(aktualizované zo dňa 4.4.2018)

Čo spúšťa atopický ekzém? Príčiny treba hľadať dlhšie

Príčiny vzniku atopického ekzému sú u každého iné. Ako môžete nájsť spúšťače, ktoré ho zhoršujú u vás?

Striedajú sa pri ňom obdobia vzplanutia a pokoja. Podnety, ktorými je vzplanutie vyvolané, sú u každého iné. Zistiť príčinu vzniku atopického ekzému nemusí byť vôbec jednoduché.

atopický ekzém príčiny

Sebapozorovanie je základ

Pri atopickom ekzéme je pokožka suchá, svrbiaca, môžu sa objaviť pľuzgieriky, pupienky a koža sa odlupuje. Atopik totiž reaguje na bežné podnety z okolia neštandardne. Reakcia má alergický charakter, zvýšená je tiež citlivosť na dráždivé látky nealergického charakteru.

Liečba aj prevencia atopického ekzému sú vzhľadom k odlišným spúšťačom u každého človeka individuálne. Pre vás aj vášho lekára je teda dôležité pozorovať, čo koži prospieva a čo jej neprospieva. Zisťujte, aké prejavy vznikajú po kontakte s rôznymi látkami a kedy dochádza k vzplanutiu choroby. Je nutné vedieť, čomu sa vyhýbať a ako vaše telo reaguje na konkrétne lieky a ďalšie prostriedky.

„Liečba aj prevencia atopického ekzému je vzhľadom k odlišným spúšťačom u každého človeka individuálna."

Nájdite spúšťač atopického ekzému!

Ak sa nečakane objavia klasické suché a svrbivé ložiská, položte si nasledujúce otázky:

 • Bol/a som v poslednej dobe v neobvyklom prostredí? Bol/a som vystavený/á novým alergénom a dráždivým látkam?

 • Vzniklo vzplanutie počas určitej činnosti, napríklad počas upratovania alebo cvičenia?

 • Nezmenil/a som náhle určitú časť oblečenia, nepoužil/a nové ponožky, sveter?

 • Jedol/jedla som dnes niečo iné? (Potraviny konzumované pred vzplanutím alebo zhoršením prejavov možno zapisovať do diétneho denníka.)

 • Pociťoval/a som úzkosť alebo stres? Nahnevalo či znepokojilo ma niečo?

Dôsledné sledovanie a kladenie si týchto otázok vám umožní zúžiť širokú škálu možných spúšťačov vzplanutia atopického ekzému. K tým najčastejším patria:

 • stres

 • potravinové alergény

 • alergény v domácom alebo pracovnom prostredí

 • mydlá a iné hygienické a kozmetické prípravky

 • niektoré druhy odevov

 • syntetické materiály

 • prach

 • cigaretový dym

S lekárom treba spolupracovať

Pri zisťovaní alergénov, ktoré môžu byť spúšťačom atopického ekzému, je nesmierne prínosná vaša spolupráca s alergológom. Je dôležité oznámiť mu pravdivo všetky informácie, ktoré ste odpozorovali na sebe i svojich rodinných príslušníkoch. Budú ho zaujímať najmä:

 • údaje o rodinnom výskyte alergických ochorení

 • prostredie, v ktorom žijete

 • kontakt so zvieratami

 • výskyt alergických reakcií na lieky, potraviny, kontaktné alergény (farbivá a pod.)

Prečítajte si tiež

Niekedy atopický ekzém zanikne. A niekedy, žiaľ, nie

Súčasťou základného vyšetrenia je tzv. prick test. Robí sa na koži a vďaka nemu je možné zistiť precitlivenosť na alergény vonkajšieho prostredia, prípadne potravinové alergény.

Alergológ má k dispozícii aj viacero ďalších metód. Štandardne sa testuje sada najčastejších alergénov. Je možné, že trpíte neobvyklou precitlivenosťou, preto je dôležité oznámiť lekárovi všetky údaje, ktoré ste vypozorovali. Inak nie je možné zvoliť vhodnú metódu testovania.

Ako eliminovať problémy

Priebeh atopického ekzému a jeho reakcia na liečbu je u každého človeka odlišná. Hľadanie vhodných medikamentov, kozmetiky a ideálneho režimu potrebuje čas a vyžaduje trpezlivosť. 

„Liečbu atopického ekzému možno rozdeliť na 4 základné skupiny- dôsledná prevencia, liečba počas vzplanutia, dlhodobá starostlivosť o kožu a dodržiavanie režimových opatrení a životosprávy."

 1. Dôsledná prevencia: Dôležité je spozorovať spúšťacie a provokačné faktory a vyhýbať sa im. Pri ich zisťovaní pomôže odborné vyšetrenie alergológom.

 2. Liečba počas vzplanutia: Berú sa krátkodobé lieky predpísané lekárom.

 3. Dlhodobá starostlivosť o kožu: Zásadná i mimo vzplanutia. Bariérovú funkciu pokožky je potrebné podporiť premastením a hydratáciou krémami a masťami. Vhodné je aplikovať ich ihneď po umývaní.

 4. Dodržiavanie režimových opatrení a životosprávy: Mali by ste sa vyhýbať najmä nadmernému teplu a vlhkosti. Nevhodné sú dlhé horúce kúpele a sprchovanie, ďalej aktivity sprevádzané intenzívnym potením, nadmerným pobytom na slnku a prehriatím.

Zistiť, čo vašej koži prospieva a čomu by ste sa naopak mali vyhýbať, môže nejaký čas trvať. Pokiaľ objavíte spúšťače vzplanutia kožných prejavov a zistíte, čo prejavy zhoršuje, umožní vám to veľmi kvalitnú prevenciu. Dôležitá je aj individuálna liečba a pravidelná starostlivosť o pokožku.

Prečítajte si tiež

Ako sa zbaviť ekzému a život s ním

4.2333

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články