(aktualizované zo dňa 29.4.2020)

Atopický ekzém u bábätka: Čo sú prvé príznaky u novorodenca?

Prvé prejavy atopického ekzému u bábätka môžu byť nešpecifické, často sa prekrývajú so seboroickým ekzémom. Prvé rozdiely môžeme badať až okolo 6. mesiaca života.

Svrbenie kože u novorodenca nemusí byť spoľahlivým príznakom. Hoci dieťa pociťuje svrbenie pokožky, škrabať sa nevie a preto rodič nemusí spozorovať žiadne príznaky. Svrbenie u bábätka sa prejavuje napríklad trením nožičiek pri vyzlečení, nepokojom, podráždením alebo prerušovaním spánku.

Bábätko po pôrode, ktoré má prvé príznaky atopickej dermatitídy.

Po narodení je koža bábätka jemná a citlivá a do 28 dní po narodení (v novorodeneckom období) má odlišné charakteristiky ako v neskoršom dojčenskom období. Koža novorodenca je jemná, tenká, mäkká a obsahuje až 80 % vody. Nemá ešte v plnej miere rozvinuté imunitné mechanizmy a je náchylná na infekciu a tvorbu rán. 

Prvými prejavmi atopického ekzému u dojčiat bývajú začervenané suché ružové ložiská na lícach, brade a čele s výbledom okolo úst. Takisto začervenanie na krku, ale aj na trupe, horných a dolných končatinách. Niekedy sú ložiská výrazne začervenané, mokvajú alebo sú tvorené drobnými papulkami. 

„Neodkladajte návštevu dermatológa."

V prípade zápalových zmien na koži dieťaťa, neliečením alebo nesprávnym prístupom môžete ekzém výrazne zhoršiť a zafixovať. V neskoršom veku sa ekzémové ložiská presúvajú typicky do zhybov končatín (zápästia, lakťové a zákolenné zhyby). 

Zásady ošetrovania kože bábätka po pôrode: 

  • Denné umývanie: Ideálny je večerný kúpeľ s použitím napríklad ABCDerm Gel moussant. Ak máte v rodine atopikov, uprednostnite syndet, napr. Atoderm Sprchový olej. Denné umývanie pokožky je dôležité aj vtedy, ak je pokožka suchá, pretože sa čistí od zbytkov mlieka, príkrmov, mastí, moču a stolice či alergénov z prostredia. 
  • Kožu jemne osušte bavlneným uterákom tak, že ho budete len prikladať. Uterák by mal byť opraný na šetrnom programe bez pridania aviváže. 
  • Kožu premastite do 3 až 5 minút, aby sa hydratácia z kúpeľa udržala. Ak koža nie je veľmi suchá, odporúčam Atoderm Preventive 1 - 2-krát týždenne. V prípade suchej či drsnej kože odporúčam výživnejšiu textúru, napríklad Atoderm Intensive Baume, a to podľa potreby aj dvakrát denne. 

Pomôžte predísť atopii s Atoderm Préventive

Prvý krém, ktorý vyživuje pokožku už od narodenia. Určené pre dojčatá a malé deti s predispozíciou k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Préventive

  • Vyhýbajte sa, ak je to možné, vlhčeným utierkam. Pokiaľ iná možnosť nie je, použite tie s najjednoduchším zložením a bez zbytočnej parfumácie. Ideálnou možnosťou sú ABCDerm H2O Micelárne obrúsky napustené čistiacou micelárnou vodou. 
  • U atopikov uprednostnite šetrné plienky bez zbytočných prídavkov a parfumácií, napríklad Pampers Premium Care*****.
  • Preventívne ošetrujte plienkovú oblasť ochrannou pastou (rybacia pasta, ABCDerm Change Intensif) - je to prevencia vplyvu moču a stolice na jemnú pokožku uzavretú v plienke.
  • Oblečenie používajte výhradne bavlnené a vo svetlých farbách, vyhýbajte sa syntetickým materiálom, ktoré dráždia pokožku samotným kontaktom. 
  • Perte bez aviváže a používajte šetrný prášok, napríklad Lovela.

Mama drží v rukách svoje babätko tesne po pôrode.

Ošetrenie bradaviek pri dojčení

Bradavky sú veľmi citlivá a namáhaná časť tela dojčiacej matky, no ak to nie je potrebné, neošetrujte ich ničím. Pokiaľ ich potrebujete ošetriť, na trhu existuje mnoho prípravkov na ošetrenie bradaviek. Mnoho z nich obsahuje lanolín, používajte ho však opatrne pre možnú alergizáciu na lanolín (patrí medzi časté kontaktné alergény). Vhodnejšie je použitie vazelínových mastí s maximálne 2 % kyselinou salicylovou pre regeneráciu trhliniek.

Ak bradavky niečím ošetrujete, pred dojčením dôkladne umyte aj zvyšky aplikovaných prípravkov, aby s nimi dieťa neprišlo do kontaktu. V prípade začervenania, bolesti, zápalu prsných žliaz, spojených s teplotou vyhľadajte vášho lekára.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Tak už sa, prosím ťa, neškrab!

4.2222

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články