O strave atopikov v kocke

Jedným zo spôsob liečby atopického ekzému je zmena pacientovho jedálničku. Prečítajte si náš blog, v ktorom vám prezradíme, aká strava je pre atopikov vhodná.

Tento kožný zápal má najčastejšie alergický pôvod, ide teda o autoimunitnú reakciu organizmu na určitý dráždivý podnet či podnety. Často sa prejavuje vo vlnách (napr: červené fľaky na koži svrbenie), pričom sa striedajú obdobia pokoja s akútnym stavom – reakciou na konkrétny spúšťač.

atopický ekzém strava

Klasickým prejavom atopického ekzému je kožná vyrážka; koža väčšinou sčervenie, je veľmi suchá, často popraskaná a nepríjemne svrbí. Ekzém na ruke (v oblasti lakťa), tvári a ekzém na nohe pod kolenami býva veľmi častý. Vyskytuje sa aj na zápästiach alebo priehlavkoch.

Všeobecne sa dá konštatovať, že koža atopikov je veľmi oslabená. Pri liečbe môžeme – z pohľadu stravy – postupovať rôznymi spôsobmi a využiť niekoľko foriem tzv. dietoterapie.

Prečítajte si tiež

Potraviny ako príčina vzniku atopického ekzému, senzibilizácia na potraviny

Ako sme už uviedli, atopický ekzém je autoimunitnou reakciou tela na konkrétny dráždivý podnet, najčastejšie zložku potravy, alebo peľové alergie, čím vznikajú skrížené alergie. Ďalším nezanedbateľným faktorom, ktorý výrazným spôsobom ovplyvňuje ťažkosti, je samozrejme psychika.

Potravinová alergia a potravinová intolerancia majú veľa spoločného. Mali by sa riešiť spoločne. Najproblematickejšou zložkou stravy býva kravské mlieko, resp. kazeín, ďalej vajcia, sója, pšenica, prípadne lepok.

Atopický ekzém strava

Niektoré potraviny nemusia byť priamo alergénmi, no zároveň môžu atopický ekzém výrazne zhoršovať; najčastejšie ide o potraviny zvyšujúce hladinu histamínu (hormón a neurotransmiter produkovaný celým radom buniek) v tele. Aj z tohto dôvodu sa pri liečbe atopického ekzému veľmi osvedčila práve histamínová diéta.

„Potravinová alergia a potravinová intolerancia majú veľa spoločného, ale nejedná sa o ten istý problém. Prejavy atopického ekzému môžu výrazne zhoršiť aj potraviny, ktoré nie sú alergénmi."

 

Medzi potraviny obsahujúce vysoké množstvo histamínu patria fermentované, kvasené a konzervované jedlá, alkohol, zrejúce syry, údeniny, niektoré druhy zeleniny, napr. rajčiny alebo špenát a ovocie, napr. jahody, ananás a pod.; ďalej čokoláda, ryby, morské plody atď.

Dôležitým pravidlom histamínovej diéty je i nutnosť konzumovať čo najčerstvejšie potraviny, pretože množstvo histamínu v potrave sa zvyšuje práve pri skladovaní.

„Prejavy atopického ekzému môžu zhoršovať potraviny zvyšujúce hladinu hormónu histamínu, ktorého obsah v potravinách závisí od ich čerstvosti. Čím čerstvejšie potraviny konzumujeme, tým menej histamínu obsahujú."

 

Atopický ekzém leto

Vhodnou formou liečby atopického ekzému je teda tzv. eliminačná diéta, ku ktorej sa zaraďuje aj spomínaná histamínová diéta. Všeobecne sa dá konštatovať, že pri eliminačnej diéte sa z jedálnička kontrolovane vyraďujú niektoré potraviny v snahe vypozorovať, ktoré z nich sú z hľadiska reakcie tela problematické.

Okrem histamínovej diéty sa ako efektívne nástroje liečby osvedčili bezmliečna a bezlepková diéta.

Ako eliminačné diéty môžeme vnímať i také diéty, ktoré obmedzujú iné potraviny ako vyššie zmienené a najčastejšie (mlieko, lepok, potraviny zvyšujúce histamín). Takéto diéty vyraďujú či obmedzujú napríklad vajcia, niektoré druhy zeleniny či ovocia, potravinové prísady, korenie, alkohol, kakao a pod.

„Princíp histamínovej diéty spočíva v odstránení potravín obsahujúcich histamín, ako napríklad čokoláda, ananás, syry a iné."

Neoddeliteľnou súčasťou efektívnej liečby by mali byť aj probiotiká.

3.9722

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články

SÚŤAŽ UKONČENÁ: Súťažte o balíčky Atoderm a otestujte sa, čo viete o opaľovaní

Pred 4 mesiacmi
Photoderm Mineral