MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Starostlivosť o atopickú pokožku

Ešte pred položením otázky, čo pomáha na atopický ekzém, by ste sa mali naučiť čo najviac o tom, ako naša pokožka funguje a čo vplýva na jej svrbenie.

Predtým, než si kategorizujeme, čo pomáha na atopický ekzém, musíme pochopiť, ako vlastne funguje pokožka a ktoré faktory vplývajú na jej svrbenie.

Pokožka nie je len pasívny obal

„Naša koža je živé, premenlivé a citlivé tkanivo, v ktorom každú sekundu prebieha viacero dejov, hoci to okom nevidíme."
Koža predstavuje rozhranie medzi vonkajším svetom a naším organizmom. Je bariérou, chráni nás pred poškodením vonkajšími vplyvmi, inak by sme ako jedinci zahynuli vplyvom pôsobenia ultrafialového žiarenia, tlaku, tepla, chladu a iných fyzikálnych vplyvov. Koža nás chráni tiež pred poškodením živými vplyvmi, teda pred miliónmi baktérií a pred inými mikróbmi, ktoré na našu kožu každý deň pôsobia, a to nielen vďaka rohovinovej vrstve, teda mechanicky, ale aj imunologicky.

atopický ekzém pokožka

Je to však veľmi krehká a premenlivá rovnováha a pre správnu funkciu kože ako bariéry proti uvedeným vplyvom musí obsahovať dostatok vody, ktorá je zásadná pre funkciu radu enzýmov a ďalších látok dôležitých pre stavbu a fungovanie kože. Je zrejmé, že prevencia a liečba suchosti kože sú základnými predpokladmi zvládnutia nielen svrbenia, ale aj sprievodnými opatreniami takmer pri všetkých kožných chorobách.

Ako sa starať o suchú pokožku?

Jedným z prostriedkov, ktorý pomáha na atopický ekzém, sú emolienciá. Ide o masti, krémy, mlieka, ktoré kožu nielen zmäkčujú a zvláčnia, ale svojím zložením dokážu v koži udržiavať vodu. Mechanizmus je rôzny – zabránia strate vody „utesnením“ kože. Sú voľne dostupné v lekárňach.

„ Emolienciá sa majú používať často a pravidelne nanášať v tenkej vrstve."
Je zbytočné kožu premastiť, cieľom je vytvoriť na nej tenký ochranný film a urobiť ju vláčnou, aby lepšie odolávala vonkajším vplyvom. Nevhodné sú prostriedky parfumované, s bylinnými, aromatickými prísadami, lebo často vedú k podráždeniu a po určitom čase aj k riziku vzniku kontaktnej alergie.

To platí aj o umývacích prostriedkoch, preto sa v starostlivosti o svrbivú, suchú či postihnutú kožu používajú špeciálne umývacie prostriedky, tzv. syndety a umývacie emolienciá. Vhodné je tiež redukovať frekvenciu umývania, odporúča sa namiesto kúpeľa len krátka sprcha a skôr vlažnou vodou.

Ako bojovať so svrbením?

Kortikoidy a dechty sú klasické, protizápalové ekzémové liečivá, ktoré pomáhajú pri atopickom ekzéme. Pôsobia aj na tlmenie svrbenia, ale nie sú vhodné na časté a dlhodobé používanie (kortikoidy z dôvodov bezpečnosti, dechty pre nepraktickosť a dráždivosť). Protisvrbivé účinky majú pri ekzéme aj rôzne zinkové pasty alebo zinkové spreje, ale pri aplikácii na veľké plochy vysušujú pokožku.

„Univerzálny liek v tabletách proti svrbeniu nie je a ani nemôže existovať."

Svrbenie je spôsobené rôznorodými príčinami a látkami (mediátormi), ktoré ho vyvolávajú. Všetky však vedú k rovnakému výsledku – k svrbeniu. Tieto látky, tzv. mediátory, sú uvoľňované z nervových a imunitných kožných buniek. Na úľavu sa najčastejšie používajú tzv. H1 antihistaminiká. Sú to látky, ktoré pomáhajú pri atopickom ekzéme a blokujú účinok histamínu. Majú výrazný účinok pri žihľavke či niektorých alergických reakciách. Pri chorobách, kde sa histamín neuplatňuje alebo sa uplatňuje len v malej miere, ako v prípade ekzému, však tieto lieky obvykle nemajú väčší efekt. Určitú úľavu môžu priniesť staršie antihistaminiká tlmiace svrbenie cez centrálny nervový systém, čo so sebou môže niesť nežiaduce účinky, akým je únava, znížená pozornosť a spomalené reakcie, preto sa používajú skôr len nárazovo. V súčasnosti intenzívne prebieha výskum nových liečiv proti svrbeniu zameraný na ďalšie konkrétne mediátory.

V domácich podmienkach sú prospešné úľavové manévre, ako je chladenie svrbiacej kože studeným obkladom či sprchou alebo tlak na svrbiace miesta namiesto poškodzujúceho škrabania. V lekárňach si možno na úľavu od akútneho svrbenia zaobstarať spreje s medicínskymi termálnymi vodami (obsahujú selén, kremík či iné minerály), ktoré pôsobia na princípe odparovania a chladenia, podobne ako obklady. Sú praktické na malé plochy, napr. pri ekzéme na tvári. V praktickej sprejovej forme je najnovšie k dispozícii špeciálna emulzia, ktorá nevysušuje ako obklady alebo zinok a obsahuje rad protisvrbivých látok. Pri výbere vhodného prostriedku je optimálne poradiť sa s dermatológom.

Prítomnosť svrbenia aj napriek správnej liečbe a starostlivosti o kožu svedčí o aktivite choroby. Treba sa teda zamerať na pátranie po spúšťačoch a na dôslednejšie preventívne opatrenia.

3.6923

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoďte ho.

Stačí jeden klik na hviezdičku.

Nezaujal

Je skvelý!

Ďakujeme za Váš hlas

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Budete vedieť ako prví

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.