Ako chrániť atopickú pokožku pred slnečným žiarením

S letným obdobím sa k starostlivosti o pokožku pridáva aj potreba chrániť ju pred slnkom. Na čo sa zamerať v prípade atopického ekzému?

Prečo chrániť kožu pred slnečným žiarením? 

Zmyslom ochrany kože či fotoprotekcie je zabrániť „spáleniu“ aj neskorším nežiadúcim účinkom slnečného, predovšetkým ultrafialového žiarenia (UV), ako je starnutie pokožky a vznik kožných nádorov. Prirodzená ochrana kože plní svoju funkciu iba čiastočne a závisí od úrovne pigmentácie a hrúbky pokožky. Odolnosť voči slnečnému žiareniu je u každého človeka iná a takisto je daná predovšetkým fototypom

Fotoprotekcia, teda slnečná ochrana, sa u atopikov riadi na jednej strane všeobecnými zásadami, no na druhej strane má určité špecifiká. 

Rozlišujte stupne rizika

Ako pri iných preventívnych opatreniach, tak aj pri ochrane pred slnkom nie sú vhodné extrémy – teda zľahčovanie závažnosti dlhodobých negatívnych následkov („nie je potrebné sa starať o ochranu kože a preventívne vyšetrenia, telo si nejako poradí“), ale ani strašenie v zmysle nutnosti náročných opatrení, ktoré by mali platiť pre nás všetkých. Prísne permanentné opatrenia sa v reálnom živote dodržiavajú veľmi ťažko. Človek kvôli nim neraz rezignuje a následkom môže byť úplná absencia aj najzákladnejšej fotoprotekcie. 

Pravda je teda niekde uprostred. Je potrebné rozlišovať mieru rizika pre konkrétneho jedinca a preventívne opatrenia odporúčať individuálne. Z hľadiska slnečného žiarenia sú geograficky rizikovejšie miesta bližšie k rovníku (južné, prímorské krajiny) a vo vyššej nadmorskej výške (vysokohorské oblasti).

ochrana pred slnkom na horach

Orientačne môžeme rizikovosť rozdeliť do 3 kategórií: 

1. Vysoké riziko, kedy je nutná maximálna ochrana pri akomkoľvek pobyte vonku; títo ľudia by sa nemali vôbec slniť. Týka sa to osôb, ktoré: 

 • užívajú imunosupresíva (lieky znižujúce imunitu – po transplantáciách, pri liečbe nádorov, pri autoimunitných chorobách atď.)
 • trpia na choroby spojené s imunitnou nedostatočnosťou
 • trpia na tzv. fotodermatózy (choroby so zvýšenou citlivosťou voči ultrafialovému žiareniu) alebo užívajú fotosenzibilizujúce lieky 
 • tí, ktorí už mali rakovinu kože (alebo ich dvaja príbuzní v priamej línii)

2. Vyššie riziko, kedy je pri pobyte vonku vhodná optimálna ochrana; títo ľudia by sa nemali zámerne slniť a pri prípadnom slnení je vhodné používať dostatočnú ochranu. Týka sa to osôb: 

 • s nízkym fototypom (I a II) – koža má po pobyte na slnku sklon k začervenaniu, vôbec nepigmentuje alebo pigmentuje zle; obvykle tu zaraďujeme ľudí so svetlou kožou a hrdzavými či blond vlasmi
 • s veľkým počtom pigmentových znamienok (približne nad 100)
 • povolania s častým pobytom na slnku (poľnohospodári, lesníci, pokrývači, športoví tréneri a pod.) a všeobecne osoby s chronickým poškodením kože v dôsledku častého slnenia či pobytu na slnku (soláriá, more, vysokohorská turistika, život v trópoch atď.)

3. „Bežné“ riziko, pri ktorom je pri dlhšom pobyte vonku vhodná optimálna ochrana a, pochopiteľne, aj pri slnení. To sa týka všetkých ostatných osôb. 

Zdravý ekzematik spadá do kategórie s vyšším rizikom, pretože atopici majú citlivú, dráždivú kožu so sklonom k zápalom.

Aké sú základné všeobecné opatrenia ochrany kože pred UV žiarením? 

 1. Netrávte čas na slnku, neslňte sa počas poludnia (11. – 15. hodina), vyhľadávajte tieň.
 2. Chráňte si hlavu pokrývkou, oči tmavými okuliarmi s UV filtrom a pokožku vhodným odevom.
 3. Používajte vonkajšie ochranné prostriedky na kožu, tzv. sunscreeny („filtre, opaľovacie prostriedky“) vo forme krémov, telových mliek, gélov, olejov, sprejov, balzamov na pery atď.

