Osem rád ohľadom starostlivosti o atopickú pokožku u kojencov a detí

Liečba atopickej dermatitídy je behom na dlhú trať. Prečítajte si, akých osem rád pri starostlivosti o detskú atopickú pokožku odporúča dodržiavať dermatológ!

1. Pravidelne premasťujte

Základom liečby atopického ekzému je pravidelné pomazávanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami. Pre každé dieťa je potrebné postupne (v spolupráci s lekárom) nájsť prostriedok, ktorý najlepšie vyhovuje pokožke.

atopický ekzém deti

„Základom liečby atopického ekzému je pravidelné pomazávanie kože zvláčňujúcimi krémamimasťami."

2. Použite “záchrannú brzdu”

Pre zvládnutie akútneho nového vzplanutia príznakov ekzému používame tradičné lokálne kortikosteroidy (hormonálne lieky pre lokálne použitie). Tieto prostriedky využívame len krátko k prekonaniu kritických stavov ako „záchrannú brzdu“, aby sme znížili riziko ich nežiadúcich účinkov. Novšia generácia miestnych liekov, ktoré vplývajú priamo na imunitnú reakciu kože, a tým do samej podstaty atopického ekzému, sú miestne imunomodulátory. Sú určené pre deti od 2 rokov a sú vhodné len k ošetreniu miest s tenkou jemnou kožou, bez mokvania a infekcie.

„Pre zvládnutie akútneho nového vzplanutia príznakov ekzému používame tradičné lokálne kortikosteroidy. Novšia generácia miestnych liekov sú miestne imunomodulátory."

3. Pohodlie je v móde

Dieťa s ekzémom obliekajte ľahko a len do mäkkých, optimálne svetlých bavlnených materiálov. Dieťa sa nesmie spotiť. Pot je u všetkých pacientov príčinou zhoršenia príznakov atopického ekzému a často aj príčinou objavenia ekzému na miestach, kde sa obyčajne nevyskytuje. Odev nesmie byť príliš tesný ani príliš tvrdý (pozor na švy oblečenia a tesné okraje plienok na jedno použitie). Vyhýbajte sa vlne a všetkým materiálom, ktoré sú hrubé a chlpaté. Nový odev dieťaťu pred nosením vždy obozretne vyperte a dokonale vyžmýkajte. Nezabudnite odstrániť všetky etikety z vnútornej strany odevu, ktoré pri nosení a pohybu mechanicky dráždia citlivú pokožku dieťaťa.

„Pot je u všetkých pacientov príčinou zhoršenia príznakov atopického ekzému."

Atopický ekzém u detí

 

4.  Krátke osvieženie, lepšie osvieženie

K očisteniu kože odporúčame 3x týždenne krátky vaňový olejový kúpeľ (do 5 minút) a počas ostatných dní len rýchle osprchovanie sa pomocou kúpeľových či sprchových olejov alebo s prostriedkami určenými pre atopický ekzém, ktoré je možné zakúpiť v lekárni.

„K očisteniu kože odporúčame 3x týždenne krátky vaňový olejový kúpeľ a počas ostatných dní len rýchle osprchovanie sa."

Upokojte podráždenú pokožku s Atoderm Intensive Baume

Vyživujúci balzam, ktorý okamžite zmierňuje podráždenie a obnovuje zdravie pokožky so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
aaaaaaa

5. Pozor na jedálniček

Stravu nekoreníme a vynechávame aj príliš kyslé či pikantné potraviny (horčicu, kečup, nakladanú zeleninu), pretože zvyšujú svrbenie kože.  

„Stravu nekoreníme a vynechávame aj príliš kyslé či pikantné potraviny."

6. Prevzdušnite interiér

Snažíme sa obmedziť prašnosť domáceho prostredia. Dávame prednosť podlahám bez kobercov. Ťažké závesy, záclony a čalúnený nábytok do izby atopika nepatria. Matrace lôžka a prikrývky kryjeme nepriepustnými snímateľnými povlakmi, ktoré 2x do mesiaca perieme minimálne na 60°C (zníženie množstva roztočov v lôžku).

„Snažíme sa obmedziť prašnosť domáceho prostredia. Koberce, ťažké závesy, záclony a čalúnený nábytok do izby atopika nepatria."

7. Športovanie nie je problém. Ale..

Dieťa s ekzémom nemôže vykonávať všetky typy športových aktivít. Nevhodné je pri športu mimoriadne spotenie, obzvlášť v prašnom prostredí. Celkom nevhodné je aj plávanie v chlórovaných bazénoch a jazda na koni.

„Dieťa s ekzémom nemôže vykonávať všetky typy športových aktivít."

Atopický ekzém plávanie

 

8. Myslíte na budúcnosť už dnes

Už od detstva usmerňujeme záujmovú činnosť a koníčky dieťaťa tak, aby si neskôr vybralo vhodnú profesiu. Koža v budúcnosti nesmie byť vystavená chemickým a dráždivým látkam, častému mytiu, výkyvom teploty a spoteniu. Nevhodné sú profesie ako automechanik, kuchár, kaderníčka, kozmetička, upratovacie služby a práce v zdravotníctve.

„Už od detstva usmerňujeme záujmovú činnosť a koníčky dieťaťa tak, aby si neskôr vybralo vhodnú profesiu."

4.5610

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články

VIDEOPREDNÁŠKA - Ako zvládnuť atopický ekzém v zimnom období z pohľadu detského dermatológa

Pred 1 mesiacom
VIDEOPREDNÁŠKA - Ako zvládnuť atopický ekzém v zimnom období z pohľadu detského dermatológa