Osem rád ohľadom starostlivosti o atopickú pokožku u kojencov a detí
Liečba atopickej dermatitídy je behom na dlhú trať. Prečítajte si, akých osem rád pri starostlivosti o detskú atopickú pokožku odporúča dodržiavať dermatológ!
1. Pravidelne premasťujte
Základom liečby atopického ekzému je pravidelné pomazávanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami. Pre každé dieťa je potrebné postupne (v spolupráci s lekárom) nájsť prostriedok, ktorý najlepšie vyhovuje pokožke.
2. Použite “záchrannú brzdu”
Pre zvládnutie akútneho nového vzplanutia príznakov ekzému používame tradičné lokálne kortikosteroidy (hormonálne lieky pre lokálne použitie). Tieto prostriedky využívame len krátko k prekonaniu kritických stavov ako „záchrannú brzdu“, aby sme znížili riziko ich nežiadúcich účinkov. Novšia generácia miestnych liekov, ktoré vplývajú priamo na imunitnú reakciu kože, a tým do samej podstaty atopického ekzému, sú miestne imunomodulátory. Sú určené pre deti od 2 rokov a sú vhodné len k ošetreniu miest s tenkou jemnou kožou, bez mokvania a infekcie.
3. Pohodlie je v móde
Dieťa s ekzémom obliekajte ľahko a len do mäkkých, optimálne svetlých bavlnených materiálov. Dieťa sa nesmie spotiť. Pot je u všetkých pacientov príčinou zhoršenia príznakov atopického ekzému a často aj príčinou objavenia ekzému na miestach, kde sa obyčajne nevyskytuje. Odev nesmie byť príliš tesný ani príliš tvrdý (pozor na švy oblečenia a tesné okraje plienok na jedno použitie). Vyhýbajte sa vlne a všetkým materiálom, ktoré sú hrubé a chlpaté. Nový odev dieťaťu pred nosením vždy obozretne vyperte a dokonale vyžmýkajte. Nezabudnite odstrániť všetky etikety z vnútornej strany odevu, ktoré pri nosení a pohybu mechanicky dráždia citlivú pokožku dieťaťa.
4. Krátke osvieženie, lepšie osvieženie
K očisteniu kože odporúčame 3x týždenne krátky vaňový olejový kúpeľ (do 5 minút) a počas ostatných dní len rýchle osprchovanie sa pomocou kúpeľových či sprchových olejov alebo s prostriedkami určenými pre atopický ekzém, ktoré je možné zakúpiť v lekárni.
5. Pozor na jedálniček
Stravu nekoreníme a vynechávame aj príliš kyslé či pikantné potraviny (horčicu, kečup, nakladanú zeleninu), pretože zvyšujú svrbenie kože.
6. Prevzdušnite interiér
Snažíme sa obmedziť prašnosť domáceho prostredia. Dávame prednosť podlahám bez kobercov. Ťažké závesy, záclony a čalúnený nábytok do izby atopika nepatria. Matrace lôžka a prikrývky kryjeme nepriepustnými snímateľnými povlakmi, ktoré 2x do mesiaca perieme minimálne na 60°C (zníženie množstva roztočov v lôžku).
7. Športovanie nie je problém. Ale..
Dieťa s ekzémom nemôže vykonávať všetky typy športových aktivít. Nevhodné je pri športu mimoriadne spotenie, obzvlášť v prašnom prostredí. Celkom nevhodné je aj plávanie v chlórovaných bazénoch a jazda na koni.
8. Myslíte na budúcnosť už dnes
Už od detstva usmerňujeme záujmovú činnosť a koníčky dieťaťa tak, aby si neskôr vybralo vhodnú profesiu. Koža v budúcnosti nesmie byť vystavená chemickým a dráždivým látkam, častému mytiu, výkyvom teploty a spoteniu. Nevhodné sú profesie ako automechanik, kuchár, kaderníčka, kozmetička, upratovacie služby a práce v zdravotníctve.
Bol pre vás tento článok užitočný?
messages.vote_head2
Nie
Veľmi užitočný
Ďakujeme za Váš hlas