Mikrobióm kože a jeho význam pri ekzéme

Každý organizmus má svoj vlastný prirodzený kožný mikrobióm. Tvoria ho rôzne mikroorganizmy, ako baktérie, kvasinky, roztoče či vírusy.

Na 1 cm2 kože žije asi milión mikroorganizmov a tvorí ho asi 500 rôznych druhov. Mikrobióm je s naším organizmom v symbióze a je pre nás prospešný. Najmä pre tráviaci trakt, v ktorom napomáha tráveniu, ale aj pre bariérovú funkciu kože, vďaka ktorej nás chráni pred nepriaznivými vplyvmi okolia. Pri jeho dysbalancii, prípadne infekcií inými mikroorganizmami, vznikajú rôzne ochorenia. 

Mikrobióm má svoje spoločné znaky u rôznych etník, v rôznom veku a pohlaví, ale v detaile je pre každý organizmus špecifický, podobne ako odtlačky prstov.

Najčastejšími zástupcami nášho prirodzeného mikrobiómu kože sú:

  • Baktérie (Staphylococcus epidermidis a iné koaguláza negat. Staphylokoky, Corynebacterium sp., Propionibacterium, Brevibacterium, Microccus.)
  • Kvasinky (Malassezia sp.)
  • Roztoče (Demodex folliculorum)

Zastúpenie jednotlivých mikróbov na koži sa líši podľa topografie tela (iné sú špecifiká pre tvár, axily, ruky, genitálie). Žijú s nami v symbióze, upravujú pH na špecifických miestach, ako sú napríklad sliznice, a sú pre nás významne prospešné najmä tým, že fungujú ako imunitná bariéra, ktorá nás chráni pred nepriaznivými vplyvmi okolia a škodlivými patogénmi.

Koža novorodenca v maternici je sterilná. Prvá kolonizácia baktériami nastáva počas prirodzeného pôrodu v pôrodných cestách, čo je pre imunitu jedinca ideálne (oproti sekcii). Postupne sa získava rôznorodosť mikrobiómu, podobne ako v tráviacom trakte. Mikrobióm dieťaťa sa formuje a postupne stabilizuje približne do 3 rokov.

Zloženie zdravej mikroflóry kože

Z genetických prieskumov a analýz zdravých dospelých jedincov bolo zistené, že zloženie a zastúpenie mikrobiálnych spoločenstiev (teda druhov mikroorganizmov) je závislé od konkrétneho miesta na koži. Miesta s vyšším podielom mazových žliaz napr. na tvári, hrudníku, vo vlasoch a na chrbte (ako pri akné) obýva viac lipofilných druhov rodu Propionibacterium a Malassezia. Zatiaľ čo baktérie, ktorým sa darí vo vlhkom prostredí, ako je napríklad Staphylococcus a Corynebacterium, sa prednostne vyskytujú na vlhkých miestach, vrátane ohybu kolien a nôh.

mikrobióm kože

Prečo je rovnováha v našom mikrobióme tak dôležitá?

Koža, ako náš najväčší orgán, tvorí akési rozhranie nášho vnútorného prostredia a okolia, vytvára našu primárnu ochrannú bariéru organizmu. Zároveň je naším imunitným a termoregulačným orgánom. Taktiež je hostiteľom pre mnohé baktérie, huby, vírusy aj roztoče, no aby to ako celok všetko správne fungovalo, musí byť zachovaná rovnováha v ich zastúpení. Tá umožňuje správne fungovanie kožnej bariéry, ktorá je nesmierne dôležitá pre integritu organizmu a tiež imunitných aj regulačných funkcií kože.

„Koža je hostiteľom pre mnohé baktérie, huby, vírusy aj roztoče, no aby to ako celok všetko správne fungovalo, musí byť zachovaná rovnováha v ich zastúpení."

Práve rôznorodosť druhov mikróbov udržuje túto rovnováhu. Jeden druh bráni druhému prevládať. Ideálny zdravý stav funguje v symbióze, teda zdravom spolužití výhodnom pre všetky zúčastnené strany. 

