Detská izba pre atopika – Štyri zásady, ktoré by ste si mali vždy pamätať

Ako zariadiť detskú izbu pre dieťa, ktoré trápi atopický ekzém, alergia alebo astma? Čím izbu vybaviť a čomu sa, naopak, vyhnúť?

1. Umývateľná podlaha

Ideálna podlaha pre alergikov sa dá vysávať aj utierať handrou. Koberec cez celú miestnosť preto nie je vhodným riešením, keďže sa v ňom aj pri každodennom vysávaní bude držať prach a roztoče. Zvoľte radšej umývateľnú podlahovú krytinu (napríklad PVC, vinyl, laminát či drevo). 

Menšie deti sa rady hrajú priamo na zemi, a tak pre ne môžete vytvoriť priestor, kde im nebude od podlahy zima. Namiesto veľkého koberca použite textílie, ktoré sa dajú vyprať v práčke. Na to dobre poslúžia tkané rohože alebo väčšia kúpeľňová rohožka. Ako výborný tepelný izolant funguje aj u detí obľúbené veľké penové puzzle – to sa dá zohnať v rozmere 150 x 150 cm a jednoducho ho očistíte navlhčenou handričkou.

2. Prateľná posteľná bielizeň

Bielizeň, ale aj vankúše a prikrývky, musia zvládnuť časté pranie aspoň na 60 °C. Roztoče – hlavní nepriatelia atopikov – sa živia čiastočkami odumretej kože, a preto sa im tak dobre darí v posteliach, kobercoch a čalúnenom nábytku. Najlepšou zbraňou proti všadeprítomným roztočom je automatická práčka a časté vetranie posteľnej bielizne vonku na čerstvom vzduchu. Deti alergické na roztoče by mali mať bielizeň a plachtu každý týždeň čistú. Vankúše a prikrývky stačí prať raz mesačne, alebo aj menej často, ak máte na bielizni aplikované protiroztočové povlaky.

Nemá zmysel investovať vysoké sumy do posteľnej bielizne z peria či ovčieho rúna. Aj keď sa predajcovia snažia vyvolať dojem, že ovčie rúno je antialergické či hypoalergénne, nenechajte sa zmiasť. Roztoče sa množia v celej posteľnej bielizni a najlepšie sa ich zbavíte praním (a následne aj sušením v sušičke) na vysokej teplote. V mrazivom počasí môžete dať bielizeň von, čím roztoče usmrtíte. Nezbavíte sa však ich odumretých tiel a výlučkov, ktoré samotné pôsobia ako silný alergén.

3. Ideálna vlhkosť vzduchu

Pri vlhkosti vzduchu nad 70 % sa darí plesniam a roztočom. Vlhkosť pod 40 % zasa nepôsobí dobre na sliznice dýchacích ciest, očí ani kože. Preto je dôležité zistiť, akú vlhkosť vzduchu doma máte. Samostatný vlhkomer sa dá zohnať za pár eur a často býva súčasťou izbových digitálnych teplomerov či meteostaníc.

Ak máte doma príliš vlhko, často vetrajte a nesušte bielizeň priamo v obytných miestnostiach. V lete môžete celú noc nechať pootvorené okno, v zime vetrajte krátko, intenzívne a pravidelne. Pri varení dávajte na hrnce pokrievky a zapínajte digestor, ktorý priebežne odsáva nielen pachy, ale aj vodnú paru. Pokiaľ takéto opatrenia nestačia, zaobstarajte si na zimné obdobie pohlcovač vlhkosti.

V priestoroch s intenzívnym kúrením alebo zle tesniacimi oknami môže nastať opačný problém – príliš nízka vlhkosť vzduchu. V lete k presušeniu vzduchu prispieva aj používanie klimatizácie. Pokiaľ preto na vlhkomere nameriate vlhkosť pod 40 %, málokedy postačí v zimnom období iba zavesiť na radiátor ozdobný odparovač. Väčší efekt má znížiť teplotu v byte a neprekurovať ho. Využiť môžete tiež zvlhčovač vzduchu – zaobstarať si môžete zvlhčovač s prirodzeným odparovaním, ale aj ultrazvukový, parný či kombinovaný (čistička vzduchu so zabudovaným zvlhčovačom) prístroj.

4. Eliminácia lapačov prachu

Zákazať malému alergikovi všetky plyšové hračky by bolo iste príliš kruté. Dohodnite sa však s príbuznými, že k obľúbenému plyšákovi nebudete na každé narodeniny a Vianoce prikupovať more ďalších hračiek. Áno, plyšáky sú rozkošné, ale deťom stačí zopár vyprateľných kúskov. S pribúdajúcim vekom sa budú oveľa radšej hrať s kockami či stavebnicami. 

Aj umývateľné hračky sa stávajú lapačmi prachu, ak ich vystavujeme na otvorených poličkách. Zaobstarajte si preto rôzne veľké krabice, kufríky a úložné uzatvárateľné boxy, ktoré jednoducho utriete handričkou. Aj pre samotné upratovanie bude praktickejšie, keď deti už od útleho detstva naučíme ukladať veci do krabíc a dávať ich na svoje miesto.

Medzi lapače prachu patria aj dlhé závesy a záclony, nebesá nad posteľou, látkové prikrývky, detské teepee a podobne. Snažte sa obmedziť zbytočné textílie v detskej izbe a tie, ktoré v nej necháte, pravidelne perte. Pokiaľ nechcete mať z izby holobyt, môžete ako kompromis namiesto dlhého závesu a záclony až po zem zvoliť krátku záclonku do polovice okna.

Nech už vybavíte detskú izbu vašej ratolesti akokoľvek, nezabudnite, že útulné a bezpečné prostredie pre dieťa je také, v ktorom nachádza lásku a podporu svojej rodiny. 

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na jej stránkách otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom.

4.7500

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články