Atopický ekzém - čo by ste o ňom mali vedieť a ako ho liečiť

Atopický ekzém je dnes najčastejšie chronické a zápalové kožné ochorenie u detí v rozvinutých krajinách. Prečítajte si o ňom a o možnostiach jeho liečby viac!

V článku sa dozviete:

  • čo je to atopický ekzém,
  • faktory vzniku atopického ekzému,
  • ako sa atopický ekzém lieči, 

V strednej Európe postihuje 15-20 % kojencov a batoliat a 12 % detí v predškolskom a školskom veku. Nárast v detskej populácii v posledných rokoch sa obvykle prisudzuje vplyvom životného prostredia, zmenám životného štýlu jedinca, rodiny a spoločnosti. Nekončiace debaty odborníkov hľadajúce odpovede na to, či vplyv nášho prostredia sú spúšťačom, príčinou, alebo sa môžu naopak pred alergiou chrániť.

„Nárast atopického ekzému u detí sa za posledné desaťročie pripisuje vplyvom životného prostredia, zmenám v životnom štýle jedinca, rodiny a spoločnosti."

Čo vlastne atopický ekzém je:

Je to dlhodobé, alebo opakujúce sa kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kojencov, deti a mladistvých. Menej často príznaky prechádzajú do dospelosti, alebo sa až v dospelosti prvýkrát objavia. Už názov ochorenia dobre ukazuje jeho priebeh. 

Slovo ekzém je odvodené z gréckeho slova ekzeo, čo označuje niečo, čo vyviera, alebo vybublá na povrch. Je tak dobre vystihnutý zápalový charakter ochorenia (začervenanie, opuch, teplá koža v mieste ekzému, mokvanie). Pojem atopický odvodzujeme od gréckeho slova atopos (zvláštny, cudzí), znamená to niečo, čo nie je na svojom mieste a prebieha atypicky (inak, ako je bežné). V posledných rokoch genetici, imunológovia, alergológovia a dermatológovia veľmi intenzívne skúmajú jednotlivé príčiny a prejavy atopického ekzému. Aj keď už veľa vieme, stále zostáva veľa nevyjasneného.

„Pacient s atopickým ekzémom (atopik) má na svojom genetickom podklade zvýšenú citlivosť kože a sliznice k rozličným látkam. Tie sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do nášho tela kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. Tu sa u pacienta - atopika - stretávajú so zvýšeným, nevyvážene reagujúcim a “rozladeným” imunitným systémom.."

Pacient s atopickým ekzémom (atopik) má na genetickom podklade zväčšenú citlivosť kože a sliznice k rozličným látkam. Tie sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do našeho tela, kože, dýchacími cestami, alebo tráviacim ústrojenstvom. Tu sa stretávajú u pacienta- atopika-  so zvýšeným a nevyváženým reagujúcim a “rozladeným” imunitným systémom. Atopik má i radu zmien v stravovaní a v biochemických pochodoch v koži a tiež trochu odlišne prebiehajú nervové reflexné pochody v jeho tele. 
Preto koža reaguje aj na bežné podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho a vnútorného prostredia tela (a sú alergického, alebo nealergického charakteru) zvláštnym, mimoriadnym, nezvyčajným spôsobom. 

Býva to začervenaním, opuchom, mokvaním, výsevom ložísk ekzému, alebo drobnými vyrážkami, záchvatovým svrbením. Koža väčšiny pacientov s atopickým ekzémom je suchá, stráca schopnosť zadržiavať vodu a ľahko sa v nej tvoria jemné trhlinky.

Skupiny bádateľov v genetike už odhalili u atopikov niekoľko génov, ktoré sú spojené s poruchou funkcie a stavby vrchných vrstiev pokožky, tzv. kožné bariéry. Pokožka tak permanentne prepúšťa nielen vodu smerom z organizmu, ale aj dráždivé látky, pôvodcu kožných infekcií a alergény vonkajšieho prostredia smerom dovnútra. Vrodený je aj znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že už ľahké podráždenie kože vyvolá silné záchvatové svrbenie, ktoré nútia chorého k neprimeranému škrabaniu sa, a tým sa ďalej zhoršuje už prebiehajúci zápal kože. Atopický ekzém sa môže objaviť v dojčenskom veku (najčastejší variant), počas detstva, alebo kedykoľvek v dospelosti.

Prečítajte si tiež

Akú pomoc poskytuje štát?

„Skupiny vedcov, zaoberajúcich sa genetikou u atopikov, odhalili niekoľko génov, ktoré sú spojené s poruchou funkcie a stavbou horných vrstiev pokožky, tzv. kožnou bariérou. Vrodený je aj znížený prah svrbenia."

atopický ekzém liečba

Vznik atopického ekzému ovplyvňuje mnoho faktorov.

