Očami mamy: Môže mať dieťa s atopickým ekzémom šťastné detstvo?

Keď sa u dojčaťa po prvýkrát objaví atopický ekzém, znamená to pre mamu hromadu nových starostí. Svoje dieťatko musí pravidelne natierať, dôkladne sa starať o nedráždivé oblečenie, udržiavať domácnosť bez prachu a roztočov a niekedy variť bez alergénov na základe špeciálnej diéty. Je toho veľa, na čo je potrebné neustále myslieť. Lenže to hlavné spočíva ešte v niečom inom. Mamy a otcovia by mali okrem náročnej fyzickej starostlivosti súčasne vychovávať šťastné dieťa so zdravým sebavedomím.

Pokiaľ máte potomka s viditeľným ekzémom, zrejme ste už zažili podobné reakcie okolia ako ja. „To je ale chudáčik!“ Niekedy to príbuzní a známi nepovedia nahlas, ale vidíte to v ich očiach. Tvária sa skrúšene, akoby ich tlačila topánka. Nájdu sa aj takí, ktorí sa boja ekzematické dieťa aj držať v náručí, pohladiť ho alebo sa k nemu dokonca priblížiť, aby sa nenakazili kožným ochorením. Občas trpezlivo vysvetľujete, že atopický ekzém nie je nákazlivý, ale niekedy na to jednoducho už nemáte silu.

atopický ekzém u detí

Rodičia malých ekzematikov tak žijú pod dlhodobým tlakom. Ich dieťa nevyzerá tak, ako si vysnívali. Koža dieťatka môže dokonca budiť dojem, že sa oň rodičia málo starajú. A to aj napriek tomu, že sa, paradoxne, starajú o detskú pokožku omnoho viac, než je bežné. Ľudia okolo vás vám dávajú protichodné rady, čo na ekzém zaručene účinkuje, a budia vo vás pocit, akoby ste za boľavú pokožku vášho potomka mohli vy sami. Je ťažké to všetko zvládnuť.

A tak sa môže stať, že sa začnete zmierovať s tým, že vaše dieťa je naozaj chudáčik. Že ho v nasledujúcich rokoch čakajú naozaj problémy, neprijatie od okolia, výsmech pre vzhľad, neustále obmedzovanie v tom, čo môže a nemôže robiť. Ľutujete svoje dieťa a ľutujete aj sami seba, ste nespokojní a nešťastní. Keď strácate nádej, strácate tým aj silu bojovať. Myslíte na to, ako je všetko zle, a okrem fyzickej únavy na vás padá aj duševná malátnosť. Môže mať potom vaše dieťa šťastné detstvo?

Dieťa vníma emócie svojich rodičov veľmi intenzívne. Keď sa s ním zaobchádza ako s chudáčikom, skutočne sa ním stane. Keď je ale obklopené bezvýhradným prijatím, láskou a nádejou, v budúcnosti sa z neho môže stať vyrovnaný a spokojný človek, ktorý je zvyknutý namiesto sebaľútosti prekonávať prekážky. Bez ohľadu na to, či mu ekzém zostane alebo s pribúdajúcim vekom odznie.

„Dieťa vníma emócie svojich rodičov veľmi intenzívne. Keď sa s ním zaobchádza ako s chudáčikom, skutočne sa ním stane."

Lenže ako na to? Ako vidieť svet pozitívne, ako byť optimista, keď má moje dieťa nepekný atopický ekzém? Ako si ukradnúť kúsok šťastia, keď je život taký nespravodlivý?

Prijmite svoje dieťa také, aké je. Bez výhrad

Aby bolo vaše dieťa šťastné, potrebuje od prvých týždňov života cítiť, že je rodičmi milované. Potrebuje cítiť fyzickú blízkosť mamičky, jej vôňu, zoznámiť sa s tvárou a pevnou náručou ocka. Krása detskej duše sa zrkadlí v jeho očiach. Len čo sa na vás dieťatko po prvýkrát usmeje, chcete ten nádherný úsmev vidieť znovu a znovu.

