O strave atopikov v kocke
Jedným zo spôsob liečby atopického ekzému je zmena pacientovho jedálničku. Prečítajte si náš blog, v ktorom vám prezradíme, aká strava je pre atopikov vhodná.
Tento kožný zápal má najčastejšie alergický pôvod, ide teda o autoimunitnú reakciu organizmu na určitý dráždivý podnet či podnety. Často sa prejavuje vo vlnách (napr: červené fľaky na koži svrbenie), pričom sa striedajú obdobia pokoja s akútnym stavom – reakciou na konkrétny spúšťač.
Klasickým prejavom atopického ekzému je kožná vyrážka; koža väčšinou sčervenie, je veľmi suchá, často popraskaná a nepríjemne svrbí. Ekzém na ruke (v oblasti lakťa), tvári a ekzém na nohe pod kolenami býva veľmi častý. Vyskytuje sa aj na zápästiach alebo priehlavkoch.
Všeobecne sa dá konštatovať, že koža atopikov je veľmi oslabená. Pri liečbe môžeme – z pohľadu stravy – postupovať rôznymi spôsobmi a využiť niekoľko foriem tzv. dietoterapie.
Ako sme už uviedli, atopický ekzém je autoimunitnou reakciou tela na konkrétny dráždivý podnet, najčastejšie zložku potravy, alebo peľové alergie, čím vznikajú skrížené alergie. Ďalším nezanedbateľným faktorom, ktorý výrazným spôsobom ovplyvňuje ťažkosti, je samozrejme psychika.
Potravinová alergia a potravinová intolerancia majú veľa spoločného. Mali by sa riešiť spoločne. Najproblematickejšou zložkou stravy býva kravské mlieko, resp. kazeín, ďalej vajcia, sója, pšenica, prípadne lepok.
Niektoré potraviny nemusia byť priamo alergénmi, no zároveň môžu atopický ekzém výrazne zhoršovať; najčastejšie ide o potraviny zvyšujúce hladinu histamínu (hormón a neurotransmiter produkovaný celým radom buniek) v tele. Aj z tohto dôvodu sa pri liečbe atopického ekzému veľmi osvedčila práve histamínová diéta.
Medzi potraviny obsahujúce vysoké množstvo histamínu patria fermentované, kvasené a konzervované jedlá, alkohol, zrejúce syry, údeniny, niektoré druhy zeleniny, napr. rajčiny alebo špenát a ovocie, napr. jahody, ananás a pod.; ďalej čokoláda, ryby, morské plody atď.
Dôležitým pravidlom histamínovej diéty je i nutnosť konzumovať čo najčerstvejšie potraviny, pretože množstvo histamínu v potrave sa zvyšuje práve pri skladovaní.
Vhodnou formou liečby atopického ekzému je teda tzv. eliminačná diéta, ku ktorej sa zaraďuje aj spomínaná histamínová diéta. Všeobecne sa dá konštatovať, že pri eliminačnej diéte sa z jedálnička kontrolovane vyraďujú niektoré potraviny v snahe vypozorovať, ktoré z nich sú z hľadiska reakcie tela problematické.
Okrem histamínovej diéty sa ako efektívne nástroje liečby osvedčili bezmliečna a bezlepková diéta.
Ako eliminačné diéty môžeme vnímať i také diéty, ktoré obmedzujú iné potraviny ako vyššie zmienené a najčastejšie (mlieko, lepok, potraviny zvyšujúce histamín). Takéto diéty vyraďujú či obmedzujú napríklad vajcia, niektoré druhy zeleniny či ovocia, potravinové prísady, korenie, alkohol, kakao a pod.
Neoddeliteľnou súčasťou efektívnej liečby by mali byť aj probiotiká.
Bol pre vás tento článok užitočný?
Nie
Nie
Veľmi užitočný
Ďakujeme za Váš hlas