Očami mamy: Keď má dieťa alergiu na bielkoviny kravského mlieka

Všetci sme vyrástli na mlieku. Niekto na materskom, iný na umelom vo fľaši. Mlieko je synonymom detstva. Ibaže pribúda viac detí, ktoré majú už od prvých mesiacov života na kravské mlieko alergiu.

Hneď od začiatku je potrebné vysvetliť, že intolerancia na laktózu nie je alergia na bielkoviny kravského mlieka. Intolerancia (neznášanlivosť) laktózy sa vo väčšine prípadov týka dospelých, menej často i školopovinných detí. Niektorí z nás proste časom zistia, že im mlieko prestane robiť dobre. S pribúdajúcim vekom nám totiž ubúdajú enzýmy, ktoré pomáhajú mliečny cukor (laktózu) tráviť. Našťastie sa v zakysaných mliečnych výrobkoch laktóza takmer nevyskytuje, a tak si na jogurte alebo tvarohu môžu pochutnať aj tí, ktorí by po pohári obyčajného mlieka trpeli bolesťami brucha.

Ak však máte malé dieťa s ekzémom alebo napríklad s neobvyklými zažívacími ťažkosťami (zvracanie, hnačka, zápcha, výrazné koliky, hlien, prípadne i nitky krvi v stolici), môže byť na vine práve alergia na bielkoviny kravského mlieka (ABKM). Na rozdiel od laktózy sú bielkoviny kravského mlieka vo všetkých mliečnych výrobkoch. Sú tiež v bežnom kojeneckom mlieku, a to i v mlieku označeným skratkou HA. Bielkoviny kravského mlieka sa nachádzajú dokonca aj v materskom mlieku. Stačí, keď maminka kojenca je alebo pije mliečne výrobky. 

Aj moje tri najmladšie majú ABKM. Hneď po treťom mesiaci života bolo zrejmé, že ich ekzém sa zhoršuje vtedy, keď ja ako kojaca matka pijem krabicové mlieko, jem jogurty, syry a ládujem sa tvarohovými buchtami. Horko-ťažko som sa zmierila s bezmliečnou diétou a s mliekom som sa na dlhú dobu rozlúčila. Ale nestačilo mliečne výrobky len obmedziť, ale bolo nutné ich z môjho jedálnička striktne vylúčiť. Vadila mi totiž aj troška mlieka v káve.

Matka opatruje dieťa s atopickým ekzémom.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Mám deti s ekzémom. Je to boj, ale nevzdávam sa!

Normálne sa bez mliečnych výrobkov zaobídem dosť dobre, ale poznáte to. Keď je niečo zakázané, máte na to ešte väčšiu chuť. A tak som veľkým členom našej rodiny ako obvykle varila krupicovú kašu, puding, smažila som palacinky, piekla som tvarohové rezy a cheesecake. Ach, tie vône vychádzajúce z kuchyne! Nemôcť oblíznuť ani lyžičku od krupice bolo fakt kruté. Smutne som sa pozerala na nedojedené zbytky určené pre mačky. Ako som tým chlpatým tvorom vtedy závidela!

„Študovala som obaly sušienok a všemožných dobrôt a zisťovala som, že mlieko je ukryté všade."

Vo vianočke, v sladkom pečive, v niektorých druhoch chleba a rožkoch, v knedlách, v čokoláde, v paprikových čipsoch, v slaných tyčinkách, v omáčkach, v kupovanej mäsovej konzerve, v ochutenom mletom mäse, v paštétach a všelijakých kupovaných pomazánkach a aj vo väčšine margarínov. A keď deti brali antibiotiká na zápal priedušiek, prechádzala som lekárne a dlho som pre ne zháňala antibiotiká bez mliečnej zložky. 

Ďalší problém nastal, keď prišiel čas zaviesť deťom nemliečne príkrmy. U najstarších detí som bola zvyknutá pripravovať na večeru mliečnu kašu. U mladších detí to už ale nešlo. A tak som prezerala regály supermarketov a čítala zloženie všetkého, čo mi prišlo pod ruku. Našťastie sa ale ukázalo, že sa dá pripraviť chutná kaša aj bez mlieka. Deťom rýchlo zachutila ryžová kaša, pšeničná, pohánková a ciroková rozmiešaná vo vode s trochou tuku a ochutená rozvarenými jablkami, hruškami alebo tekvicovým kompótom.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Tak už sa, prosím ťa, neškrab!

Na desiatu si miesto jogurtu dávame kus ovocia alebo zeleniny s pečivom (v našom prípade je bezlepkový, kvôli dokázanej alergii na pšenicu) a čisto rastlinným margarínom. Obedy sa vymýšľajú najľahšie, pretože tam sa bez mlieka jednoducho zaobídeme. Postupom času sme zaradili polievky alebo teplé jedlá s mäsom aj na večeru a nemliečne kaše jeme na raňajky.  

Ukázalo sa, že bez bielkovín kravského mlieka dokážeme normálne fungovať. Je to len o zvyku. Pri varení a pečení sa dá mlieko nahradiť rastlinnými “mliekami”. Vo väčších supermarketoch bežne zoženiete instantné alebo krabicové mlieko ryžové, ovsené, kokosové, pohánkové, mandľové. Sójové mlieko lekári deťom skôr nedoporučujú, sója je veľký alergén. S rastlinným mliekom môžeme pripraviť zemiakovú kašu, puding, koláč, palacinky alebo banánový koktejl.

Môžete však namietať, že v jedálničku bez skutočného mlieka musí chýbať vápnik. Môže, ale nemusí. Záleží to na tom, čo jete a pijete. Kojené dieťa má vápnik od maminky, nekojené dieťa s ABKM dostane od pediatra, alergológa alebo gastroenterológa špeciálne mlieko na báze aminokyselín obohatené vápnikom. K tomu pripočítame vápnik, ktorý získame z nemliečnych potravín. Najviac vápniku je v maku, sezame, v sardinkách, vo vajíčkových žĺtkach, v orechoch, slnečnicových a ľanových semienkach. Solídne množstvo vápnika obsahuje aj kukurica, ovos, pšeno a pohánka. Vápnik sa prirodzene vyskytuje aj v zelenine, najviac v kapuste, v špenáte a v brokolici. A nezabudnime ani na minerálne vody, ktoré dokážu denný príjem vápnika tiež zvýšiť. Takže nebojte, aj bez mlieka sa dá spokojne žiť. 

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne venuje atopickému ekzému, ale i často zanedbávaným potravinovým alergiám. Kniha sa problematike venuje odborne, ale je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na svojej stránke otvára príbehy o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

4.7857

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články