Očami mamy: Bež si umyť ruky!

Časté umývanie rúk je základom hygieny a prevencie pred chorobami.

Lenže, čo ak máte na rukách atopický ekzém? Ako sa o ruky atopika správne starať? Pokožka človeka, ktorý trpí atopickým ekzémom, má nedostatočný ochranný film. Rýchlejšie sa z nej vyparuje voda, koža sa ľahko vysuší, svrbí, praská a je náchylná k zápalu. Zároveň aj vstrebáva alergény a dráždivé látky z vonkajšieho prostredia. Preto je dobré kožu pravidelne premazávať a do porušenej kožnej bariéry tak dopĺňať chýbajúcu tukovú vrstvu.

Umývanie rúk je mimoriadne dôležité pre osobnú hygiénu a prevencia pred rôznymi ochoreniami.

Pri umývaní rúk bežným mydlom (pevným alebo tekutým) však mastnotu z rúk odstránime a narušíme aj prirodzené pH pokožky. Pokožka je totiž mierne kyslá, má pH 5,5. Kyslý ochranný film pokožky nás prirodzene chráni pred pôsobením patogénnych mikroorganizmov. Lenže bežné mydlo s pH 12 je silne zásadité. A tak aj zdravému človeku trvá približne 3 hodiny, než koža umytá mydlom získa znovu svoju pôvodnú rovnováhu.

Pre ľudí trpiacich ekzémami je lepšie používať prípravky, ktoré pokožku príliš neodmasťujú a zároveň neobsahujú alkalické, teda zásadité zložky. Ide o tzv. syndet (syntetický detergent), čiže "mydlo bez mydla", či už vo forme pevnej kocky alebo ako tekutý prípravok s pumpičkou. Po každom umytí rúk je však vhodné použiť krém, napr. Atoderm Krém.

Vysoko upokojujúca starostlivosť so sviežou textúrou

Atoderm Intensive gel-crème okamžite upokojuje a potlačuje potrebu škrabať sa. Zabezpečí 24 hodinovú hydratáciu pokožky bez mastného pocitu.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Intensive gel-crème

Rukám nesvedčia ani čistiace prostriedky na umývanie riadu. Ak musíte umývať riad ručne, používajte rukavice. Kožu paradoxne vysušuje aj obyčajná voda, zvlášť, ak je tvrdá. Preto nedržte ruky vo vode dlhšie, ako je nutné.

Pre malé deti je voda zdrojom zábavy. Radi sa v nej čľapkajú, prelievajú vodu z jednej nádoby do druhej, špliechajú po sebe a najradšej zo všetkého do vody strkajú ruky. Robia presne to, čo nechceme. Múdry rodič preto ponúkne taký typ vodnej zábavy, ktorá kožu toľko nezaťažuje. Dobrým príkladom je maľovanie vodou na zem. Stačí k tomu trocha vody v miske a štetec alebo aj obyčajná palička. Na podlahu môžete vodou namaľovať čokoľvek a pozorovať, ako to po vás slniečko nádherne uprace.

Pozor aj na hranie v pieskovisku alebo v záhone. Kontakt rúk s pieskom a hlinou ekzém na rukách zvyčajne veľmi zhorší. Lenže, čo ak sa chcú deti vonku hrať?  Nemôžeme im všetko len zakazovať. Ponúknime preto iné aktivity, pri ktorých koža nedostane toľko zabrať. Pripravme svojim potomkom na záhrade kanvičky a veľkú nádobu s vodou, nech si môžu vodu naberať a zalievať kvetinky a stromčeky. Kúpme deťom záhradné náradie (motyčku, lopatku, hrable, kýblik), aby pri práci nedochádzalo k priamemu dotyku s hlinou a pieskom.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Tak už sa, prosím ťa, neškrab!

Malé  bábätká, ktoré sa na záhrade alebo na ihrisku najradšej hrajú práve na zemi, môžu mať preventívne ručičky zakryté. Stačí vziať tričko s dlhým rukávom väčšej veľkosti a jednoducho zašiť konce rukávov alebo na rukávy prišiť menšie bavlnené ponožky. Deti sa potom môžu hrať aj na pieskovisku a pokožka ručičiek zostane stále chránená. Pre nezainteresovaného  diváka to možno vyzerá čudne, ale názor okolia pokojne ignorujte. Len nech sa deti hrajú a užívajú bezstarostné detstvo namiesto večných zákazov!

5.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články