Dieťa s atopickým ekzémom a jeho nástup do materskej školy

Atopický ekzém dieťaťa môžeme udržiavať v znesiteľnom stave pravidelnou starostlivosťou o pokožku a diétnymi opatreniami. Ako ale riešiť situáciu, keď musíme nastúpiť späť do zamestnania a dieťa začne chodiť do materskej školy?

nástup detí do škôlky

Komunikácia s pani učiteľkou a vyjadrenie lekára je základ

Ak má dieťa zdravotné obmedzenia alebo neobvyklé správanie, vždy je základ úspechu založený na vzájomnej komunikácii medzi rodičom, lekárom a predškolským zariadením. Pani učiteľky v škôlke preto o potrebách vášho dieťaťa podrobne informujte. Zároveň je nutné, aby tieto dôležité informácie písomne uviedol aj pediater v zdravotnom posudku.

Čo konkrétne je dobré v lekárskej správe pre škôlku uviesť?

  • dieťa musí na umývanie rúk používať namiesto mydla syndet,
  • dieťa má mať k dispozícii krém, ktorým sa po umývaní rúk premaže,
  • dieťa s ekzémom na rukách nebude nútené používať dezinfekciu a umyje sa len vodou a syndetom,
  • pri svrbení pokožky ponúkne pedagóg dieťaťu krém, ktorým sa premaže.

Pokiaľ trpí malý ekzematik potravinovými a ďalšími alergiami, treba uviesť aj nasledujúce:

  • dieťa musí striktne dodržiavať diétu bez…,
  • dieťa je alergické na…,
  • pri silnej alergickej reakcii je nutné postupovať takto:...

Buďme realisti

Uvedomme si, že pedagóg nemôže (a ani nesmie) suplovať prácu zdravotnej sestry. Učiteľka môže dieťaťu pripomenúť, aby si po použití WC umylo a nakrémovalo ruky. Nie je ale reálne, aby dieťaťu osobne premazávala celé telo pred popoludňajším spánkom alebo preväzovala zapálenú ranu. V triede je viac ako 20 detí a práca s takýmto počtom malých neposedov nie je vôbec jednoduchá. Naučte preto vášho ekzematika, ako si má sám správne ruky opláchnuť a nakrémovať. Pani učiteľka mu len pripomenie, čo má urobiť, poprípade podá krém zo skrine.

Učiteľ tiež nebude dieťaťu ošetrovať ložiská ekzému liečivom s kortikosteroidmi či antibiotikami. Pokiaľ je potrebné takýto krém použiť, aplikujte ho doma ešte ráno pred odchodom do škôlky, prípadne večer pred spaním.

Rodičia ekzematika s potravinovými alergiami musia navyše riešiť otázku stravovania. Najlepšie je dohodnúť sa s vedúcou kuchárkou a spoločne vymyslieť plán. Pokiaľ dieťa nesmie napríklad orechy, väčšina škôlok je schopná dať si pozor na zloženie potravín a vášmu potomkovi uvariť vhodné jedlo. Ak je ale dieťa alergické na základné potraviny (mlieko, vajcia, pšenica a pod.), riešením je pribaliť mu kompletné jedlo na celý deň z domu.

Malý ekzematik s potravinovými alergiami

Nie je teda možné, aby škôlka odmietla prijať dieťa s potravinovými alergiami. V prípade, ak nie je škôlka schopná diétne stravovanie dieťaťu zaistiť, musia mu umožniť nosiť si vlastné jedlo z domu. Podmienkou je ale písomné potvrdenie od pediatra, že dieťa má na diétu zdravotnú indikáciu.

Ako zmierniť stres

Stres mnohým deťom zhoršuje stav ekzému. Nervózne deti sa častejšie škrabú, čo pokožke vôbec neprospieva. Nástup do materskej školy je nápor na psychiku dieťaťa, ale aj rodiča. Úzkostlivé mamy svoju nervozitu môžu prenášať na dieťa a to začne panikáriť.

Snažte sa preto ešte pred začiatkom školského roka dieťa na zmenu pripraviť. Berte ho medzi vrstovníkov, dajte mu možnosť stráviť časť dňa u príbuzných alebo kamarátov, nechajte ho, nech sa postupne osamostatňuje pri obliekaní, stolovaní, ale aj pri starostlivosti o pokožku.

Aby sa dieťa v novej triede necítilo úplne samo, skúste sa dohodnúť s ďalšou mamou, ktorá má podobne staré dieťa. Vzájomné návštevy a spoločné hry na ihrisku pomôžu, aby sa deti skamarátili ešte skôr, ako sa stretnú v materskej škole. Keď začne školský rok, deti sa nebudú v triede cítiť osamelo, lebo tam budú mať svojho kamaráta.

Niektoré materské školy umožňujú, aby deti zo začiatku navštevovali škôlku len na 1 – 2 hodiny denne a zvykali si tak na nové prostredie postupne. V iných dokonca umožňujú novým deťom pobyt na záhrade spoločne s rodičom ešte pred začiatkom školského roka. Mama tak môže prísť aj s dieťaťom, sadnúť si v záhrade na lavičku a nechať ho, aby sa dívalo, ako sa ostatné deti v škôlke hrajú. Ak sa dieťatko osmelí, samo sa k novým kamarátom pripojí.

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na jej stránkách otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

4.5000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články