Keď sa stretnú viaceré ekzémy: Atopický nemusí byť jediný
Atopický ekzém je síce častým, ale nie jediným zástupcom skupiny ekzémov - dermatitíd. V praxi nie je výnimkou, že atopik má okrem „svojho‟ ekzému súčasne aj iný typ ekzému.
Ak sa na ďalší ekzém nemyslí alebo sa neodhalí, môže byť priebeh atopického ekzému napriek liečbe nepriaznivý. Častými miestami tohto súbehu bývajú predovšetkým ruky a tvár.
Ekzém vs. dermatitída
Dermatitída je všeobecný, širší pojem a ekzém pojem užší. V praxi sa tieto termíny navzájom zamieňajú, sú to v podstate synonymá. Okrem atopickej dermatitídy patria medzi dermatitídy aj: kontaktne iritačná, kontaktne alergická, mikrobiálna, dyshidrotická, seboroická, stasis dermatitída.
Čo majú ekzémy spoločné?
Ekzémy (dermatitídy) sú povrchové neinfekčné zápaly kože spôsobené rôznymi vnútornými a vonkajšími vplyvmi. Tie vedú k podobným a pre ekzém charakteristickým prejavom. Všetky ekzémy sa môžu stať chronickými, čo je mrzuté pre pacienta aj pre lekára. Pri všetkých ekzémov sa akútna liečba riadi podobnými zásadami, ale dbá sa na preventívne opatrenia, ktoré musia byť cielené podľa typu ekzému.
Ako sa ekzémy prejavujú?
Pre ekzémy v akútnej fáze je typické neostro ohraničené začervenanie, ďalej pupienky a v najintenzívnejších prípadoch pľuzgieriky až veľké pľuzgiere. Prejavy obyčajne intenzívne svrbia. Z tejto skupiny sa úplne oddeľuje dermatitída iritačná, kde prejavy pália až bolia, u menej intenzívnych prípadov postihnutý pociťuje pnutie, pichanie.
Pri chronických ekzémoch prevažuje suchosť a nádor kože, na dlaniach a chodidlách až vo forme výrazného zvýšenia rohovej vrstvy kože (koža je tvrdá, praská).
Ako ekzémy od seba rozoznáme?
Lekár pri diagnostike vychádza nielen zo vzhľadu a umiestnenia prejavov, ale predovšetkým z anamnézy - zo zdravotnej histórie ťažkostí (vznik a jeho okolnosti, rozsah, intenzita, priebeh atď.). Ďalej i z údajov rodinnej, osobnej, alergologickej, pracovnej i mimopracovnej anamnézy.
Kedy rozmýšľať nad kombináciou atopického ekzému s ďalším typom ekzému?
V zásade ide o prípady, keď sa ekzém, aj napriek správne zvolenej a pacientom starostlivo dodržiavanej liečbe a prevencii, nedarí napraviť alebo stabilizovať. U atopického ekzému sa najčastejšie stretávame s kontaktne iritačnou dermatitídou a kontaktne alergickým ekzémom.
Pre ilustráciu uvádzame tri príklady:
Ekzém očných viečok: Iritačná (dráždivá) kontaktná dermatitída vzniká v dôsledku vzdušných vplyvov, medzi ktoré patria napríklad prašnosť, zafajčené prostredie, dusno, vietor a chlad. Problémom môžu byť aj vysušujúce hygienické prostriedky (na umývanie a odličovanie). Pridať sa k nej môže kontaktná alergia na zložky kozmetických výrobkov (krémy) a dekoratívnu kozmetiku (make-up, očné tiene, maskary), ale aj na očné prípravky a lieky (umelé slzy, vonkajšie očné lieky) a pod.
Ekzém pier: Iritačná (dráždivá) dermatitída vzniká v dôsledku olizovania, nadmerného slinenia, vplyvom potravín, nápojov, korenín či dochucovadiel. K príčinám vzniku zaraďujeme aj iritačné vonkajšie vplyvy ako veterné a chladné počasie. Pridať sa k nej môže kontaktná alergia na zložky zubných materiálov, zubných pást a ústnych vôd alebo aj na dychové hudobné nástroje. Problematické sú aj zložky vonkajších prostriedkov (balzam na pery, rúže, lesky), lieky a pod.
Plienková dermatitída: Iritačná (dráždivá) dermatitída tu vzniká v dôsledku vlhkosti, zaparenia, trenia, enzýmov a ďalších dráždivých látok zo stolice. Stav zhoršujú aj mikróby (baktérie, kvasinky). Pridať sa môže kontaktná alergia na konzerváciu, parfumácie v jednorazových plienkach, na adhezívne látky v ich okrajoch, na zložky detskej kozmetiky (parfumácie, bylinné prísady) a pod.
O ďalšom často súbežne prebiehajúcom ekzéme - kontaktne alergickom - si povieme v ďalšom diele nášho seriálu. Dozviete sa, čo ho spôsobuje, a takisto o tzv. epikutánnych testoch, ktoré sa používajú pre diagnostiku kontaktnej alergie.
Bol pre vás tento článok užitočný?
Nie
Nie
Veľmi užitočný
Ďakujeme za Váš hlas