Pozor na opaľovanie, pokožka má veľmi dobrú pamäť
Pokožka nám neodpustí žiadnu chybu, ktorej sa pri pobyte na slnku dopustíme. Prečítajte si zásady dermatologičky pre bezpečné opaľovanie!
Práve slnečné žiarenie umožnilo vznik života na našej planéte a má na človeka mnohé priaznivé účinky. Slnko, ako aj opaľovanie podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý ovplyvňuje kvalitu a tvrdosť kostí a zubov, prispieva k správnej činnosti svalov a je dôležitý pre funkciu imunitného systému, čo má mimoriadny význam pre alergikov a atopikov.
Stačí každý deň aj 10 minút
Slnko má nesporný vplyv i na psychiku človeka, prispieva k duševnej pohode a zvyšuje celkovú telesnú obranyschopnosť. Neznamená to však, že pri každej možnej príležitosti vystavíme nechránenú kožu svojho dieťaťa slnečným lúčom.
Pravidelný pobyt detí vonku, na ihrisku, v prírode nie je dôležitý len z hľadiska otužovania, zlepšenia zdatnosti a príjemného naplnenia voľného času dieťaťa, ale aj pre správnu funkciu systémov v celom tele.
V posledných rokoch sme sa stali svedkami zásadných zmien v názoroch dermatológov na účinky priameho slnečného žiarenia na kožu. K pôvodným priaznivým skúsenostiam s liečbou niektorých kožných chorôb slnečným žiarením pribudlo v ordináciách kožných lekárov mnoho pacientov (a bohužiaľ i detí), u ktorých môźe za závažné kožné ochorenie práve nadmerné opaľovanie.
Odrazom slnečného žiarenia sa nebezpečenstvo znásobuje
Slnko ustavične vysiela na zemský povrch niekoľko rozdielnych typov žiarenia. Najznámejšie je viditeľné svetlo, ale slnečné lúče obsahujú aj neviditeľné infračervené a ultrafialové žiarenie. Infračervené lúče vnímame ako teplo, ktorým nás slnko zahrieva. Ultrafialové žiarenie (UV žiarenie) nemôžeme ani vidieť, ani ho na koži necítime, no napriek tomu výrazne ovplyvňuje náš život. Množstvo UV žiarenia, ktoré dopadá na zem, je rôzne podľa ročného obdobia, dennej doby, nadmorskej výšky, teploty vzduchu a sily ozónovej vrstvy. UV žiarenie sa odráža od niektorých povrchov (napr. od čerstvého snehu, vodnej hladiny, piesočnej pláže, betónovej plochy) a znásobuje nebezpečenstvo, ktoré koži hrozí.
Opakované nadmerné slnenie spôsobuje predčasné starnutie pokožky, jej vysušovanie, vznik vrások, stratu pružnosti, pigmentové škvrny a po rokoch i vznik rôznych druhov kožných nádorov.
Vedecké štúdie potvrdzujú priamu spojitosť medzi vznikom kožných nádorov a expozíciou slnečnému žiareniu v detstve, a to najmä v prvej dekáde života.
24h hydratácia s Atoderm sprchovým olejom
Okamžitý komfort po osprchovaní a celodenná hydratácia. Pre veľmi suchú a podráždenú citlivú pokožku so sklonom k atopii.
KÚPIŤ TERAZ
Opaľovanie v detstve sa často prejaví v dospelosti
Najnebezpečnejšie je spálenie spojené so začervenaním alebo dokonca s pľuzgiermi, ale aj mierne začervenanie kože je veľmi riskantné. Zradné je predovšetkým prudké nárazové opaľovanie, keď je nepripravená koža náhle vystavená slnečnému žiareniu. Pre vznik najnebezpečnejšieho kožného nádoru – melanómu – sa javia ako najrizikovejšie akútne „slnečné spáleniny“, obzvlášť tie, ktoré sprevádza začervenanie, opuch a pľuzgiere a vzniknú už v detstve.
Dnes už vieme, že tri spálenia kože zvýšia riziko melanómu viac než dvakrát. Čím má človek svetlejšiu kožu, tým ľahšie sa spáli. Reakcia na slnko je ovplyvnená predovšetkým pigmentáciou kože a určitý význam má i farba vlasov a očí.
Vzdať sa slnka je nezmysel
Opaľovanie pre väčšinu z nás znamená akúsi kozmetickú procedúru, ktorá slúži len na to, aby zafarbila pokožku do požadovaného bronzového odtieňa. V skutočnosti je opaľovanie zložitý proces, ktorý v koži vytvára zábranu pred zvýšeným pôsobením UV žiarenia. Zhnednutie a zosilnenie povrchovej vrstvy kože je sprievodným znakom obrany a adaptácie organizmu na zmenené podmienky.
Vylúčiť slnečné žiarenie z nášho života by znamenalo nielen ohroziť telo nedostatkom vitamínu D, ale aj vzdať sa mnohých záľub a radostí, ako sú prechádzky, šport, pobyt pri vode, výlety do hôr. Pokiaľ to nechceme urobiť, je nutné naučiť sa pred škodlivými účinkami UV žiarenia chrániť.
Bol pre vás tento článok užitočný?
Nie
Nie
Veľmi užitočný
Ďakujeme za Váš hlas