Očami mamy: Keď atopický ekzém úporne svrbí

Najhorším aspektom atopického ekzému je silné a nepríjemné svrbenie nielen počas dňa, ale často aj v noci. Čo ho spôsobuje a ako sa ho zbaviť?

Atopický ekzém dokáže poriadne potrápiť. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, hlavným problémom pri tejto diagnóze nie je nepekný vzhľad kože postihnutej ekzémom. Každý ekzematik vám potvrdí, že najhorším aspektom atopického ekzému je silné a nepríjemné svrbenie nielen počas dňa, ale často aj v noci.

Prečo nás vlastne koža svrbí?

Svrbenie má u zdravého človeka ochrannú funkciu. Signalizuje, že sa na nej deje niečo rizikové, prípadne na nej niečo pristalo (napr. komár, osa chystajúca sa na útok, kliešť, pijavica, zákožka svrabová, mrľa, voš či iný parazit). Už dlhé tisícročia platí, že aj malý hmyz môže prenášať smrteľné choroby. Ľudský organizmus preto na jemné podráždenie nervov v koži reaguje veľmi intenzívne – okamžitým nutkaním poškrabať sa. Robíme to úplne inštinktívne, bez premýšľania.

Lenže z akého dôvodu nás svrbí koža postihnutá ekzémom? Príčin je hneď niekoľko. Prvým z nich je porušená kožná bariéra. Pokožka tvorí menej tukových buniek, rýchlejšie schne a nervy sú tak menej chránené. Máme potom skutočne pocit, ako by nám po koži pochodovala akási „armáda hmyzu“. Najviac potom môžu svrbieť miesta, kde je koža jemnejšia (tvár, krk, priehlavky, lakťové a podkolennej jamky) alebo pretkaná hustou sieťou nervov (dlane, prsty či genitálie). V nevýhode sú ženy a malé deti, tie majú totiž pokožku prirodzene jemnejšiu. Pre všetkých ekzematikov s porušenou kožnou bariérou nastáva typické zhoršenie svrbenia predovšetkým v zime, keď koža produkuje ešte menej tuku, ľahšie šupinatie a o to viac aj svrbí.

natieranie bábätka

Ďalšou príčinou svrbenia môže byť histamín. Histamín je hormón, ktorý produkujú tkanivové bunky živočíchov aj rastlín. V prípade, že ste na niečo alergickí, pri kontakte s alergénom sa produkcia histamínu v tele rapídne zvýši a vyvolá okrem iného aj svrbenie. Časť ekzematikov o svojich alergiách ani nevie. Ak vás dráždi podnet, s ktorým ste v kontakte denne, môže byť odhalenie príčiny nekonečného svrbenia naozaj detektívna práca. Medzi bežné alergény patria napr. mlieko, vajcia, pšenica, sója, domáce zvieratá, chemické prísady v upratovacích prostriedkoch, prací prášok, aviváž, plesne v byte. Pomôcť môže vyšetrenie u skúseného alergológa, ale aj vlastné pozorovanie. Keď sa vám ekzém z ničoho nič zlepší alebo naopak zhorší, premýšľajte, s akými zmenami vo vašej životospráve by to mohlo súvisieť.

„Histamín je hormón, ktorý produkujú tkanivové bunky živočíchov aj rastlín. Ak ste na niečo alergickí, pri kontakte s alergénom sa produkcia histamínu v tele rapídne zvýši a vyvolá okrem iného aj svrbenie."

Histamín však vstrebávame aj zvonku, a to konzumáciou potravín, ktoré zvýšené množstvo histamínu obsahujú (tzv.histaminoliberátory). Ide napríklad o prezreté ovocie, plesňové syry, šampanské, víno, pivo, ryby a morské plody, kvasnice, údeniny, nakladanú zeleninu, rajčiny, čokoládu atď. Ak za deň skonzumujete väčšie množstvo týchto pochutín, svrbenie, žiaľ, na seba nenechá dlho čakať.

Prvá pomoc pri svrbení

Keď je zle a svrbenie sa už naozaj nedá vydržať, môžeme podráždenej koži pomôcť vďaka tzv. wet wrap terapii. Tá totiž dokáže pokožku hydratovať, premastiť a súčasne upokojiť precitlivené nervové zakončenia. Najlepšie funguje ihneď po vykúpaní, ale dá sa aplikovať aj kedykoľvek počas dňa. Pomáha aj počas noci, keď sa mnohí trpiaci na ekzém kvôli svrbeniu opakovane budia. V čom táto technika spočíva?

Ložiská ekzému premažeme osvedčeným zvláčňujúcim krémom a potom prekryjeme mokrým bavlneným obkladom či gázou. Na záver zafixujeme suchým obväzom. Je to síce zdĺhavé, ale ten pocit úľavy stojí za to.

„Keď je zle a svrbenie sa už naozaj nedá vydržať, môžeme podráždenej koži pomôcť vďaka tzv. wet wrap terapii."

V lekárňach sa navyše dajú zohnať aj elastické hadicové obväzy rôznych veľkostí (tzv. coverflexy), s ktorými sa oveľa lepšie manipuluje. Stačí si len odstrihnúť coverflex takmer dvakrát dlhší, ako je dĺžka ošetrovanej končatiny (pri namočení sa totiž obväz o kúsok zrazí). Namiesto mokrého obkladu použijete jednu vrstvu mokrého coverflexu a cez neho natiahnite suchý coverflex. Navyše, hadicové obväzy ľahko skryjete pod oblečením a vďaka ich elasticite vás neobmedzujú v pohybe.

Ak má ekzematik postihnuté takmer celé telo, dá sa namiesto obkladu použiť aj namočené a dobre vyžmýkané bavlnené pyžamo (u bábätka overal), cez ktoré dáme suché oblečenie. Schladená a namočená koža prestane svrbieť, krém sa postupne vsiakne a trpiaci na ekzém môže pokojne odpočívať.

Svrbenie sa môže znovu vrátiť, len čo mokrý obklad uschne. V tomto prípade je možné celú procedúru opakovať znovu, teda kožu premazať, schladiť navlhčeným obkladom a znova zafixovať suchou vrchnou vrstvou.

Prečítajte si tiež

Čo pomáha proti škrabaniu pri neustálom svrbení kože? Skúste tieto tipy

Dnes je zle, zajtra však môže byť lepšie

Keď vás svrbí koža, je veľmi ťažké na to nemyslieť. A ak sa škriabe vaše dieťa, trápite sa spolu s ním. Sústreďte sa však na to, že je to len dočasné zhoršenie ekzému, ktoré zvládnete prekonať. Môžete koži uľaviť chladivým obkladom a na chvíľu na ekzém úplne zabudnúť. Pátrajte aj po možných alergických príčinách ekzému, sledujte, ako vaše telo reaguje na najrôznejšie podnety. Aj keď ste zúfalí a vyčerpaní, nikdy neprestávajte bojovať. Vždy je nádej, že bude lepšie!

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na jej stránkách otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

3.7143

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články