Atopický ekzém: Strašia vás kortikoidy?

V súčasnosti sa často stretávame s démonizáciou kortikoidov a snahou vyhnúť sa liečbe ekzému kortikoidnou masťou za každých okolností. Čo na to odborníci?

Lenže každý, kto má ťažký priebeh atopického ekzému, vie, že bez týchto liečiv sa to niekedy jednoducho nedá. Ako je to teda s ich nežiaducimi účinkami?

Vďaka modernej medicíne vieme, že predpokladom atopického ekzému je nedostatočná funkcia pokožky (jej bariéra). Problém je v tom, že atopická pokožka má slabú „izoláciu“, ktorá prepúšťa vodu z pokožky von, čo vedie k jej vysušovaniu. Na popraskanej pokožke sa ľahko vytvorí zápal, ktorý sa prejaví ako sčervenanie často sprevádzané olupovaním šupiniek a niekedy tiež mokvaním. Takéto miesta sa môžu ľahko infikovať a podporiť vznik hnisavých ložísk. Ibaže aj bez infekcie je veľmi ťažké zbaviť sa takýchto ložísk.


atopicky ekzem kortikoidy

Keď je najhoršie


Základným krokom liečby je premasťovanie pokožky. To je síce prirodzené a určite najlepšie riešenie, ale účinkuje skôr preventívne a viac pri menej vážnych prejavoch atopického ekzému. Na horšie ložiská sa dávajú protizápalové masti. Keď ide pri atopickej pokožke do tuhého, musí sa nasadiť kortikoidná masť. Bez nej to, žiaľ, nejde.

„Pokiaľ je to možné, predpisujú sa tie najslabšie kortikoidy, ale na druhej strane účinok tak nemusí byť dostatočný a úľava nastane až po aplikácii silnejšieho lieku."

 

Iba po dohode s lekárom
 

Nežiaduce účinky atopických kortikoidov sú typicky spájané s porušovaním pravidiel ich používania. Štúdie opakovane preukázali, že ak sa užívajú tak, ako treba, sú veľmi bezpečné. Ku kortikoidom treba mať rešpekt a nepoužívať ich bez konzultácie s lekárom.


Často sa za mýtus považuje aj to, keď sa pokožka po liečbe kortikoidmi stenčí. To ešte vôbec nemusí znamenať, že došlo k nejakému nežiaducemu účinku, a ide skôr o prirodzenú reakciu pokožky.

„Kortikoidná masť sa nesmie používať pri infekcii a nesmie prísť do kontaktu s očami."
Bez dohody s lekárom ich nepoužívajte vôbec.


Premasťovanie je to najpodstatnejšie 


Pokiaľ sa chcete kortikoidom do budúcna vyhnúť, vráťte sa k prvému kroku a pokožku dôkladne premasťujte. Keď svojej pokožke poskytnete to, čo potrebuje, začne fungovať aj jej bariéra a ekzém zmizne. Nemusí to byť vždy náročné. Mnoho lekární má k dispozícii malé testovacie balenia krémov. Nebojte sa poprosiť o ne. Vyskúšajte ich, a ak vaše prejavy zmiznú, starajte sa o pokožku aj naďalej. Jedine tak si zabezpečíte dlhodobé zdravie.

Zdroj: https://www.internimedicina.cz

4.0000

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoďte ho.

Stačí jeden klik na hviezdičku.

Nezaujal

Je skvelý!

Ďakujeme za Váš hlas

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Budete vedieť ako prví

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.