Očami mamy: Aj potenie zhoršuje ekzém

Atopický ekzém je ťažký nepriateľ. O kožu sa je potrebné pravidelne starať, a zároveň sa vyvarovať všetkého, čo ekzém znovu aktivuje. Vplyvov, ktoré zhoršujú stav ekzematickej kože, je naozaj veľa. Jedným z nich je aj potenie.

Potenie súvisí s letným sparnom, so zimnými prechodmi z chladu do tepla, ale aj s fyzicky náročnými športmi, ktorým sa venujeme celoročne. Riešením je obmedzenie činností, pri ktorých sa zbytočne spotíte. Dobre sa radí, no horšie praktizuje. A nie vždy sa dá vyhnúť tomu, aby sme sa spotili. Preto berte nasledujúce tipy len ako odporúčania.

„Potenie patrí medzi najčastejšie príčiny zhoršenia ekzému."

Vyhýbajte sa horúčavám

Počas letných horúčav choďte von ráno a večer, keď už je vonkajšia teplota prijateľná. Náročné pešie túry a dlhé cyklistické výlety načasujte na obdobie, keď je vonku skôr chladnejšie. Pokiaľ ste počas leta pri vode, často sa ochladzujte kúpaním a deku majte v tieni. Na ľahší ekzém pôsobí slniečko blahodárne, ale nesmie sa to s ním preháňať. 

Letnému počasiu prispôsobte aj konzistenciu krému. V lete voľte redšie krémy obsahujúce vodu (hydratačné). Naopak, úplne nevhodné sú husté masti, pod ktorými sa koža prehreje a zaparí. 

Počas horúceho leta pokožka veľmi dobre znáša Atoderm Intensive gel-crème. Krém je v praktickom pollitrovom balení s dávkovačom. Má príjemnú konzistenciu, nie je vôbec mastný ani hutný. Vyzerá ako priehľadný gél, ale premazáva ako hydratačný krém. Krásne sa vstrebáva a dodá ekzematickej koži potrebnú ochranu pred vonkajším prostredím. Znižuje aj riziko infekcie zlatým stafylokokom, ktorá býva častejšia práve v letnom období.

Atoderm Intensive gel-crème pomáha aj proti svrbeniu, ktoré je najhorším príznakom atopického ekzému. Mne osobne sa najviac osvedčilo nechať krém cez noc v chladničke. Chladivý krém potom pôsobí proti svrbeniu o to viac. Pokiaľ máte ekzém rozškriabaný alebo infikovaný, doporučujem najskôr postihnuté miesto začať liečiť masťou od vášho kožného lekára. Pri pravidelnom používaní ale Atoderm Intensive gel-crème pomôže ako efektívna prevencia pred zhoršením ekzému počas letných prázdnin, kedy chcete deťom aj sebe dopriať aktívny pobyt vonku.

Myslite na vhodné oblečenie

V horúčave noste vzdušné oblečenie, pohodlné, radšej voľnejšie než obtiahnuté.

„Z materiálov je pre ekzematika vhodná jemná tenká bavlna (nie froté s vlasom). Vyhnite sa akrylu, modakrylu, polyesteru a nylonu. Veľa ekzematikov neznesie ani merino vo funkčnej bielizni."

Potia sa aj deti

Myslite aj na svoje deti pripútané k autosedačke. Spotia sa veľmi jednoducho a dôsledkom potom býva vyrážka po celom chrbte. 

Deti sa spravidla spotia pri skákaní na trampolíne. Striedajte preto skákanie upokojujúcimi aktivitami. Na trampolíne sa totiž dá aj úžasne váľať ako bábätko, loziť po štyroch ako psík alebo sa plaziť ako had. 

Potenie pri športe

Robí sa vám vyrážka po futbalovom tréningu, tenisovom zápase alebo po kondičnom behu? Hoci je pravidelný šport pre ľudské zdravie prínosom, ekzematickej koži nemusia športové aktivity spojené so zvýšenou produkciou potu práve vyhovovať. U mnohých dospievajúcich detí sa ekzém prvýkrát objaví až v dôsledku fyzicky náročných športov. 

„Futbalisti môžu mať vyrážky pod holennými chráničmi a pod uzavretou obuvou. Problémy robia aj polyesterové dresy a rôzne odevy z umelého materiálu."

Neznamená to však, že šport je pre ekzematikov zakázaný. Chce to len zvýšenú starostlivosť o pokožku. Aby sa pot nedostal priamo na kožu, rizikové partie je vhodné premazať ešte pred športovou aktivitou, po športe si dať vlažnú sprchu, a potom kožu znovu ošetriť vhodným emolienciom.

atopicky ekzem sportovanie

Deťom i dospelým sa v dôsledku nadmerného potenia môže vytvoriť nové ložisko ekzému priamo v podpazuší. Kontakt kože podpazušia s potom trochu zmierni zinkový krém, ktorý sa dá použiť aj preventívne.

Spotiť sa môžeme aj v zime 

Stať sa to môže pri lyžovaní, korčuľovaní, ale aj počas prechodu z mrazivej ulice do prekúreného obchodu či autobusu. V zime si preto zvyknite v dopravných prostriedkoch, pri nákupoch a pobytoch v uzavretom priestore čo najskôr vyzliecť bundu, rukavice aj čiapku, aby ste sa zbytočne nespotili. Materiál čiapky, šálov i rukavíc vyberajte dôkladne. Namiesto vlny alebo polyesteru zvoľte radšej bavlnu. Pre deti je možné zohnať kukly podšité bavlnou, ktoré rýchlo oblečiete a hurá von.

„Pokiaľ vašej ekzematickej koži prekáža pot, nie je pre vás vhodné saunovanie."

Môžete sa otužovať aj bez sauny. Stačí si doma v sprche postupne znižovať teplotu vody. Potným miestnostiam sa však radšej vyhýbajte.

Potenie býva mnohokrát príčinou aj tam, kde by ste to na prvý pohľad vôbec nepovedali. Popraskaná a olupujúca sa koža na bruškách prstov nôh súvisí často s nosením nezdravej obuvi a následným spotením. Pokiaľ sa vám začína tvoriť ekzém na nohách, vyvarujte sa noseniu gumenej obuvi, polyesterovým ponožkám a snažte sa vetrať chodidlá čo najviac v sandáloch. 

Aj keď vám pot na koži skutočne zhoršuje ekzém, neznamená to koniec vašich bežných aktivít. Berte však na svoje telo ohľad a nevystavujte sa zbytočným situáciám, pre ktoré dôjde k novému vzplanutiu ekzému. Následné upokojenie a zahojenie kože trvá totiž dlho.

Deti sa hrajú v bazéne

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Malý atopik a letné kúpanie

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na jej stránkách otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

4.4286

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články