(aktualizované zo dňa 2.11.2017)

Atopický ekzém detí a bábätiek: 8 rád, ako sa starať o ich pokožku

Atopický ekzém je nočnou morou každého rodiča. Pri starostlivosti o pokožku detí a bábätiek dermatologička odporúča dodržiavať týchto osem rád.

1. Pravidelne premasťujte

Základom liečby atopického ekzému je pravidelné premazávanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami. Pre každé dieťa treba postupne (v spolupráci s lekárom) nájsť prostriedok, ktorý najlepšie vyhovuje jeho pokožke.

atopický ekzém deti

2. Použite “záchrannú brzdu”

Pre zvládnutie nového akútneho vzplanutia príznakov ekzému používame tradičné lokálne kortikosteroidy (hormonálne lieky pre lokálne použitie). Tieto prostriedky využívame len krátko k prekonaniu kritických stavov ako „záchrannú brzdu“, aby sme znížili riziko ich nežiaducich účinkov. 

Novšia generácia miestnych liekov, ktoré vplývajú priamo na imunitnú reakciu kože, a tým na samú podstatu atopického ekzému, sú miestne imunomodulátory. Sú určené pre deti od 2 rokov a sú vhodné len na ošetrenie miest s tenkou jemnou kožou, bez mokvania a infekcie.

Prečítajte si tiež

Bojíte sa kortikoidov? Čo o nich treba vedieť

3. Pohodlie je v móde

Dieťa s ekzémom obliekajte ľahko a len do mäkkých, optimálne svetlých bavlnených materiálov. Dieťa sa nesmie spotiť. Pot je u všetkých pacientov príčinou zhoršenia príznakov atopického ekzému a často aj príčinou objavenia ekzému na miestach, kde sa obyčajne nevyskytuje. Odev nesmie byť príliš tesný ani príliš tvrdý (pozor na švy oblečenia a tesné okraje plienok na jedno použitie). Vyhýbajte sa vlne a všetkým materiálom, ktoré sú hrubé a chlpaté.

Nový odev dieťaťu pred nosením vždy obozretne vyperte a dokonale vyžmýkajte. Nezabudnite odstrániť všetky etikety z vnútornej strany odevu, ktoré pri nosení a pohybe mechanicky dráždia citlivú pokožku dieťaťa.

4. Krátke osvieženie je lepšie

Na očistenie kože odporúčame 3x týždenne krátky vaňový olejový kúpeľ (do 5 minút) a počas ostatných dní len rýchle osprchovanie sa pomocou kúpeľových či sprchových olejov alebo s prostriedkami určenými pre atopický ekzém, ktoré je možné kúpiť v lekárni.

Upokojte podráždenú pokožku s Atoderm Intensive Baume

Vyživujúci balzam, ktorý okamžite zmierňuje podráždenie a obnovuje zdravie pokožky so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Intensive Baume

5. Pozor na jedálniček

Stravu nekoreňte a vynechávajte aj príliš kyslé či pikantné potraviny (horčicu, kečup, nakladanú zeleninu), pretože zvyšujú svrbenie kože.

6. Prevzdušnite interiér

Snažte sa obmedziť prašnosť domáceho prostredia. Dávajte prednosť podlahám bez kobercov. Ťažké závesy, záclony a čalúnený nábytok do izby atopika nepatria. 

Matrace, lôžka a prikrývky prikryte nepriepustnými snímateľnými poťahmi, ktoré dvakrát do mesiaca vyperte minimálne na 60 °C (znížite tak množstvo roztočov v lôžku).

7. Športovanie nie je problém. Ale..

Dieťa s ekzémom nemôže vykonávať všetky typy športových aktivít. Mimoriadne nevhodné je pri športe spotenie, obzvlášť v prašnom prostredí. Celkom nevhodné je aj plávanie v chlórovaných bazénoch a jazda na koni.

Atopický ekzém plávanie

8. Myslíte na budúcnosť už dnes

Už od detstva usmerňujte záujmovú činnosť a koníčky dieťaťa tak, aby si neskôr vybralo vhodnú profesiu. Koža v budúcnosti nesmie byť vystavená chemickým a dráždivým látkam, častému umývaniu, výkyvom teploty a poteniu. Nevhodné sú profesie ako automechanik, kuchár, kaderníčka, kozmetička, upratovacie služby a práce v zdravotníctve.

Prečítajte si tiež

Ako zvládnuť detský atopický ekzém

4.4138

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články