Atopická dermatitída - čo by ste mali o nej vedieť

Atopická dermatitída – „ekzém“ (nesprávne exém) je chronické, recidivujúce, ťažko zvládateľné ochorenie s obdobiami zlepšenia a zhoršenia.

Dlhodobo znižuje kvalitu života, zanecháva dopad na celej rodine. Je to súčasne najčastejšie kožné ochorenie u detí - prevalencia stúpa (za posledných 20 rokov 3-násobne!) a postihuje 3 - 10 % populácie.

Preto je dôležité:

•  vzdelávanie pacientov o podstate a charaktere ochorenia, priebehu, spúšťacích faktoroch, o komplikáciách, liečbe a režimových opatreniach

•  spolupracovať s odborníkmi

• vzájomne komunikovať, vymieňať si skúsenosti a každodenné problémy. Výsledkom spolupráce je „atopický ekzém pod kontrolou“

 

atopická dermatitída

 

„Za posledných 20 rokov stúpol počet pacientov s atopickým ekzémom až 3-násobne a  postihuje približne  3-10 % populácie."

 

Definícia atopickej dermatitídy:

•  svrbivé, chronické, recidivujúce, zápalové kožné ochorenie na atopickom podklade

•  patrí do skupiny geneticky podmienených (dedičných) atopických ochorení, spolu s alergickou astmou, sennou nádchou, alergickou rinokonjuktivitídou, celiakiou

•  vrodená predispozícia (dedičnosť ekzému) na toto ochorenie sa nedá odstrániť ani zmeniť liečbou – snažíme sa kontrolovať prejavy a udržiavať ich v pokojovej fáze bez aktívnych zápalových ložísk

•  spôsobuje ju porušená kožná bariéra a dysregulácia (porucha lipidov v medzibunkových spojeniach) vzájomne prepojených imunitných mechanizmov v koži, následkom čoho vzniká zápalová reakcia. Smerom von uniká voda – dehydratácia kože, suchosť, smerom dovnútra prenikajú alergény z okolia – výsledkom je zápalové ložisko. Častá je kolonizácia ekzémových ložísk Staphylococcus aureus.

•  spúšťačmi zápalového procesu pri atopickej dermatitíde sú alergény - látky z vonkajšieho okolia alebo z vnútorného prostredia, ktoré u zdravého človeka nespôsobujú žiadne ťažkosti, ale u atopika môžu vyvolať neprimeranú alergickú odpoveď – zápal

atopická pokožka

Provokačné faktory:

•       Potraviny (potenciálne alergény: bielkoviny kravského mlieka, vajce, obilniny, paradajky, zeler, citrusy, mango, kiwi, čokoláda, kakao, koreniny, kyslé uhorky, kapusta, morské ryby, exotické ovocie, orechy, mak, med, sója…) - platí, že precitlivenosť je individuálna (to znamená, že u každého pacienta to môžu byť iné potraviny), probiotiká sú prospešné

•       Roztoče, domáci prach

•       Trávy, pele – tzv. inhalačné alergény

•       Srsť zvierat (mačka, pes), perie

•       Prostredie: teplo - (zapotenie), piesok, záhrada

•       Ročné obdobie (zima)

•       Detergenty (mydlá, saponáty, prací prášok, aviváž)

•       Voda (bazény, chlórová voda, morská voda)

•       Kontaktné alergény (kovy, vlna, kožušiny, čistiace prostriedky, mydlá, parfumy, guma...)

•       Infekcie (akútne, chronické, fokálne)

•       Hormonálne vplyvy

•       Stres, psychika

„Medzi najčastejšie provokačné faktory pri atopickej dermatitíde patria niektoré druhy potravín, roztoče, trávy,  detergenty, ale aj psychika či stres."

Okamžitá úľava od svrbenia s Atoderm SOS Sprej

Upokojí pokožku do 60 sekúnd a pôsobí až 6 hodín. Pre časté a akútne svrbenie.

