Správna diagnostika alergie je ako správny kľúč v zámke

Aby mohol lekár začať s efektívnou liečbou alergie, je potrebná podrobná diagnostika zdravotného stavu pacienta. Prečítajte si, ako prebieha test na alergiu!

V diagnostike alergie má veľký význam podrobná anamnéza s popisom príznakov ochorenia, informácie o rodinnom výskyte alergických ochorení, informácie o  prostredí, v ktorom alergik žije, kontakte s domácimi zvieratami, výskyte prejavov alergie na lieky, potraviny, kontaktné alergény (napr. kovy, farbivá, vonné látky).

atopický ekzém liečba

Fyzikálnym vyšetrením lekár pátra po prejavoch alergických chorôb, medzi ktoré patria:

- kožné prejavy (atopický ekzém): začervenané fľaky na koži,  suchá, olupujúca sa koža na tvári, šiji, krku, trupe, končatinách – najmä v lakťových a podkolenných jamkách, popraskaná koža, s poškodením povrchových vrstiev následkom škriabania sa, typické tmavé kruhy pod očami.

- nosové a dýchacie prejavy: vodnatá nádcha, upchatý nos, dýchanie ústami, zmenený hlas, kýchanie, začervananie hrdla, kašeľ, sťažené dýchanie a piskoty na hrudi.

- očné prejavy: slzenie, začervenanie očí

svrbenie

„Alergia má viaceré prejavy: kožné, nosové, dýchacie a očné."

Kožnými prick testami alergológ zisťuje precitlivenosť na alergény vonkajšieho prostredia, prípadne potravinové alergény. Medzi štandardné alergény, používané v kožnom testovaní, patria inhalačné alergény – pele brezovitých stromov, tráv, obilnín, burín, roztoče, vzdušné plesne, perie, epitélie a srsť zvierat (mačka, pes, prípadné ostatné zvieratá, s ktorými pacient prichádza do kontaktu). Potravinové alergény vyrábané komerčne bývajú často nevýpovedné, vhodné sú testy s prirodzeným potravinovým alergénom (napr. dužina ovocia). Kožná reaktivita je najvyššia vo veku 10 – 70 rokov, testovanie však môžeme vykonať aj u spolupracujúcich detí od 3 rokov. Alergén aplikujeme vo forme kvapky na predlaktie, následne kvapku  aj s povrchovou vrstvou kože prepichujeme lancetou alebo ihlou, čím sa alergén dostáva do  kože, kde reaguje s bunkami uvoľňujúcimi látky, zodpovedné za začervenanie a opuch v mieste aplikácie alergénu. Reakciu odčítame po 15 minútach a presne zmeriame veľkosť vzniknutého pupenca.

Z laboratórnych vyšetrení, ktoré sa uplatňujú v diagnostike alergií, majú najvyšší význam hodnoty eozinofilných bielych krviniek, celkových imunoglobulínov E, alergénovo špecifických imunoglobulínov E v krvi. Medzi najpresnejšie diagnostické metódy v súčasnosti patrí tzv. komponentová diagnostika, ktorá presnejšie určí vyvolávajúci alergén u pacientov s alergiou na viacero alergénov.

Prečítajte si tiež

Zásady imunizácie proti negatívnym účinkom stresu

Pozitívny výsledok vyšetrení (kožné testy, špecifické imunoglobulíny E) bez zodpovedajúcich príznakov ochorenia, neumožňuje stanovenie diagnózy potravinovej ani inhalačnej alergie. Negatívny výsledok testov, ak sú prítomné klinické príznaky ochorenia, nevylučuje alergiu. Pacienta je vhodné dlhodobo sledovať a výsledky vyšetrení zopakovať.

3.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články