(aktualizované zo dňa 11.5.2018)

Svrbenie kože: Prečo vzniká a čo ho spôsobuje?

Čo vlastne je svrbenie tela a aká je jeho funkcia? Čo sú najčastejšie spúšťače svrbenia kože? Dermatologička odpovedá na otázky o typickom príznaku atopie.

Svrbenie kože je pre atopický ekzém a pre atopickú kožu aj bez ekzému úplne typické. Existujú  dokonca hypotézy, že vlastným prejavom atopického ekzému je práve svrbenie a vyrážka vzniká len druhotne ako dôsledok škrabania.

Ako vzniká svrbenie?

Svrbenie vzniká podráždením nervových zakončení v koži, tento signál sa prenáša nervovými vláknami do mozgu, kde je vyhodnotený a inými nerovnými vláknami prichádza impulz k svalom – čo vedie k poškrabaniu s cieľom odstrániť príčinu.

Čo je vlastne svrbenie a akú má funkciu?

Svrbenie je nepríjemný pocit unikátny pre kožu – žiadny iný orgán okrem kože ho nemá. U zvierat a u ľudí malo svrbenie pokožky pôvodne pozitívnu, ochrannú funkciu. Upozorňuje totiž na prítomnosť parazitov, hmyzu či iných živočíchov alebo rastlín, teda na nebezpečenstvo pre daný organizmus a na riziko ohrozenia jeho fungovania či života. 

„Svrbenie bez príčiny stráca pôvodne prospešný zmysel a svojho nositeľa hendikepuje."
 

Často sa objavuje pri koži s porušenou bariérovou funkciou, ktorá sa laicky označuje ako citlivá, dráždivá, intolerantná. Tu totiž dochádza k dráždeniu nechránených nervov v koži pôsobením inak neškodných vplyvov, akými sú teplo, zima, trenie, potenie atď. Kožné nervy aj kožné bunky sú u týchto osôb navyše na tieto inak bežné podnety zvýšene vnímavé. Okrem ekzematikov a alergikov sa s takouto citlivou kožou môžeme stretnúť u osôb so suchou či starnúcou kožou a často u žien.

Atopický ekzém svrbenie

Silné, dlhodobé svrbenie kože je často horšie ako bolesť, núti ku škrabaniu, čo vedie k zraňovaniu kože a k zápalu. Zápal zas vyvoláva svrbenie a zhoršuje ho. Ide tu o akýsi bludný kruh svrbenia a škrabania. Svrbenie vedie cez škrabanie k poraneniu kože, kde sa potom ľahko uchytávajú a rozmnožujú baktérie, čo vedie k zhoršeniu svrbenia, zhoršeniu hojenia kože či kožné choroby a prípadne i infekciu. Chronické škrabanie môže spôsobiť ekzematizácia kože – koža je potom zhrubnutá, suchá, olupuje sa, tvoria sa chrasty až svrbivé uzly.

Čo môže spôsobovať svrbenie?

Na svrbenie pokožky vplýva mnoho faktorov ako spánok, osobný, študijný či pracovný život.

„Svrbenie teda nie je špeciálnym príznakom výlučne atopického ekzému."

Dlhodobé svrbenie kože bez akejkoľvek vyrážky či bez zjavnej príčiny môže byť reakciou na vnútorné užívanie liekov, ochorenia žlčníka, štítnej žľazy, ochorenia krvotvorby, na nádory, neurologické či psychiatrické choroby, HIV, parazitárne choroby či na drogovú závislosť. Pri týchto celkových príčinách obvykle svrbí koža celého tela. Príčiny svrbenie sa u jedného človeka môžu aj kombinovať.

Časté je svrbenie kože vo večerných hodinách, ktoré je okrem vyvolávajúcej príčiny spôsobené aj prirodzeným znížením hladiny kortizolu v krvi večer a v noci. Tento hormón nadobličiek pôsobí nielen protizápalovo, ale aj protisvrbivo. Ranné svrbenie kože je menej časté, v takýchto prípadoch sú v podozrení vplyvy pôsobiace cez noc (potrava a lieky užívané navečer, prostredie spálne atď.).