Pre optimálnu účinnosť opaľovacích prípravkov je potrebné: 

 • Aplikovať dostatočné množstvo - najmenej 1 g na tvár, 30 g na celé telo dospelého človeka („pravidlo siedmich čajových lyžičiek“).
 • Sunscreeny je potrebné naniesť na kožu počas pobytu na slnku opakovane (potenie, kúpanie, osušenie uterákom a podobne ich môžu zmyť), najmä na kritické miesta, ako sú tvár, uši a horná polovica tela. 

„Sunscreeny je potrebné použiť na kožu počas pobytu na slnku opakovane, najmä na kritické miesta ako sú tvár, uši a horná polovica tela."

opalovaci pripravok pre deti

Na čo si ešte treba dať pozor

 • Pred pobytom na slnku nepoužívajte parfumy, parfumované krémy a kozmetické prostriedky, nepite čerstvé ovocné šťavy (citrusy, zeler a pod.), vyhýbajte sa priamemu kontaktu s rastlinami (napr. boľševník) – všetky tieto činnosti vedú k zvýšenej citlivosti kože voči UV žiareniu a k zápalom kože. 
 • Voda, piesok a sneh kvôli odrazu slnečného ultrafialového žiarenia situáciu ešte zhoršujú. 
 • Časť UV žiarenia dopadá na kožu aj v tieni

Pôsobenie slnečného žiarenia na atopický ekzém 

Atopický ekzém sa radí medzi kožné choroby zhoršované slnečným svetlom. Slnečné UV žiarenie, ale predovšetkým infračervené žiarenie (a ním spôsobené teplo) pôsobí často ako provokačný faktor ekzému. To platí najmä pre nezahojený, nestabilný alebo priamo akútny ekzém. Atopik so zahojeným, miernym alebo stabilným ekzémom si môže dopriať rozumný pobyt na slnku. To sa aj využíva napríklad pri vysokohorskej alebo prímorskej liečbe.

Na čo si musia dávať pozor atopici?

Ekzematici majú všeobecne citlivú a dráždivú kožu. Z praxe je nám známe, že bežné krémy a kozmetika nestačia. Podobne to je aj pri fotoprotektívnych prostriedkoch, ktoré môžu dráždiť aj napriek kvalitnému filtru. Pre ekzematika môže byť takýto výrobok nevhodného základu - vehikulum (napr. gél na báze alkoholu) - alebo môže obsahovať nevhodné prídavné látky (napr. parfumácie, bylinné prísady či konzervačné látky, ktoré môžu spôsobovať kontaktné alergie).

„Ekzematici by mali používať sunscreeny s vhodným základom pre ekzematikov. Pokiaľ už majú preukázanú kontaktnú alergiu, musia na obale výrobku skontrolovať jeho zloženie, či neobsahuje ich kontaktné alergény."

Typ filtrov v prípravkoch slnečnej ochrany

V zásade existujú dva typy filtrov: 

 • chemické filtre: prevažne pohlcujú UV žiarenie, pre širšie spektrum ochrany sa používajú ich kombinácie. Majú lepšie kozmetické vlastnosti než fyzikálne filtre. Aplikujeme ich 10 – 30 minút pred slnením, aby došlo k dostatočnej väzbe na rohovú vrstvu pokožky. Niektoré môžu dráždiť alebo spôsobovať kontaktné a fotokontaktné alergie.
 • fyzikálne filtre: oxidy zinku a titanu (ZnO, TiO2) odrážajú UV žiarenie, poskytujú širšie spektrum ochrany, a to aj vo viditeľnom svetle. Po kozmetickej stránke zanechávajú biely povlak, no na druhej strane majú dobrú znášanlivosť a nealergizujú. Preferujú sa u detí a osôb s citlivou kožou.

Pre ekzematikov sú teda vhodnejšie ochranné prostriedky s fyzikálnymi filtrami, a to najmä u detí. 

Výška ochranného faktoru

Každý solídny prípravok slnečnej ochrany má na obale uvedenú hodnotu ochranného faktora (Sun Protecting Factor) – čím je SPF vyššie, tým je lepšia ochrana. Pre prevenciu nežiaducich účinkov UV žiarenia sú nutné faktory s SPF minimálne nad 15 (≤15 = nízka ochrana).

U ekzematikov so svetlou, citlivou kožou je vhodnejšia vysoká ochrana s SPF vyšším ako 30 alebo veľmi vysoká = SPF 50+. 

A zamyslenie na záver

Pre človeka je rozumný pohyb a pobyt na slnku v zásade prospešný. Ako pri všetkom v živote, aj tu je dôležitá miera. Preto je potrebné rozlišovať riziká u  konkrétnych jedincov a podľa toho individuálne vybrať zodpovedajúce ochranné prostriedky, a zvoliť vhodné opatrenia a takisto prísnosť ich dodržiavania. Zámerné a nekritické slnenie je však nevhodné pre všetky skupiny. 

Prečítajte si tiež

Nástrahy, ktoré počas leta číhajú na pokožku

3.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články