Ako si uchovať spokojný partnerský vzťah, ak má naše dieťa atopický ekzém

Narodenie dieťatka prináša do rodiny množstvo nových výziev, radosti idú ruka v ruke so starosťami. Starať sa o dieťa s chronickým kožným ochorením dá ale poriadne zabrať. Partnerský vzťah sa môže otriasť v základoch. Ako k tomu pristúpiť, aby nás starostlivosť o dieťa s atopickým ekzémom nerozdelila, ale stmelila?

Ťažké začiatky

Väčšina žien každú bolesť svojho dieťaťa veľmi prežíva. Aj jemné zakašľanie bábätka v nej dokáže prebudiť obavy. A čo potom ešte viditeľné zmeny na koži. Nástup atopického ekzému u dojčaťa je pre mamičku veľmi stresujúci. Hebká detská pokožka sa začne pomaly meniť pred očami na začervenané, niekedy aj mokvajúce ložiská ekzému. Nápor na psychiku matky je obrovský. V hlave jej víri množstvo otázok a pochybností.

Čo mám urobiť? Môžem za to ja? Mám bábätko kúpať častejšie, alebo radšej vôbec? Ktorý krém použiť? A čo prací prášok, ktorý mám kúpiť? Čo ak je to dôsledok potravinovej alergie? Čo môžem pri dojčení jesť? Aké príkrmy a čaje vybrať? Mám dojčiť, alebo zvoliť umelé mlieko pre alergikov? Prečo sa už liečený ekzém opäť vracia? Môžu za to rastúce zúbky, nádcha alebo sychravé počasie? Čo mám robiť, aby sa dieťa neškrabalo do krvi? Kedy to skončí? Nerobím niečo zle?

Som tu, aby som ti pomohol a vypočul ťa

Otec dieťaťa by mal byť pre vystresovanú ženu oporou. Mal by byť tým, kto ju vypočuje, pevne objíme a upokojí v prípade paniky. Ak budú partneri čeliť starostiam spoločne, ťažkosti v živote ich ešte viac spoja.

Ponúknite žene pomocnú ruku pri upratovaní, nákupoch, premazávaní a kúpaní dieťaťa. Opýtajte sa s čím konkrétne môžete pomôcť. Málokedy u ženy pochodíte s dobre myslenou radou: „Odpočiň si, však to môžeš urobiť neskôr”. Vaša manželka potrebuje počuť skôr toto: „Odpočiň si, ja to urobím namiesto teba.“

V emočne napätých situáciách buďte tým, kto situáciu upokojí. To, čo vám žena povie v afekte si neberte osobne. Nechajte svoju partnerku povedať, ako sa cíti, uľaví sa jej. Aj ona by vás mala vedieť pustiť k slovu a vypočuť. Nie je nutné oponovať či prednášať dlhé príhovory o láske ako v romantickom filme. Silu do ďalších náročných dní vám obom môže dodať pevné objatie a úprimné slová: „Viem, že to máš ťažké. Pomôžeme si navzájom. Zvládneme to.“

Veľmi rada ťa vidím! Najedz sa, potom mi pomôžeš

Keď sa všetko točí len okolo chorého dieťaťa, muž sa môže cítiť odstrčený na druhú koľaj. A popravde, často to nie je iba pocit, ale aj fakt. 

Mamičky, nechajte muža po príchode z práce chvíľku vydýchnuť. Nezasypávajte hladného a unaveného muža sťažnosťami už pri príchode do domu. Problémy sa majú riešiť v pokoji as plným žalúdkom. Zaujímajte sa o to, ako bolo v práci, dajte najavo, ako veľmi ste sa na svojho muža tešili. Aj obyčajné špagety s kečupom majú svoje kúzlo, keď ich jete spoločne pri jednom stole a počúvate jeden druhého, ako rozpráva o tom, aký mal dnes deň. 

Potrebujem tvoju pomoc a viem ti to povedať

Naučte sa svoje požiadavky formulovať pozitívne a bez agresie. Váš muž nevie čítať myšlienky a nerozpozná náznaky. Pokiaľ potrebujete pomoc, je dôležité si o ňu vedieť požiadať v pokoji. Schopná manželka vie delegovať povinnosti na mužov (ale aj staršie deti) bez kriku a výčitiek. 

Keď to ale bez nepríjemného tónu v hlase nezvládate, skúste si cez deň písať na papier zoznam toho, čo potrebujete stihnúť. Dohodnite sa, že papier bude položený na dobre viditeľnom mieste a vy aj váš muž budete odškrtávať to, čo už je hotové. Buďte ale konkrétni. Miesto „upratať v kuchyni“ si napíšte napríklad „vyniesť kôš“, „odniesť papiere a plasty do kontajnera“, „vypratať umývačku“, „umyť drez“ a pod. Každý z nás si totiž predstavuje upratovanie úplne inak…

Som vždy na tvojej strane

Atopický ekzém patrí medzi pomerne časté ochorenie. Dobre mienená rada od skúsenejšieho vám môže v počiatočnej neistote pomôcť. Lenže časom sa ukáže, že nie všetko, čo funguje na dieťa vášho suseda bude fungovať aj u vás doma. Babičky, tetušky a množstvo ďalších príbuzných a známych vás začne bombardovať často protichodnými radami, čo na ekzém „zaručene“ zaberie. 

Obzvlášť ťažká situácia nastáva vtedy, keď je atopický ekzém dieťaťa zhoršovaný určitými potravinami. Dieťa a prípadne aj dojčiaca mamička musia potom držať prísnu diétu bez niektorých alergénov. Nie každý je schopný toto pochopiť. Žena môže pôsobiť ako hysterická matka, ktorá rieši každé sústo jedla. Nátlak príbuzenstva je potom náročné ustáť.  

Oteckovia, stojte na strane svojej partnerky. Pamätajte si, že nevyžiadané rady prinášajú do rodiny rozkol. Verte svojej žene a v jej intuíciu. Mama predsa pre svoje dieťa robí maximum. 

Spoločné radosti

Atopický ekzém je chronické ochorenie, ktoré nezmizne zo dňa na deň. Nemá zmysel dlhodobo odkladať všetky predtým obľúbené voľnočasové aktivity dovtedy, kým ekzém u dieťaťa ustúpi. Musíte myslieť aj na seba, naplánovať si aspoň drobné radosti na ktoré sa budete tešiť. 

Keď je dieťa veľmi malé, škrabe sa kvôli ekzému do krvi, je ťažké ho zveriť niekomu na stráženie a urobiť si pekný večer len s partnerom. Môžete si urobiť aspoň spoločnú prechádzku s kočíkom a pri chôdzi sa spoločne porozprávať. Skúste spomínať na obdobie vášho zoznámenia, zasnívať sa a uvedomiť si, že vedľa vás ide človek, ktorého naozaj milujete. Doma vytiahnite staré fotky zo spoločných výletov a dovoleniek. Už ste spolu toľko krásneho prežili a veľa nádherných okamihov vás ešte len čaká. 

Život s ekzematickým dieťaťom je o niečo zložitejší, ale či bude šťastný, to záleží len na vás dvoch. Na vašej vzájomnej láske, úcte a schopnosti sa vzájomne podporiť aj v ťažkých dobách. 

Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami. Kniha sa problematike venuje odborne, no je podaná zrozumiteľne, aby jej porozumeli aj rodičia malých pacientov. Na svojich stránkach otvára príbeh o úspešnom boji s ťažkým atopickým ekzémom. 

5.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články