Pri hľadaní príčin sa sledujú časové súvislostí vzniku svrbenia – práca, voľný čas, koníčky a domáce prostredie. Koža svrbí častejšie v zime ako v lete, a to z viacerých dôvodov – suchý vzduch vo vykurovaných miestnostiach a vonku, teplo a trenie odevom, presušenie kože, menší pocit smädu a horšia hydratácia. Imunitný systém sa tiež s meniacou sa sezónou musí týmto zmenám prispôsobovať, čo vedie k prechodnému rozkolísaniu imunitnej rovnováhy, a to sa zjavne prejaví častejšie práve pri zápalových kožných chorobách než pri zdravej koži.

Atopický ekzém vyrážka

„Svrbenie pokožky sa pri atopickom ekzéme vyskytuje najčastejšie v oblasti jemnej, tenkej kože, ako sú kožné ohyby, zákolenné, lakťové jamky, zápästie, viečka, krk, ale aj v miestach trenia kože, akými sú lopatky, pás, predkolenie a lýtko."

Svrbenie na tvári, najmä na perách a na jazyku môže byť varovným signálom začínajúcej sa anafylaxie – ťažkej alergickej reakcie s opuchom kože a sliznice s ťažkosťami pri dýchaní a pri prehĺtaní (niekedy aj so sčervenením kože či priamo so žihľavkou) s následným rozvojom šokového stavu.

Výživa pokožky už počas sprchovania s Intensive Gel moussant

Sprchový gél pre každodennú starostlivosť pri liečbe atopického exému. Čistí a upokojuje.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Intensive Gel moussant

Ako sa dá svrbeniu predchádzať alebo ho aspoň zmierniť?

Vhodnou prevenciou a starostlivosťou o kožu môžeme svrbenie prirodzene zmierniť. Úplné vyliečenie nie je vždy reálne – záleží na tom, či sa podarí odhaliť spúšťače svrbenie a či sú odstrániteľné.

Súčasťou zvládania svrbenia je aj vyhýbanie sa určitým faktorom, ktoré svrbenie vyvolávajú či zhoršujú. Ide o tzv. spúšťače, ktorých obmedzením možno svrbeniu často predísť alebo ho zmierniť. Týka sa to vplyvu miestnych, ako aj celkových faktorov.

Najčastejšie spúšťacie vplyvy svrbenia

  • teplo: prekúrené miestnosti, nepriedušné oblečenie, horúce kúpele, sauna, teplo v lôžku
  • trenie a dráždenie kože: oblečenie – hrubé tkaniny, vlna, parfumované aviváže; textilné švy, etikety, nepriedušné alebo tesné oblečenie, opasky
  • aktivity spojené so zaparením, s potením a s trením – práca, športy, voľný čas;
  • fajčenie, pobyt v zafajčenom alebo prašnom prostredí
  • kožu vysušujúce vplyvy: časté či dlhé umývanie a kúpanie, časté plávanie v bazéne, masáže aromatickými emulziami, umývacie prostriedky – vysušujúce a parfumované mydlá, peny
  • potrava, nápoje a lieky zhoršujúce svrbenie pokožky: ostré a korenené jedlá, aromatické ovocie, alkohol, horúce nápoje, aromatické syry atď.
  • psychika: stres, nedostatok spánku

Vhodná starostlivosť o kožnú bariéru sa pri ekzéme dokonca považuje za druh liečby. A ak viete prečo, čo a ako používať, tak sú výsledky liečby, ako aj starostlivosť o kožu lepšie. Pomôcť si môžete taktiež vhodným výberom stravy.

Prečítajte si tiež

Čo pomáha proti škrabaniu pri neustálom svrbení kože? Skúste tieto tipy

3.8505

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články