Očami mamy: Malý atopik a letné kúpanie

Leto a voda patria k sebe. Keď však má vaše dieťa závažný atopický ekzém, kúpanie v bazéne môže byť problémom.

Ekzematik má narušenú kožnú bariéru, a preto je citlivý voči vonkajším vplyvom. Prekážať mu môže aj obyčajná voda. Práve častý kontakt s vodou, paradoxne, spôsobuje vysušovanie pokožky. Nepriaznivo pôsobí najmä tvrdá, chlórovaná voda a voda s penou do kúpeľa alebo inými prípravkami na báze mydla.

„Pre ekzematika môže byť problémom aj obyčajná voda. Kontakt s ňou spôsobuje vysušovanie pokožky."

Ale čo s dieťaťom, ktoré sa na vás smutne pozerá a tak veľmi chce ísť do bazéna? Je rozumné myslieť v prvom rade na zdravie alebo uprednostniť detskú psychiku a povoliť vodné radovánky?

Pri rozhodovaní berte do úvahy aktuálny stav kože vášho dieťaťa. Pokiaľ má dieťa len ľahšiu formu ekzému a pobyt vo vode znáša dobre, nechajme ho, nech si špliechanie v bazéne užije. Po ruke však majme krém, ktorým ešte vlhké telo natrieme, aby sa koža zbytočne nevysušovala.

24h hydratácia s Atoderm sprchovým olejom

Okamžitý komfort po osprchovaní a celodenná hydratácia. Pre veľmi suchú a podráždenú citlivú pokožku so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm sprchový olej

Striedajme aj rôzne aktivity, aby dieťa nestrávilo v bazéne celý deň. Chvíľu špliechanie v bazéne, premastenie pokožky, jazda na odrážadle alebo bicykli, skladanie puzzle, stavanie lega, čas na malé občerstvenie, a keď už je zase horúco na nevydržanie, šup späť do vody! A po vykúpaní opäť natieranie pokožky krémom. Pokiaľ však dieťa nemá rado časté krémovanie pokožky, dajte priamo do vody v domácom bazéniku trochu oleja.

Horšie to je, ak je ekzém aktuálne mokvavý, rozškriabaný, nepekne zapálený alebo napadnutý infekciou. A keď dieťa vyzlečené donaha myslí len na to, ako si ložiská ekzému z celej sily poškriabať. S našimi synmi som takto prežila dve náročné letá. Nielenže ich bolo nemožné vyzliecť do plaviek, chlapci nemohli mať ani šortky a tričko s krátkym rukávom. Celé telo museli mať pre nezvládnuteľné svrbenie schované pod oblečením - dlhé rukávy s našitými rukavičkami, dlhé nohavice a ponožky. Synom to vtedy prišlo normálne, iné oblečenie nepoznali. Ale ja ako mama som to znášala ťažšie. Dala by som všetko na svete, aby sa Kubíček a Matýsek mohli vtedy hrať vo vode ako ostatné malé deti. 

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Tak už sa, prosím ťa, neškrab!

Lenže potom prišlo obdobie, keď bolo horúco na nevydržanie nielen vonku, ale aj doma. Poznáte to, takéto letá bývajú posledné roky často. Chlapci boli zahalení ako múmie a muselo im byť naozaj horúco. Nakoniec sme to vyriešili po svojom. Chlapci sa kúpali vonku v bazéne oblečení a neuveriteľne si to užívali. Mokré oblečenie im bolo príjemné, úplne ožili. Potom sme ich len nakrémovali a prezliekli do suchého. Tá chvíľka šťastia za to stála.

„Mokré oblečenie bolo chlapcom príjemné. Potom sme ich len nakrémovali a prezliekli do suchého."

Tretie leto už bolo veselšie. Konečne sme u synov odhalili všetky potravinové alergie a úporné svrbenie sa zmiernilo. Keď si Kubíček a Matýsek na začiatku júna obliekali svoje prvé šortky v živote, bol to pre nás veľký sviatok. Zo začiatku mali každú chvíľu obité kolená, než si zvykli, že padať v šortkách sa musí opatrne. 

Dieťa sa pozerá na pohár mlieka.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Keď má dieťa alergiu na bielkoviny kravského mlieka

Anežka mala už v jej prvom roku života za sebou úspešný boj s ekzémom. V zime mala ešte ložiská ekzému na veľkej časti tela, ale v lete už kolenkovala s holými nohami v šatičkách a plienkou pri kolenách. Málokto by vedel, že ešte nedávno boli na jej koži škaredé červené fľaky. 

Na leto 2018 spomínam veľmi rada. Neustále som sa s dojatím pozerala, ako sa naši traja malí ekzematici hrajú v nafukovacom bazéniku s mastnou vodou a dve staršie dcéry spolu s nimi. Krém bol a stále je náš verný spoločník, ale život sa už vracia do normálnych koľají. 

A tak aj vy, rodičia malých atopikov, neklesajte na duchu. Áno, dieťa s ekzémom nemá jednoduchý život, ale je na nás, na rodičoch, aby sme ich obklopili láskou, nehou a pochopením. A aby ste aj počas horúceho leta našli spôsob, ako sa vaše deti môžu tešiť z vodných radovánok.

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na jej stránkách otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

Matka opatruje dieťa s atopickým ekzémom.

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Mám deti s ekzémom. Je to boj, ale nevzdávam sa!

5.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články