskoršom veku sa ekzémové ložiská presúvajú typicky do zhybov končatín (zápästia, lakťové a zákolenné zhyby).

atopicky ekzem dieta babatko tvar

4.6667

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články