(aktualizované zo dňa 31.7.2017)

Strava a diéty pri atopickom ekzéme v kocke

Jedným zo spôsobov liečby atopického ekzému je zmena pacientovho jedálnička. ➡️ Aká strava je vhodná pre atopikov, a pomôže diéta?

Klasickým prejavom atopického ekzému je kožná vyrážka. Koža väčšinou sčervenie, je veľmi suchá, často popraskaná a nepríjemne svrbí. Veľmi častý býva ekzém na ruke (v oblasti lakťa), tvári a na nohe pod kolenami. Vyskytuje sa aj na zápästiach alebo priehlavkoch.

Prečítajte si tiež

Potraviny ako príčina vzniku atopického ekzému, senzibilizácia na potraviny

Tento kožný zápal má najčastejšie alergický pôvod, ide teda o autoimunitnú reakciu organizmu na určitý dráždivý podnet či podnety. Často sa prejavuje vo vlnách, pričom sa striedajú obdobia pokoja s akútnym stavom – reakciou na konkrétny spúšťač. Všeobecne sa dá konštatovať, že koža atopikov je veľmi oslabená. 

Ako môže pri ekzéme pomôcť strava

Pri liečbe môžeme – z pohľadu stravy – postupovať rôznymi spôsobmi a využiť niekoľko foriem tzv. dietoterapie.

Potravinová alergia a potravinová intolerancia majú veľa spoločného. Mali by sa riešiť spoločne. Najproblematickejšou zložkou stravy býva kravské mlieko, resp. kazeín, ďalej vajcia, sója, pšenica, prípadne lepok.

Atopický ekzém - strava.

Niektoré potraviny nemusia byť priamo alergénmi, no zároveň môžu atopický ekzém výrazne zhoršovať. Najčastejšie ide o potraviny zvyšujúce hladinu histamínu (hormón a neurotransmiter produkovaný celým radom buniek) v tele. Aj z tohto dôvodu sa pri liečbe atopického ekzému veľmi osvedčila práve histamínová diéta.

Potravinová alergia a potravinová intolerancia majú veľa spoločného, ale nejde o ten istý problém. Prejavy atopického ekzému môžu výrazne zhoršiť aj potraviny, ktoré nie sú alergénmi.

Ktoré potraviny obsahujú vysoké množstvo histamínu?

  • fermentované, kvasené a konzervované jedlá
  • alkohol
  • zrejúce syry
  • údeniny
  • niektoré druhy zeleniny, napr. rajčiny alebo špenát
  • ovocie, napr. jahody, ananás a pod.
  • čokoláda
  • ryby, morské plody 

Šťastná rodina obeduje za veľkým stolom.

Prečítajte si tiež

Diéta pri potravinovej alergii: Aký má význam pri liečbe a diagnostike

Dôležitým pravidlom histamínovej diéty je i nutnosť konzumovať čo najčerstvejšie potraviny, pretože množstvo histamínu v potrave sa zvyšuje práve pri skladovaní. Prejavy atopického ekzému môžu zhoršovať potraviny zvyšujúce hladinu hormónu histamínu, ktorého obsah v potravinách závisí od ich čerstvosti. Čím čerstvejšie potraviny konzumujeme, tým menej histamínu obsahujú.

Vhodnou formou liečby atopického ekzému je teda tzv. eliminačná diéta, ku ktorej sa zaraďuje aj spomínaná histamínová diéta. Všeobecne sa dá konštatovať, že pri eliminačnej diéte sa z jedálnička kontrolovane vyraďujú niektoré potraviny v snahe vypozorovať, ktoré z nich sú z hľadiska reakcie tela problematické.

Atopické ekzém - problémy v létě.

Okrem histamínovej diéty sa ako efektívne nástroje liečby osvedčili bezmliečna a bezlepková diéta. Ako eliminačné diéty môžeme vnímať i také diéty, ktoré obmedzujú iné potraviny ako vyššie zmienené a najčastejšie (mlieko, lepok, potraviny zvyšujúce histamín).

Takéto diéty vyraďujú či obmedzujú napríklad vajcia, niektoré druhy zeleniny či ovocia, potravinové prísady, korenie, alkohol, kakao a podobne. Neoddeliteľnou súčasťou efektívnej liečby by mali byť aj probiotiká.

Prečítajte si tiež

Čo môže jesť atopik? Ako sa stravovať pri atopickom ekzéme

3.9130

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články