U dospelých s ekzémom najviac trpí sebavedomie

Ak trpí dospelý pacient atopickým ekzémom, málokedy sa s ním stretáva po prvýkrát. Prečítajte si rady psychológa, ako toto ochorenia zvládať v dospelosti!

„V dospelosti postihuje atopický ekzém najčastejšie ruky, lakťové či podkolenné jamky, ale môže sa vyskytovať aj na zápästí a členkoch."

Dospelá forma tohto ekzému sa väčšinou znovuobjaví po prekonaní kojeneckého, alebo detského atopického ekzému. Na tele sa vyskytujú suché, citlivé a začervenané oblasti spolu s odlupujúcou sa kožou, ktorá umožňuje prienik infekcie a výrazne svrbí. V dospelosti postihuje najčastejšie ruky, lakte, či podkolenné jamky, ale môže sa vyskytovať aj na zápästí a kotníkoch. Veľmi nepríjemné sú prejavy na viditeľných miestach - tvári (okolo očí a úst), vo vlasoch a krku.

Prečítajte si tiež

5 tipov ako vybrať make-up pre pleť s atopickým ekzémom na tvári

„Ženské sebavedomie stojí na atraktívnosti ženy, na tom, čo dokázala a na miere jej sebadôvery. Sebavedomie muža je na rozdiel od ženy dané jeho výkonom. Úlohu zohrávajú taktiež schopnosti, vedomosti a miera sebadôvery."

Zasiahnutie viditeľných miest atopickým ekzémom na tvári, špeciálne v pomyseľnom trojuholníku medzi vonkajšími okrajmi očí a stredom brady, sa výrazne odrazí v psychickom prežívaní tohto postihnutia. V konečnom dôsledku ovplyvňuje i kvalitu života človeka s atopickým ekzémom. U žien má postihnutie tváre a rúk významný vplyv na sebavedomie, ktoré sa znižuje. Ženy a dievčatá bývajú neisté, nerozhodné, úzkostnejšie a uzavretejšie. Dôvodom je fakt, že ženino sebavedomie je dané jej atraktivitou, tým, čo dokázala, aká je a mierou sebalásky. Z evolučného pohľadu súvisí atraktivita ženy so symetriou a súmernosťou, mladosťou a zdravím. Koža je preferovaná zdravá, pleť bez vrások a kazov. Viditeľné postihnutia na tvári a znižovanie tolerancie kože ku kozmetickým prostriedkom potom značne ovplyvňuje vonkajšie poňatie vlastnej atraktivity postihnutej ženy. Sebavedomie muža je na rozdiel od ženy dané jeho výkonom. Rolu zohrávajú tiež schopnosti, zručnosti a miera sebalásky. Pre muža je teda jednoduchšie zvládať atopický ekzém vzhľadom k ponímaní mužskej fyzickej krásy, ale pokiaľ zasahuje možnosti jeho pracovného, športového, sexuálneho či iného výkonu, odráža sa to i v jeho sebaponímaní a jednaní. Postihnutí muži a ženy sú navyše veľmi vnímaví k neverbálnym prejavom okolia a na sebamenšie prejavy štítivosti, či odmeranosti veľmi citlivo reagujú. Uvedomenie si svojej skutočnej hodnoty a práce na zvýšení sebavedomia je teda neoddeliteľnou súčasťou psychoterapie u pacientov s atopickým ekzémom.

„Uvedomenie si svojej skutočnej hodnoty a práce na zvyšovaní sebavedomia je teda neoddeliteľnou súčasťou psychoterapie u pacientov s atopickým ekzémom."

atopický ekzém u dospelých

Prepojenie psychiky a choroby, či zhoršenie kožných prejavov, sa ukazuje v období, ktoré postihnutému prináša psychickú nestabilitu dôsledkom stresu. Nepokoj, frustrácia, obavy, úzkosť a dlhodobé zneistenie sa odráža na zdravotnej stránke človeka. Postihnutý sa často ľutuje, obviňuje svoje ochorenie z neúspechu v rôznych životných sférach, uzatvára sa do seba a častejšie reaguje podráždene či agresívne. Jeho jednanie ovplyvňuje vzťahy, ktoré trpia. Človek sa postupne prepadá do ďalších problémov, ktoré opäť zhoršujú jeho stres. Bludný kruh, v ktorom sa nachádza, možno prerušiť iba reštartom prežívania. Je treba analyzovať doterajšie spôsoby zvládania stresu, pomenovať konkrétne stresory a naučiť sa ich zvládať. V tomto smere vám môže pomôcť psychológ. Skúsený odborník môže byť užitočný i v následnej stabilizácií vašich vzťahov s využitím párovej či rodinnej terapie.

„Nespokojnosť, frustrácia, obavy, úzkosti a dlhodobá neistota sa prejavia na zdravotnom stave človeka."

Kognitívne behaviorálne terapie môžu byť orientované tiež na lepšie zvládanie prejavu silného svrbenia. Je možné rozšíriť svoje doterajšie praktiky, ktoré ste používali ako deti, o nové spôsoby, napr. Imaginačná technika s predstavou ochladzovania, sugesciou, hypnózou, atď.

„Existujú rôzne spôsoby, ako lepšie zvládať prejavy silného svrbenia - napr. imaginačné techniky s predstavou ochladzovania, sugescie, hypnózy, atď."

Práca na sebe vyžaduje vždy odvahu a trpezlivosť, ale tiež vždy sa významne odráža na telesnom i zdravotnom stave pacienta.

Čo pre seba môžem urobiť :

 • Riaďte sa odporúčaniami a liečbou vášho dermatológa
 • Postihnuté miesta podľa doporučenia lekárom natierajte a premasťujte
 • Starostlivo dezinfikujte drobné poranenia a defekty na koži vzniknuté škabaním a odlupovaním
 • Starajte sa o pokožku celého tela vhodnými neparfémovanými produktami
 • Zvoľte radšej bavlnené a priedušné oblečenie
 • V prípade potreby používajte ochranné rukavice pri práci
 • Eliminujte, alebo znížte množstvo alergénov vo vašom prostredí (odstráňte záclony, závesy, koberce, čalúnnený nábytok v spálni, pravidelne perte v hypoalergénnych prostriedkoch, často upratujte, vysávajte prach, atď.)
 • Udržujte dostatočnú vlhkosť vzduchu v miestnosti a chladnejšiu teplotu do 20 stupňov
 • Vyhýbajte sa fajčiarskym priestorom
 • Vyhýbajte sa dráždivým alergénom v potravinách a zmapujte si ich účinky na kožné prejavy vášho ekzému
 • Konzumujte laktobacily v tabletkách pre zlepšenie črevnej mikroflóry
 • Naučte sa analyzovať a účinne zvládať stresové situácie
 • Posilňujte svoju psychickú stabilitu
 • Riešte svoju frustráciu, strach, obavy, či výraznejšie stavy úzkosti
 • Naučte sa zdieľať emócie
 • Naučte sa požiadať o pomoc
 • Pracujte na zvýšení svojho sebavedomia
 • Využite všetky možnosti komplexného prístupu v liečbe atopického ekzému vrátane možnosti psychoterapie
3.0769

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články