Príčiny atopického ekzému sa hľadajú dlho

Príčiny vzniku atopického ekzému sú u každého iné. Prečítajte si, čo všetko môže byť spúšťačom atopie a ako eliminovať problémy, ktoré sú s ňou spojené.

Striedajú sa pri ňom obdobia vzplanutia a pokoja. Podnety, ktorými je vzplanutie vyvolané, sú u každého iné. Zistiť príčinu vzniku atopického ekzému nemusí byť vôbec jednoduché.

atopický ekzém príčiny

Sebapozorovanie je základ

Pri atopickom ekzéme je pokožka suchá, svrbiaca, môžu sa objaviť pľuzgieriky, pupienky a koža sa odlupuje. Atopik totiž reaguje na bežné podnety z okolia neštandardne. Reakcia má alergický charakter, zvýšená je tiež citlivosť na dráždivé látky nealergického charakteru. Liečba aj prevencia atopického ekzému je vzhľadom k odlišným spúšťačom u každého človeka individuálna. Pre vás aj vášho lekára je teda dôležité spozorovať, čo koži prospieva a čo jej neprospieva. Zisťujte, aké prejavy vznikajú po kontakte s rôznymi látkami a kedy dochádza k vzplanutiu choroby. Je nutné vedieť, čomu sa vyhýbať a ako vaše telo reaguje na konkrétne lieky a ďalšie prostriedky.

„Liečba aj prevencia atopického ekzému je vzhľadom k odlišným spúšťačom u každého človeka individuálna."

Nájdite spúšťač atopického ekzému!

Ak sa nečakane objavia klasické suché a svrbivé ložiská, položte si nasledujúce otázky:

 • bol som v poslednej dobe v neobvyklom prostredí? Mohol som byť vystavený novým alergénom a dráždivým látkam?
 • vzniklo vzplanutie počas určitej činnosti, napríklad počas upratovania alebo cvičenia?
 • nezmenil som náhle určitú časť oblečenia, nepoužil nové ponožky, sveter?
 • jedol som dnes niečo iné? Potraviny konzumované pred vzplanutím alebo zhoršením prejavov možno zapisovať do diétneho denníka.
 • pociťoval som úzkosť alebo stres? Nahnevalo či znepokojilo ma niečo?

Dôsledné sledovanie a kladenie si týchto otázok vám umožní zúžiť širokú škálu možných spúšťačov vzplanutia atopického ekzému. K tým najčastejším patrí stres, potravinové alergény, alergény v domácom alebo pracovnom prostredí, mydlá a iné hygienické a kozmetické prípravky, niektoré druhy odevov, syntetické materiály, prach, cigaretový dym.

S lekárom treba spolupracovať

Pri zisťovaní alergénov, ktoré môžu byť spúšťačom atopického ekzému, je nesmierne prínosná vaša spolupráca s alergológom. Je dôležité oznámiť mu pravdivo všetky informácie, ktoré ste odpozorovali na sebe i svojich rodinných príslušníkoch. Budú ho zaujímať najmä:

 • údaje o rodinnom výskyte alergických ochorení,
 • prostredie, v ktorom žijete,
 • kontakt so zvieratami,
 • výskyt alergických reakcií na lieky, potraviny, kontaktné alergény (farbivá a pod.).

Súčasťou základného vyšetrenia je tzv. prick test. Robí sa na koži a vďaka nemu je možné zistiť precitlivenosť na alergény vonkajšieho prostredia, prípadne potravinové alergény. Alergológ má k dispozícii aj rad ďalších metód. Štandardne sa testuje sada najčastejších alergénov. Je možné, že trpíte neobvyklou precitlivenosťou, preto je dôležité oznámiť lekárovi všetky údaje, ktoré ste vypozorovali. Inak nie je možné zvoliť vhodnú metódu testovania.

„Súčasťou základného vyšetrenia je tzv. prick test - vďaka nemu je možné zistiť precitlivenosť na alergény vonkajšieho prostredia, prípadne potravinové alergény."

Ako eliminovať problémy

Priebeh atopického ekzému a jeho reakcia na liečbu je u každého človeka odlišná. Hľadanie vhodných medikamentov, kozmetiky a ideálneho režimu potrebuje čas a vyžaduje trpezlivosť. Liečbu atopického ekzému možno rozdeliť na 4 základné skupiny.

 1. Dôsledná prevencia - dôležité je spozorovať spúšťacie a provokačné faktory a vyhýbať sa im. Pri ich zisťovaní pomôže odborné vyšetrenie alergológom.
 2. Liečba počas vzplanutia - Berú sa krátkodobé lieky predpísané lekárom.
 3. Dlhodobá starostlivosť o kožu - zásadná i mimo vzplanutia. Bariérovú funkciu pokožky je potrebné podporiť premastením a hydratáciou krémami a masťami. Vhodné je aplikovať ich ihneď po umývaní.
 4. Dodržiavanie režimových opatrení a životosprávy - mali by ste sa vyhýbať najmä nadmernému teplu a vlhkosti. Nevhodné sú dlhé horúce kúpele a sprchovanie, ďalej aktivity sprevádzané intenzívnym potením, nadmerným pobytom na slnku a prehriatím.

„Liečbu atopického ekzému možno rozdeliť na 4 základné skupiny- dôsledná prevencia, liečba počas vzplanutia, dlhodobá starostlivosť o kožu a dodržiavanie režimových opatrení a životosprávy."

Zistiť, čo vašej koži prospieva a čomu by ste sa naopak mali vyhýbať, môže nejaký čas trvať. Pokiaľ objavíte spúšťače vzplanutia kožných prejavov a zistíte, čo prejavy zhoršuje, umožní vám to veľmi kvalitnú prevenciu. Dôležitá je aj individuálna liečba a pravidelná starostlivosť 
o pokožku.

Zdroj: http://www.pravdyoatopii.czhttps://www.healthline.com/health/atopic-dermatitis/how-to-avoid-atopic-dermatitis-flare-ups#1https://www.healthline.com/health/atopic-dermatitis/treatment-options#1
 

4.2222

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoďte ho.

Stačí jeden klik na hviezdičku.

Nezaujal

Je skvelý!

Ďakujeme za Váš hlas

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Budete vedieť ako prví

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.