Hlavným faktorom je dedičná predispozícia, teda zdedený sklon k určitej chorobe, ktorý sa v rodine odovzdáva z generácie na generáciu. Riziko vzniku atopického ekzému u dojčaťa, v závislosti na atopickej rodinnej záťaži, dnes už vieme predpovedať. Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenie, je riziko objavenie atopického ekzému u dieťaťa 20-40 %. Ak sú obaja rodičia alergici, je riziko vzniku 40-60 %. Ak majú (alebo mali ako deti) obaja rodičia priamo atopický ekzém, potom sa udáva riziko objavenia atopického ekzému kedykoľvek počas života až v 60-80 %. Je však potrebné si uvedomiť, že zdedený sklon k atopii nie je ešte aktívna choroba a ekzém sa nemusí vôbec objaviť, alebo len mierny, napr. v podobe suchej pokožky bez ďalších zápalových zmien.

Atoderm Intensive Umývacia kocka - vysoko výživná umývacia kocka

Pre každodennú starostlivosť a ochranu suchej až veľmi suchej pokožky.

KÚPIŤ TERAZ
aa

Ako sa atopický ekzém lieči:

Atopický ekzém je chronické ochorenie s mimoriadnym vplyvom na kvalitu života chorého dieťaťa i celej jeho rodiny. Liečba atopického ekzému je súbor aktivít a nie je to len "užívanie liekov". Odovzdanie informácií rodičom chorého dieťaťa je základným opatrením a týka sa príčin ochorení, prevencia spúšťacích faktorov aj liečby. Tak ako sa prejavy a priebeh atopického ekzému u rôznych pacientov veľmi líši, tak je u každého chorého potreba "ušiť liečbu na mieru" a stanoviť individuálny liečebný plán. Liečba sa tiež veľmi líši podľa veku chorého.

Atopický ekzém masť

„Tak, ako sa prejavy a priebeh atopického ekzému u rôznych pacientov veľmi líšia, tak je u každého chorého jedinca potrebné “ušiť liečbu na mieru” a stanoviť individuálny liečebný plán. Liečba sa tiež veľmi líši podľa veku pacienta. "

Všeobecne možno “taktiku” liečby zhrnúť do 4 bodov:

Znížiť závažné príznaky ochorenia v čase zhoršenia "záchrannými liekmi" predpísanými lekárom.

Predchádzať ďalším vzplanutím ochorenia správnou starostlivosťou o kožu, sledovaním provokačných faktorov a ich obmedzeniam. Tu môže významne pomôcť alergologické vyšetrenie.

Zabezpečiť dlhohodobú starostlivosť o atopickú pokožku pomocou zvláčňujúcich (premasťovacích) krémov.

Dlhodobé priaznivo ovplyvniť celkový priebeh ochorenia prevenciou, režimovými opatreniami, vhodnou životosprávou a systematickou liečbou.

topický ekzém je ochorenie, ktorého podkladom je vrodená predispozícia, preto súčasná medicína zatiaľ nedokáže pacienta sklonu k ekzému úplne zbaviť. Vekom však väčšina príznakov samovoľne ustupuje, často u ľahších chorých už medzi 1. - 3. rokom. Neexistuje žiadny "univerzálny zázračný liek". Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť vrodený sklon k chorobe, ktorý pretrváva celý život. Je však možné, pri dobrej informovanosti rodičov a starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení, dostať priebeh ekzému u dieťaťa "pod kontrolu". Vyžaduje to veľkú trpezlivosť pri liečbe, vypozorovanie a elimináciu individuálnych zhoršujúcich faktorov a zavedenie vhodnej životosprávy atopika. V ďalších článkoch na našej stránke nájdete mnoho praktických rád týkajúcich sa starostlivosti o deti s atopickým ekzémom.

Výsledky veľmi starostlivého ošetrovanej kože sú vidieť až po niekoľkých týždňoch, niekedy aj mesiacoch. Často je treba vyskúšať rad liečebných prostriedkov a postupov, ako rodičia pre svoje dieťa nájdu "ten pravý ", ale vždy sa to nakoniec podarí pri dobrej spolupráci s detským a kožným lekárom.

„Vekom však väčšina príznakov samovoľne ustupuje. U detí s miernymi prejavmi často medzi 1. - 3. rokom."

3.2252

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články

LETNÁ SÚŤAŽ: Súťažte o balíčky Atoderm a otestujte sa, čo viete o opaľovaní

Pred 4 dňami
Photoderm Mineral