Atopický ekzém: Strašia vás kortikoidy?

V súčasnosti sa často stretávame s démonizáciou kortikoidov a snahou vyhnúť sa liečbe ekzému kortikoidnou masťou za každých okolností. Čo na to odborníci?

Lenže každý, kto má ťažký priebeh atopického ekzému, vie, že bez týchto liečiv sa to niekedy jednoducho nedá. Ako je to teda s ich nežiaducimi účinkami?

Vďaka modernej medicíne vieme, že predpokladom atopického ekzému je nedostatočná funkcia pokožky (jej bariéra). Problém je v tom, že atopická pokožka má slabú „izoláciu“, ktorá prepúšťa vodu z pokožky von, čo vedie k jej vysušovaniu. Na popraskanej pokožke sa ľahko vytvorí zápal, ktorý sa prejaví ako sčervenanie často sprevádzané olupovaním šupiniek a niekedy tiež mokvaním. Takéto miesta sa môžu ľahko infikovať a podporiť vznik hnisavých ložísk. Ibaže aj bez infekcie je veľmi ťažké zbaviť sa takýchto ložísk.


atopicky ekzem kortikoidy

Keď je najhoršie


Základným krokom liečby je premasťovanie pokožky. To je síce prirodzené a určite najlepšie riešenie, ale účinkuje skôr preventívne a viac pri menej vážnych prejavoch atopického ekzému. Na horšie ložiská sa dávajú protizápalové masti. Keď ide pri atopickej pokožke do tuhého, musí sa nasadiť kortikoidná masť. Bez nej to, žiaľ, nejde.

„Pokiaľ je to možné, predpisujú sa tie najslabšie kortikoidy, ale na druhej strane účinok tak nemusí byť dostatočný a úľava nastane až po aplikácii silnejšieho lieku."

Iba po dohode s lekárom

Nežiaduce účinky atopických kortikoidov sú typicky spájané s porušovaním pravidiel ich používania. Štúdie opakovane preukázali, že ak sa užívajú tak, ako treba, sú veľmi bezpečné. Ku kortikoidom treba mať rešpekt a nepoužívať ich bez konzultácie s lekárom.

Atopický ekzém


Často sa za mýtus považuje aj to, keď sa pokožka po liečbe kortikoidmi stenčí. To ešte vôbec nemusí znamenať, že došlo k nejakému nežiaducemu účinku, a ide skôr o prirodzenú reakciu pokožky.

„Kortikoidná masť sa nesmie používať pri infekcii a nesmie prísť do kontaktu s očami."
Bez dohody s lekárom ich nepoužívajte vôbec.

24h hydratácia s Atoderm sprchovým olejom

Okamžitý komfort po osprchovaní a celodenná hydratácia. Pre veľmi suchú a podráždenú citlivú pokožku so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
aa

Premasťovanie je to najpodstatnejšie 

Pokiaľ sa chcete kortikoidom do budúcna vyhnúť, vráťte sa k prvému kroku a pokožku dôkladne premasťujte. Keď svojej pokožke poskytnete to, čo potrebuje, začne fungovať aj jej bariéra a ekzém zmizne. Nemusí to byť vždy náročné. Mnoho lekární má k dispozícii malé testovacie balenia krémov. Nebojte sa poprosiť o ne. Vyskúšajte ich, a ak vaše prejavy zmiznú, starajte sa o pokožku aj naďalej. Jedine tak si zabezpečíte dlhodobé zdravie.

Zdroj: https://www.internimedicina.cz

Prečítajte si tiež

Niekedy atopický ekzém zanikne. A niekedy, žiaľ, nie

3.9861

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články