(aktualizované zo dňa 15.6.2018)

Bojíte sa kortikoidov? Čo o nich treba vedieť

Často sa stretávame so snahou vyhnúť sa liečbe ekzému kortikoidnou masťou za každú cenu. Ako je to s ich nežiaducimi účinkami a čo na to odborníci?

Čo sú kortikoidy?

Dermokortikoidy alebo kortikoidy sú známe už od 50. rokov minulého storočia. Sú určené na miestnu terapiu viacerých zápalových kožných chorôb. Ide o prípravky na báze steroidného hormónu kortizónu, ktorý sa používa pre svoju protizápalovú funkciu. Zmierňuje začervenanie, opuch a zhrubnutie kože. Podstatne znižuje dobu liečby. 

Prípravky s kortikoidmi sa vyrábajú vo forme krémov, mastí, mliek, gélov, roztokov alebo pien. Na rozdiel od iných protizápalových „mastičiek“ vynikajú rýchlym nástupom liečebného účinku, a preto pacienti lepšie prijímajú terapiu. Ľahko sa aplikujú, sú stabilné, bez farby, nezapáchajú a nešpinia oblečenie.

Kortikoidy a ekzém

Vďaka modernej medicíne vieme, že predpokladom atopického ekzému je nedostatočná funkcia pokožky (jej bariéra). Problém je v tom, že atopická pokožka má slabú „izoláciu“, ktorá prepúšťa vodu z pokožky von, čo vedie k jej vysušovaniu. 

Na popraskanej pokožke sa ľahko vytvorí zápal, ktorý sa prejaví ako sčervenanie často sprevádzané olupovaním šupiniek a niekedy tiež mokvaním. Takéto miesta sa môžu ľahko infikovať a podporiť vznik hnisavých ložísk. Ibaže aj bez infekcie je veľmi ťažké zbaviť sa takýchto ložísk.

Prečítajte si tiež

Atopický ekzém: Čo to je a ako ho liečiť?

Riešenie najhoršieho

Základným krokom liečby je premasťovanie pokožky. To je síce prirodzené a určite najlepšie riešenie, ale účinkuje skôr preventívne a viac pri menej vážnych prejavoch atopického ekzému. 

Na horšie ložiská sa dávajú protizápalové masti. Keď ide pri atopickej pokožke do tuhého, musí sa nasadiť kortikoidná masť na ekzém. Bez nej to, žiaľ, nejde.

„Pokiaľ je to možné, predpisujú sa tie najslabšie kortikoidy, ale na druhej strane účinok tak nemusí byť dostatočný a úľava nastane až po aplikácii silnejšieho lieku."

Len po dohode s lekárom

Počiatočná eufória v minulom storočí bola nahradená uvedomením si mnohých nežiaducich účinkov. Dnes sa kyvadlo pohlo iným smerom a veľa pacientov sa nedôverčivo bojí aj lokálneho používania miernych dávok nízko účinných kortikoidov. Vzniká u nich tzv. kortikofóbia. 

Nežiaduce účinky atopických kortikoidov sú typicky spájané s porušovaním pravidiel ich používania. Štúdie opakovane preukázali, že ak sa užívajú tak, ako treba, sú veľmi bezpečné. Ku kortikoidom treba mať rešpekt a nepoužívať ich bez konzultácie s lekárom.

Výber vhodného prípravku pre určitého pacienta si vyžaduje znalosť klasifikácie korikosteroidných extern podľa intenzity účinku, ich farmakologických vlastností aj rizík nežiaducich účinkov s ohľadom na liečenú dermatózu, aktuálny stav kože, lokalizáciu choroby i vek pacienta. 

„Kortikoidná masť sa nesmie používať pri infekcii a nesmie prísť do kontaktu s očami. Bez dohody s lekárom kortikoidy nepoužívajte vôbec."

konzultácia s lekárkou

Dermokortikoidy, rovnako ako iné liečebné prípravky, môžu mať aj svoje nežiadúce účinky.

Nežiaduce účinky po krátkodobej aplikácii (2 – 3 týždne): sú vzácne, ľahké a prechodné, väčšinou ustúpia už počas liečby:

  • svrbenie
  • pálenie
  • podráždenie

Nežiaduce účinky po dlhodobej aplikácii (niekoľko mesiacov až rokov trvajúca opakovaná aplikácia):

  • malé krvné cievky
  • akné a ružovka na tvári
  • ťažkosti s pigmentáciou
  • bakteriálna, vírusová alebo plesňová infekcia
  • kožná atrofia
  • Strie
  • hypertrichóza

Za mýtus sa považuje to, že sa pokožka po liečbe kortikoidmi stenší. To ešte nemusí znamenať, že ide o nežiaduci účinok, skôr je to  prirodzená reakcia pokožka. 

Prenikanie dermokortikoidov kožou je veľmi slabé a pri krátkodobom používaní predpísaného množstva nemá žiadny účinok na celý organizmus. Často sa mylne zamieňajú lokálne podávané kortikoidy s tými, ktoré sa užívajú v tabletkách. 

Ako sa vyhnúť kortikoidom?

Pokiaľ sa chcete kortikoidom do budúcna vyhnúť, vráťte sa k prvému kroku a pokožku dôkladne premasťujte. Keď svojej pokožke poskytnete to, čo potrebuje, začne fungovať aj jej bariéra a ekzém sa zlepší. 

Nemusí to byť vždy náročné. Mnoho lekární má k dispozícii malé testovacie balenia krémov. Nebojte sa poprosiť o ne. Vyskúšajte ich, a ak vaše prejavy zmiznú, starajte sa o pokožku aj naďalej. Jedine tak si zabezpečíte dlhodobé zdravie.

Autor článku MUDr. Barbora Jankovičová

Pomôžte predísť atopii s Atoderm Préventive

Prvý krém, ktorý vyživuje pokožku už od narodenia. Určené pre dojčatá a malé deti s predispozíciou k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Préventive

Prečítajte si tiež

Niekedy atopický ekzém zanikne. A niekedy, žiaľ, nie

3.9542

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články