KÚPIŤ TERAZ
aa

Gravidita, kojenie, zavádzanie potravín:

Ak je atopická predispozícia v rodine, odporúčajú sa už počas gravidity opatrenia – prevencia alergénov (vynechať potraviny s potenciálom alergizovať), ale NIE prísne diéty.

Kojenie je ideálne 6 mesiacov, počas neho sa odporúča vyhýbať alergénom, pretože prechádzajú do materského mlieka.

Ak sa používajú umelé mliečne formuly, tak hypoalergénne HA. Príkrmy sa odporúčajú zavádzať po 6 mesiacoch života, postupne a je potrebné sledovať reakcie kože.

Novinkou v prístupe je tzv. imunologické okno – navodenie orálnej tolerancie (17.- 26. týždeň) – čas, kedy sa dieťatku podáva v malom množstve – len ochutnať zo všetkých jedál, aj z alergénov. Dôležité je pri tom viesť diétny denník, aby sa odsledovala individuálna precitlivenosť na potraviny.

Klinické prejavy atopickej dermatitídy sú nasledovné:

•       suchosť kože

•       svrbenie

•       zápalové ložiská (začervenanie, ošupovanie, opuch, mokvanie, chrasty...)

„Prejavmi atopickej dermatitídy sú suchosť kože, svrbenie a zápalové ložiská."

 

Ekzém sa prejavuje v týchto formách:

1. Dojčenský:

- prejavy od 2.-3. mesiaca života

 -  čelo, brada, líca, okolo úst, neskôr krk, končatiny

2. Detský:

- školský vek

- krk, záhyby končatín, členky, zápästia

Prečítajte si tiež

7 rád pre rodičov detí s atopickým ekzémom

3. Dospelý:

- tvár, okolie očí, dekolt, ruky, chodidlá

- forma: kontaktná alergická dermatitída, dyshidrotický ekzém, malé formy ekzému (okolo očí, ušné lalôčiky, konce prstov...)

„Závažnosť ekzému posudzuje odborník podľa medzinárodnej škály SCORAD, ktorá zohľadňuje mieru suchosti, začervenania, mokvania, opuchu, škrabancov, zhrubnutia a svrbenia pokožky."

 

Pre hodnotenie závažnosti ekzému sa využíva medzinárodne stanovená škála SCORAD:

1. Suchosť kože:

2. Začervenanie:

3. Mokvanie:

4. Edém (opuch):

5. Lichenifikácie (zhrubnutie kože):

6. Exkoriácie (škrabance):

Svrbenie:

Osobitnou a veľmi závažnou témou pri atopickej dermatitíde je svrbenie. Je to vnemový signál kože, kedy imunitný systém dáva vedieť, že sa „niečo“ deje – rozbieha sa zápal, aj subklinický, t.j. bez viditeľných zápalových ložísk.

Svrbenie vyvoláva histamín, cytokíny a mnohé ďalšie molekuly pod vplyvom špecifických provokačných faktorov: pele, prach, roztoče, potraviny.

Nešpecifickými provokačnými faktormi sú zmeny teploty a vlhkosti prostredia, zapotenie, aj suchá koža, nemožno opomenúť psychický stres.

Následkom nepríjemného neutíšiteľného svrbenia je mrzutosť, plač, nesústredenosť, nedostatok oddychu, prerušovanie spánku. To všetko vytvára veľmi negatívny vplyv na kvalitu života nielen postihnutého, ale aj jeho okolia.

Zápalové ložiská ekzému svrbia, po poškrabaní dochádza k ďalšiemu poškodeniu kožnej bariéry, čo vedie k výraznejšiemu zápalu, následkom čoho je svrbenie výraznejšie... vzniká začarovaný kruh, ktorého rozseknutie si vyžaduje zásah dermatológa – ideálne v spolupráci s imuno-alergológom.

„Svrbenie je vnemový signál,  kedy nám imunitný systém dáva vedieť, že sa niečo deje vo vnútri pokožky a môže sa rozbiehať zápalový proces."

 

      

4.4382

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články

SÚŤAŽ UKONČENÁ: Súťažte o balíčky Atoderm a otestujte sa, čo viete o opaľovaní

Pred 4 mesiacmi
Photoderm Mineral