Snažte sa svoje dieťa chrániť a milovať za všetkých okolností, aj keď práve pre ekzém vyzerá všelijako. Keď ho prijmete aj s jeho nedokonalosťami, bude raz aj vaše dieťa schopné prijať seba samé a bude sa k svojmu telu chovať ohľaduplne.

Choďte svojmu dieťaťu príkladom. Hlavný nie je vonkajší vzhľad, ale charakter človeka

Ako dieťa rastie, snaží sa napodobniť správanie rodičov. Aby v budúcnosti netrpelo nízkym sebavedomím pre svoj vzhľad, treba mu ukázať, že aj my sami si na druhých vážime charakter a schopnosti. Neposudzujeme preto svojich známych podľa krásy, značkového oblečenia, podľa luxusných šperkov alebo auta. Omnoho cennejšie sú u druhého predsa láskavosť, úsmev, ochota pomôcť druhému, životný elán, nadšenie a radosť zo života. 

Naučte sa aj odpočívať a brať ohľad na potreby svojho dieťaťa

Aby sme ako rodičia odovzdávali svojim deťom radosť a lásku, musíme sa starať aj sami o seba. Áno, choré dieťa potrebuje viac starostlivosti. Ale aj rodičia si musia občas odpočinúť, aby si dobili baterky. 

Šťastné dieťa je to, ktoré má šťastných rodičov. Netreba od dieťaťa odchádzať na niekoľkodňovú dovolenku. Doprajme si aspoň malé radosti, ktoré nám pomôžu vidieť život z krajšieho uhla. 

Učte dieťa prekonávať prekážky

Atopický ekzém, ale aj akékoľvek iné chronické ochorenie prináša do života ťažkosti. Ale každá prekážka sa dá prekonať. Každý nový problém, ktorý nám život prinesie, môžeme vnímať ako výzvu. 

Nájdite si o atopickom ekzéme maximum informácií, hľadajte východiská a verte, že pri správnej starostlivosti je možné chorobu skrotiť. A keď príde nové vzplanutie ekzému, nerobte z toho tragédiu. Pátrajte po príčinách zhoršenia, urobte v spolupráci s lekárom konkrétne opatrenia a verte, že koža sa dokáže veľmi rýchlo hojiť. 

Sústreďte sa na to, čo sa dá. Nie na to, čo sa nedá

Šťastný je ten, kto hľadá okolo seba to dobré. Áno, dieťa s atopickým ekzémom je obmedzované mnohými zákazmi a odporúčaniami. Ale všetko je možné nejako vyriešiť. Keď musí mať na rukách bavlnené rukavičky, môžeme mu na ne namaľovať alebo našiť obľúbenú rozprávkovú postavu. Keď napríklad nesmie jesť čokoládu, môžeme ho zásobiť sladkým ovocím. Keď nesmie mať doma psíka, môžeme mu zaobstarať rybičky alebo terárium s korytnačkou. Keď nesmie mať vo vani bežnú penu, môžeme mu zaobstarať sprchový gél na báze syndetu, z ktorého sa takisto dajú robiť bublinky. Keď v škôlke nemôže jesť to, čo ostatné deti, môžeme mu nachystať obľúbené jedlá z domu. Keď ho musíme často natierať, využijeme spoločne strávený čas zároveň na pohladenie, ľahkú masáž s krémom na ruky alebo si počas mazania napríklad zaspievajme. 

Nestrácajme čas lamentovaním nad tým, že niečo nejde. Venujme energiu na hľadanie nových ciest. Tento prístup k životu si od vás vaše dieťa zoberie a keď bude veľké, bude z neho statočný bojovník. Nebude sa rúcať pre prekážky na svojej životnej ceste, ale bude vedieť bojovať za svoje osobné šťastie.

Premazávanie je základom boja s atopickým ekzémom

Prečítajte si tiež

Očami mamy: Urobme z premazávania samozrejmú súčasť dňa

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na jej stránkách otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

4.5714

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články