Atopický ekzém vie potrápiť aj počas COVID-19

Autorom článku je Dr. Jean-Marc Chavigny, ktorý sa venuje dermato-alergológii v Škole atopie v Nantes. Svoje poznatky doplnila aj dermatovenerologička MUDr. Michaela Duchoňová, PhD.

Zažívame neľahkú situáciu, keď sa celá pozornosť upriamila na agresívny koronavírus, ktorý na nás útočí z každej strany. Nezabúdajme však na to, že tento vírus, bohužiaľ, neporáža iné choroby, najmä nie atopický ekzém. Ten je stále do veľkej miery ovplyvnený prostredím, v ktorom žijeme, a to v súčasnosti nie je ideálne a priaznivé pre ekzematikov.

Do hry vstupuje niekoľko faktorov, ktoré sa významne podieľajú na zhoršení stavu ekzému. Poďme si ich bližšie predstaviť. 

Podráždenie z častého umývania rúk a používania dezinfekčných gélov

Výrazné podráždenie a nadmerné vysúšanie pokožky je následkom častého a intenzívneho umývania rúk. Pochádza predovšetkým z mydla, ktoré odmasťuje, menej z hydro-alkoholických gélov. Pokiaľ je to možné, uprednostnite hydro-alkoholické gély. (Pozor však na vysokopercentné alkoholové dezinfekčné prípravky a spreje, pretože samotný alkohol vysušuje pokožku). 

Vyhýbajte sa častému používaniu intenzívnych a agresívnych dezinfekčných mydiel. Viaceré štúdie potvrdili, že stačí aj obyčajné mydlo. Základom je dôkladné umytie a nezabudnite na všetky časti (chrbát ruky, medziprstia, samostatne palce, miesta pod nechtami, zápästia). 

Na umývanie rúk uprednostnite „mydlá bez mydla“, vhodné pre atopikov, tzv. syndety (dermatologické čistiace kocky, čistiace oleje, gély; napríklad Bioderma Atoderm Intensive Gel moussant) a vlažnú vodu (v žiadnom prípade nie horúcu), ruky si dobre opláchnite  a následne naneste hydratačný krém (emolient; napríklad Bioderma Atoderm Krém na ruky a nechty), ktorý podporí a obnoví kožnú bariéru. Krémujte častejšie, predídete tým nadmernej suchosti a tvorbe bolestivých ragád.

Rodič umýva ruky svojmu dieťaťu, pretože hygiéna je dôležitá.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Bež si umyť ruky!

„Vyhýbajte sa častému používaniu intenzívnych a agresívnych dezinfekčných mydiel. Viaceré štúdie potvrdili, že stačí aj obyčajné mydlo."

Ochranné prostriedky

Denné používanie rúšok a rukavíc bolo pre nás predtým nepredstaviteľné, no zrazu je pre našu ochranu nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Ak patríte medzi alergikov, uprednostnite šetrné a nedráždivé bavlnené materiály rúšok, perte ich v prášku bez aviváže, dobre prepláchnite a vyžehlite. Pozor na latexové rukavice, ktoré môžu mať alergénny potenciál. 

Rúška majú pre alergikov v tomto období aj ďalšie pozitíva – redukujú vdychovanie peľov z ovzdušia – viac tie s nanomembránami, ktoré dokážu zachytiť aj drobné peľové zrnká. Astmatikom sa týmto, paradoxne, výrazne uľahčí dýchanie. V tejto zvláštnej situácii a zvýšenej záťaži na pokožku sa môže prejaviť mierny priebeh alergie a ekzému rúk u inak bezproblémových jedincov.

Zvýšená miera stresu

Takmer všetky chronické ochorenia reagujú na stres a ekzém je jedným z nich. Snažte sa mierne odosobniť od zaťažujúcich informácií, venujte sa viac rodine, svojim záľubám, vyskúšajte dychové cvičenia. Meditácia je tiež momentálne veľmi cenná pomoc. Pokiaľ je to možné, trávte čas vonku, v záhrade, na balkóne alebo v prírode, či už čítaním, dýchaním, meditáciou alebo telesným cvičením. 

Dobrý spôsob, ako využiť čas a znížiť stres, je zapojiť svoju kreativitu. Učenie cudzieho jazyka, maľovanie, písanie, šitie, spev, hra na hudobný nástroj, to všetko sú užitočné nástroje pre zachovanie svojho psychického zdravia.

„Takmer všetky chronické ochorenia reagujú na stres a ekzém je jedným z nich. Snažte sa mierne odosobniť od zaťažujúcich informácií."

Zlá regenerácia zo zanedbanej starostlivosti

Človek niekedy funguje so svojimi zvykmi a rituálmi trochu ako robot. V mnohých prípadoch to funguje celkom dobre, napríklad pri obliekaní, čistení zubov, ustieľaní postele, vyprázdnení umývačky riadu, ale aj pri starostlivosti o seba. No len čo je rytmus narušený, všetky tieto automatické procesy sú obrátené hore nohami. 

Je dôležité vytvoriť si rutinu aj počas týchto obmedzení, aby nastala dostatočná regenerácia, a nezhoršil sa stav našej kože z dôvodu, že sme sa o ňu zabudli starať.

Atoderm Intensive Eye: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up

Nový štandard 3v1 pre každodennú starostlivosť o podráždené očné viečka.

KÚPIŤ TERAZ
Nový pohľad na podráždenie očných viečok:  Atoderm Intensive Eye

Príchod jari

Aj keď sme zostali zatvorení doma, začína obdobie jari. Peľ robí alergikom značné problémy, ako sú nádcha, zápal spojiviek, astma a zhoršenie ekzému. Každý musí prispôsobiť svoju starostlivosť ročnému obdobiu, ktoré neberie do úvahy žiaden vírus.

Je dôležité vedieť, že akékoľvek infekcie, či už vírusové alebo bakteriálne, môžu zhoršiť stav ekzému. COVID-19 nie je výnimkou, môže sa prejaviť na koži ako parainfekčný exantém (výsev), vaskulitída (zápal ciev), premodraním na akrálnych častiach končatín ako omrzliny, ale u atopikov sa môže prejaviť aj ako bežné zhoršenie ekzému. Ak máte súčasne so zhoršením ekzému podozrenie na vírusové ochorenie dýchacích ciest, zvýšenú teplotu, alebo ste boli v kontakte s pozitívnou osobou a cítite sa inak dobre, no ekzém sa zhoršil bez iných dôvodov, určite sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Môže to byť jediný príznak.

Situácia nie je jednoduchá, a to nielen v našej krajine, ale celosvetovo. Pamätajme však, že najlepší spôsob, ako mať dobrý imunitný systém, je udržiavať sa vo forme, preto sa nezabudnime o seba starať po všetkých stránkach a venovať sa prevencii viac než zvyčajne.

5.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články