Prevencia a liečba alergických ochorení

V liečbe alergických ochorení zohráva prvoradú úlohu odstránenie alergénu, ktorý vyvoláva prejavy ochorenia.

To môžeme uskutočniť v prípade dokázanej alergie napríklad na domáce zviera. Pacienti, ktorí majú zistenú precitlivenosť na roztoče, by mali v domácnosti i práci uskutočniť protiroztočové opatrenia. Odstrániť koberce, a to najmä v spálňach, vymeniť periny a vankúše za také, ktoré sa dajú prať pri teplote nad 60 °C. Ideálne zo syntetického materiálu.

alergia prevencia

„V liečbe alergických ochorení zohráva prvoradú úlohu odstránenie alergénu, ktorý je zodpovedný za príznaky ochorenia."

Najlepšie sú pre alergikov matrace s protiroztočovými úpravami a povlakmi. V zime sa odporúča vetrať posteľné prádlo na mraze, čím prirodzene likvidujeme roztoče. Rovnako je dobré priebežne vetrať bytové priestory, znížiť teplotu v spálni na 18 °C, zabezpečiť optimálnu vlhkosť vzduchu (40 - 50 %) a používať HEPA filtre do vysávačov.

Pacienti s alergiou na rôzne druhy vonkajších a vnútorných húb a plesní by sa mali vyhýbať práci i bývaniu vo vlhkých priestoroch starých budov. V domácnosti je nutné zabezpečiť odstránenie húb z kúpeľní a kuchýň. Ani zvlhčovač vzduchu nie je dobrý. Nepriaznivo pôsobí aj nekvalitná klimatizácia a pestovanie kvetov vo vnútorných priestoroch bytu. Odporúča sa aj obmedzenie pohybu vonku za daždivého počasia.Tieto opatrenia odporúčame aj tým, ktorých trápi dermatitída.

Pri potravinových alergiách, kožnej alergii (atopický ekzém) a inhalačných alergiách hrá prevencia dôležitú úlohu pri dojčení. Nezabráni síce manifestácii alergického ochorenia, ale jeho príznaky nastupujú neskôr a bývajú miernejšie. V súčasnosti sa mení názor na podávanie nových potravín do stravy dojčiat. V období od 4. - 6. mesiaca veku dieťaťa je vhodné zaraďovanie nových potravín do stravy, podľa výsledkov štúdií tak znížime riziko vzniku potravinových alergií.

„V období od 4. - 6. mesiaca veku dieťaťa je vhodné zaraďovanie nových potravín do stravy, výrazne sa tak znižuje riziko vzniku potravinových alergií."

Alergikovi s dokázanou precitlivenosťou na potravinové alergény vynechávame zo stravy niektoré potraviny a vedieme diétny denník. Zapisujeme doň výskyt, resp. zhoršenie alergických prejavov po konzumácii potravín.

oddych

Liečba

V medikamentóznej liečbe prejavov alergického ochorenia sa uplatňujú antihistaminiká, ktoré potláčajú uvoľňovanie histamínu, a tým blokujú alergickú reakciu. V minulosti boli používané antihistaminiká prvej generácie, ktoré mali okrem antihistamínového aj tlmivý efekt. Dnes antihistaminiká I. generácie využívame najmä na liečbu atopickej dermatitídy malých detí, keďže okrem tlmenia efektívne potláčajú aj svrbenie kože (atopický ekzém na tvári, ekzém na krku či iných častiach) znemožňujúce deťom kvalitný spánok. Antihistaminiká druhej generácie majú minimálny, resp. žiadny tlmivý účinok a výrazne blokujú alergické príznaky. Okrem tabletkovej formy antihistaminík sa v liečbe inhalačných alergií s úspechom používajú aj lokálne lieky vo forme nosových i očných kvapiek.

„V medikamentóznej liečbe alergií sa používajú antihistaminiká, ktoré blokujú alergické príznaky."

Protizápalová liečba alergií

V liečbe alergických ochorení patrí významné miesto lokálnym kortikoidom, ktoré majú výrazný protizápalový účinok. Ich použitie je nenahraditeľné nielen v liečbe alergickej nádchy, zápalu spojoviek, ale aj bronchiálnej astmy a atopickej dermatitídy. Stále sa však stretávame s nedôverou, strachom z možných nežiadúcich účinkov tejto liečby, i keď ich vývoj prešiel dlhú cestu a dnešné lieky sa prakticky vstrebávajú len lokálne, v mieste účinku a ich pôsobenie v celom organizme je minimálne. Samozrejme, že ich indikácia, dĺžka podávania a sledovanie pacienta patrí do rúk skúseného odborníka, nemožno ich aplikovať svojvoľne.

„Strach z užívania lokálnych kortikoidov je neopodstatnený, pretože ich pôsobenie v celom organizme je minimálne."

Alergénová imunoterapia

Alergénová imunoterapia, narozdiel od liečby, ktorá blokuje príznaky alergického ochorenia (napr. antihistaminiká), predstavuje liečbu, ktorá rieši vlastnú príčinu inhalačnej alergie. Pacientovi sa dlhodobo podáva v malých dávkach extrakt alergénu, na ktorý je precitlivený. Postupne sa u neho vytvára obrana proti tomuto alergénu vo forme tzv. blokujúcich alergén-špecifických protilátok.

Prečítajte si tiež

Detoxikácia organizmu môže zmierniť prejavy atopického ekzému

V súčasnosti máme k dispozícii niekoľko aplikačných foriem podávania – injekčnú, kvapkovú a tabletkovú, ktorých účinnosť je porovnateľná, a tak má pacient, v spolupráci s lekárom, možnosť vybrať si spôsob podávania, ktorý mu najviac vyhovuje. Dôležitá je dostatočne dlhá a pravidelná aplikácia liečby, ktorá trvá 3 - 5 rokov.

„Alergénová terapia predstavuje liečbu, ktorá rieši vlastnú príčinu alergie. U pacienta s dostatočne dlhou a pravidelnou liečbou vytvára obranu voči konkrétnemu alergénu."

4.3636

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články