S atopickým ekzémom si musíme pomáhať
Ak sa u detí objaví atopický ekzém, často touto diagnózou trpí celá rodina. Prečítajte si, ako môžete pomôcť dieťaťu vy a ako si môžete pomôcť sami!
Niekde v hĺbke každej z nás je malé dievčatko, ktoré sa hrávalo s bábikami, obliekalo ich a spoločne s kamarátkami ich chodilo kočíkovať. Naše bábiky mali usmiatu tváričku, dokonalú pokožku a nikdy neplakali.
Mnohé z nás sú dnes už naozajstné mamy s krásnym dieťatkom. No jeho pokožka už nemusí byť taká dokonalá. Je oveľa jemnejšia, citlivejšia a rýchlo sa môže podráždiť. Na čele, tváričke a niekedy aj na predlaktí, kolienkach, v trieslach či medzi lopatkami môžu vznikať viditeľné červené ložiská, ktoré postupne pokrývajú povrch drobnými chrastičkami a šupinkami. Takáto pokožka môže navyše aj veľmi svrbieť, čo vedie deti k mrzutosti a často až k plaču. Tu prichádza čas na návštevu detského (kožného) lekára.
Ak lekár stanoví diagnózu atopického ekzému, dieťa sa bude s citlivou kožou potýkať dlhšiu dobu. Po prvom šoku z toho, že na to neexistuje zázračná mastička, nastupuje otázka: “Kto, alebo čo za to môže?”
Atopický ekzém je ochorenie, ktoré vzniká spolupôsobením vonkajších a vnútorných faktorov. Hľadanie vinníka sa teda výrazne komplikuje. Dôležitú rolu zohráva aj dedičnosť. Pokiaľ nájdeme v rodine niekoho, kto v minulosti trpel či trpí atopickým ekzémom, nemá zmysel ho obviňovať. Atopický ekzém nie je totiž nákazlivý.
Najčastejším problémom je svrbenie kože, ktoré môže deťom pokaziť aj bežné každodenné aktivity. Deti s ekzémom bývajú mrzuté, nevydržia sa sústrediť a pokiaľ sa poškriabu, situácia sa ešte zhoršuje. Pri svrbení hrozí zavedenie infekcie do poranenej a oslabenej kože. Nepríjemný pocit berie pokoj, ako aj spánok. Dieťa sa často budí a plače. Matka sa stáva vyčerpanou. Dlhé hodiny trávené upokojovaním a pocitom bezmocnosti vytvárajú nadlimitnú psychickú záťaž spojenú so stresom.
Najčastejšia reakcia matiek je sebaľútosť, či naopak, vystupňované napätie spojené s agresivitou. Tá sa môže prejaviť v podráždenom správaní či konaní matiek, čo často končí hádkami a prejavmi zlosti. A to niekedy i voči dieťaťu. Sebaobviňovanie a sebaspochybňovanie je ďalšou možnou reakciou, s ktorou sa žena po niekoľkých prebdených nociach stretáva. V tento čas potom prichádzajú chvíle pre pomoc od otcov a najbližších. Muži by si mali uvedomiť, že prípadná podráždenosť a verbálna agresivita ich žien nie je namierená voči nim (aj keď to tak nemusí vyzerať), ale v skutočnosti voči trápeniu, ktoré má ich dieťa. Reakcia žien je potom trochu nešťastnou formou volania o pomoc.
Atopický ekzém má obdobie vzplanutia a obdobie relatívneho pokoja. Skôr či neskôr odznie a v mnohých prípadoch pri vhodnej starostlivosti a dodržiavaní konkrétnych odporúčaní sa už nevráti.
Ako môžem pomôcť svojmu dieťaťu:
- Vyhľadajte lekára a začnite čo najrýchejšie farmakologickú liečbu
- Pravidelne a dôkladne natierajte postihnuté oblasti kože vhodným krémom (odporučí lekár)
- Ak to je možné, dojčite
- V prípade prikrmovania vysaďte všetky potraviny, ktoré by mohli atopický ekzém vyvolať (citrusové plody, vajcia, kravské mlieko, lepok,...)
- Ostrihajte dieťaťu nechty, aby ste znížili možnosť poranenia kože pri škriabaní (môžete využiť aj rukavičky)
- Obliekajte dieťa do bavlnených materiálov
- Snažte sa vytvoriť prostredie s čo najmenším počtom výskytu alergénov (odstráňte koberce, znížte prašnosť v byte, nahraďte páperové prikrývky, zabezpečte, aby sa dieťa nepohybovalo v blízkosti zvierat a pravidelne vetrajte
- Doprajte dieťaťu kúpeľ podľa doporučenia lekára (nie každý deň a v mierne chladnejšej vode)
- Starajte sa o celú pokožku vhodnými neparfémovanými prípravkami
- Pokúste sa znížiť stres dieťaťa pokojnou rečou, pravidelným režimom, spevom, odpútaním pozornosti od bolestivého svrbenia
- Keď dieťa plače, zoberte ho na ruky (môže byť nepokojné alebo často plače, pretože ho niečo bolí, či niečo potrebuje)
- Pravidelne sa starajte o kožu dieťaťa vhodnou kozmetikou aj v období zlepšenia, či úplného vymiznutia prejavov ekzému
Ako môžem pomôcť sebe:
- Naučte sa požiadať o pomoc (delegovať prácu)
- V prípade, že dieťa často plače v noci, spite, pokiaľ spí dieťa, aj cez deň (popoludňajší spánok vám pomôže)
- Vyhraďte si čas len pre seba (každý deň aspoň hodinu a najmenej raz týždenne si doprajte prechádzku s kamarátkami, na cvičenie, atď.)
- Znížte napätie relaxáciou či športom
- V prípade potreby neváhajte využiť pomoc psychológa či rodinného terapeuta
Ako môže pomôcť muž a najbližšie okolie:
- Vyjadrite žene podporu
- Navrhnite jej pomoc a pomáhajte jej podľa vašich možností v každodenných povinostiach
- Podieľajte sa na starostlivosti o dieťa
- Doprajte žene čas iba pre seba a jej koníčky či záujmy
- Uvedomte si, že pokiaľ žena reaguje agresívne, často nie je problém vo vás. Je iba vyčerpaná, má strach, obavy, atď. Reagujte pokojne a navrhnite konkrétnu pomoc či podporu
- Uisťujte ju, prejavte jej lásku, porozumenie a skúste pochopiť jej pocity
- V prípade potreby neváhajte využiť rodinnú terapiu
Bol pre vás tento článok užitočný?
Nie
Nie
Veľmi užitočný
Ďakujeme za Váš hlas