Koža má úžasnú schopnosť regenerácie, ale je neustále vystavovaná vplyvom vonkajšieho, ale aj vnútorného prostredia. Všetci poznáme situáciu, ak sa napríklad po výraznom zapotení (vplyv vonkajšieho prostredia) premnoží v mieste kožných záhybov jeden druh kvasinky na úkor ostatných mikróbov. Spôsobuje to nepríjemný zápal, svrbenie, tvorbu rán a celkový diskomfort. V tomto konkrétnom príklade môže byť zaťažujúcim vnútorným faktorom cukrovka, pri ktorej sa kvasinkové infekcie výrazne zhoršujú (vplyv hyperglykémie, teda vnútorného prostredia). Medzi ďalšie vonkajšie faktory možného narušenia rovnováhy patrí tiež prílišná alebo nedostatočná hygiena, nevhodné kozmetické prípravky atď. 

koža mikrobióm

Ďalším príkladom je narušenie mikrobiómu tráviaceho traktu – každý z nás pozná, že po užívaní antibiotík, napríklad pre angínu, sa zmení aj pomer „pre nás pracujúcich“ prospešných baktérií v čreve a vyvolá nám to plynatosť, hnačku, prípadne sa premnožia kvasinky. 

Každé vybočenie prirodzeného mikrobiómu z rovnováhy nám môže spôsobiť zdravotné ťažkosti či ochorenie. Primeraná a vyvážená rôznorodosť v mikrobióme udržuje zdravý stav kože aj organizmu

Ako si udržať rovnováhu nášho mikrobiómu?

K zachovaniu správnej funkcie nášho črevného mikrobiómu prispieva vyvážená strava plná probiotík a prebiotík, ako aj zdravý životný štýl. S pokožkou je to náročnejšie.

Na prevenciu a ochranu pred rôznymi kožnými problémami je vhodné používať nedráždivé prípravky, ktoré zásadne nezasahujú do prirodzených procesov mikrobiómu. Ideálne, ak sú to zložky prírodné, rešpektujú ekosystém kože, a tým nám pomáhajú udržať zdravú rovnováhu a primeranú bariéru kože.

V prípade kožných ochorení musíme poznať ich biologickú podstatu a patogenézu, aby sme ich dokázali správne ošetriť a nastaviť primerané preventívne opatrenia. Špeciálna dermatokozmetika je nevyhnutnou súčasťou liečby kožných prejavov.

Pri atopickom ekzéme je náš mikrobióm v nerovnováhe, stráca sa jeho diverzita, teda rôznorodosť. Najčastejšie v akútne zhoršených, aktívnych, zapálených ložiskách ekzému, kde je popri porušenej kožnej bariére premnožený Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok, STAU) na úkor ostatných baktérií. STAU svojím pôsobením (toxíny) na imunitný systém kože zhoršuje zápal a svrbenie ložísk (zápalové cytokíny). 

Pri atopickej dermatitíde je primárne narušená kožná bariéra nedostatočnou lipidovou vrstvou, poruchami filagrínov a náchylnosťou k tvorbe zápalových ložísk, preto je vhodné dopĺňať lokálnou formou chýbajúce komponenty (lipigenium, skin barier therapy) pre obnovu kožnej integrity. Vhodné sú aj mierne dezinfekčne a protizápalové zložky, zložky proti adherencii stafylokoka (sucroester), látky znižujúce svrbenie (palmitoylethanolamid). Pacient si môže z produkov Atoderm vyskladať svoju dennú rutinu pre zvýšenie efektivity liečby. Všetky produkty z tejto kategórie obsahujú unikátny patent Skin Barrier Therapy a vyššie zmienené zložky pre obnovu kožnej bariéry s protizápalovým účinkom.

„Pri atopickom ekzéme je náš mikrobióm v nerovnováhe, stráca sa jeho diverzita, teda rôznorodosť."

Pri akné sa snažíme správne zvolenou kozmetikou zasiahnuť do zloženia mazu, a tým zredukovať kolonizáciu Propionibacterium acnes.

Pri seboroickej dermatitíde sa snažíme vhodnými prípravkami s obsahom antimykotických látok potlačiť kolonizáciu kvasiniek zo zápalových ložísk.

Pre zdravý organizmus platí, že jeho mikrobióm je v rovnováhe. Kozmetikou je potrebné rešpektovať prirodzený ekosystém kože, čo je zároveň aj základnou filozofiou značky Bioderma.

Príkladom takejto kozmetiky je práve rad Bioderma Atoderm. Optimálnu toleranciu zabezpečia jej biomimetické ingrediencie, ktoré:  

  • uprednostňujú molekuly prirodzene prítomné v koži, zachovávajú kožný ekosystém,
  • poskytujú výber tých najčistejších aktívnych látok v minimálne potrebnej koncentrácii,
  • vynikajú minimalistickým zložením - používa sa len nevyhnutné množstvo aktívnych látok.

Biologické účinky Bioderma Atoderm dosahujú dlhotrvajúci účinok

  • na príčiny, nielen na dôsledky, 
  • na imitovanie prirodzených mechanizmov odohrávajúcich sa v koži,
  • učia pokožku, ako obnoviť vlastnú obranyschopnosť.
4.3333

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články