S atopickým ekzémom bez obáv k moru

Letná dovolenka je pre ľudí s ekzémom prospešná z viacerých dôvodov. Prečítajte si o tom, prečo sa aj s atopickým ekzémom vybrať k moru bez obáv!

Obzvlášť môže pomôcť atopikom, a to hneď viacerými spôsobmi. Najprv si však povedzme, aký vplyv vlastne majú voda a slnko na atopickú pokožku.
Dovolenka pri mori nie je iba slaná voda. Je to aj slnko, čistý vzduch a relax. A hlavne odpútanie sa od každodenných problémov. Atopikom tento relax prospieva hneď na niekoľkých úrovniach.

1. Slnko upokojí imunitu


Zložky slnečného žiarenia, ultrafialové žiarenie A a B (UVA a UVB) sa využívajú pri liečbe atopického ekzému a pri tzv. atopickej terapii. Rôznymi mechanizmami potláčajú nežiaduce reakcie imunitného systému, ktoré sú u atopikov príčinou nepríjemného kožného podráždenia.

„Preto nečudo, že pobyt na slnku dokáže prejavy atopického ekzému redukovať."

Nič sa však nesmie preháňať. Vždy by ste mali dodržiavať zásady správneho opaľovania a vyberať opaľovacie krémy vhodné pre atopikov, ktoré sú založené výhradne na minerálnych filtroch.

2. Morská voda dodá minerály


Keďže morská voda je plná minerálov, dokáže ich telu dodávať v hojnom počte. Navyše má aj antibakteriálne účinky. Nie je teda dôvod, prečo sa mal človek s atopickým ekzémom moru vyhýbať. Práve naopak, treba si užiť plávanie a potápanie, koľko sa vám žiada.
atopicky ekzem morska voda

3. Čisté ovzdušie povzbudí pľúca 


Pobyt pri mori prináša nielen zlepšenie stavu pokožky, ale rovnako posilňuje aj funkciu pľúc. Morský vzduch tak pomáha tiež tým, ktorí majú problém s astmou. Atopický ekzém môže byť v domácom prostredí spojený s konkrétnym druhom alergénu v ovzduší.

„Morský vzduch obsahuje len minimum alergénov, navyše je vlhký a pokožka sa vďaka nemu menej vysúša."


4. Zmena prostredia upokojí nervy 


Stres nie je rozhodne nič, čo by zlepšovalo stav atopického ekzému. V stave napätia sa uvoľňujú látky, ktoré môžu ekzém zhoršovať. Dovolenka je príležitosťou odpočinúť si a zabudnúť na bežné starosti. Nové, zaujímavé zážitky odpútavajú pozornosť od každodenných problémov.

Priaznivý účinok troj- až štvordňového pobytu vydrží aj niekoľko mesiacov. Deťom prímorské ozdravné pobyty často hradí poisťovňa. Takúto dovolenku však musí predpísať lekár a schváliť zdravotná poisťovňa. V mnohých prípadoch sa stáva, že s deťmi môžu vyraziť aj rodičia. Svoj pobyt si však hradia sami.


Zdroje:
https://www.pravdyoatopii.cz/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK260234/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19755951

3.8261

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoďte ho.

Stačí jeden klik na hviezdičku.

Nezaujal

Je skvelý!

Ďakujeme za Váš hlas

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Budete vedieť ako prví

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.