Desať tipov ako si s ekzémom naplno užiť leto

Niektorým pacientom s atopickým ekzémom sa zlepší v lete ich stav. Prečítajte si pár užitočných rád o tom, ako sa starať o atopickú pokožku v lete!

Príčinou je slnečné žiarenie.

„Pri nevhodnej starostlivosti o pokožku sa atopický ekzém v lete môže zhoršiť."

Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa čo najlepšie starať o ekzematickú pokožku.


atopicky ekzem leto

Atopický ekzém a alergie trápia čím ďalej viac ľudí. Jednou z odporúčaných možností, ako ekzém zmierniť, je absolvovať dovolenku pri mori, aby bola ozdravovacia kúra čo najprínosnejšia. Niekedy je nevyhnutné predpísať prípravky proti nadmernému svrbeniu, a preto ešte pred odchodom k moru radšej navštívte kožného lekára.

Atopický ekzém v lete

1. Za slnkom mimo sezónu. Stav atopického ekzému v lete zhoršujú extrémne teplotné výkyvy - smerom k teplu, aj k zime. Podľa toho vyberajte aj termín svojej dovolenky. Všeobecne sa doporučujú septembrové a júnové termíny. Ak preferujete Egypt či Tunis, radšej choďte na jar, alebo až na jeseň.

2. Pozor na spálenie. Vyvarujte sa priamym slnečným lúčom a veľkému teplu. Zvlášť v popoludňajších hodinách je dobré zotrvať v tieni.

3. Kvalitné ochranné krémy. Ochranný faktor by mal byť najmenej 15 až 30. Vyhnite sa produktom s obsahom kyseliny paraaminobenzoovej (PABA). Vhodné sú krémy hypoalergénne a nekomedogénne (neupchávajú póry). Pre deti sú určené špeciálne krémy pre jemnú detskú pokožku.

„Opaľovacie krémy vhodné pre atopikov sú najmä tie, ktoré obsahujú 100% minerálne filtre."
Sú k dostaniu aj v spreji a pohodlne sa aplikujú na kožu.

4. Zahalené telo. Používajte pokrývku hlavy a oblečenie, ktoré zakryje čo najväčší povrch tela. K dispozícii sú aj špeciálne odevy s UPF (ultraviolet protection factor), ktoré chránia pred ultrafialovým žiarením. Oblečenie by malo byť voľné a z jemného materiálu.

5. Stačí pár temp. Dlhé kúpanie nie je pre atopikov vhodné, obzvlášť v bazénoch s chlórovou vodou a prírodných kúpaliskách s vyšším výskytom siníc. Po kúpaní sa vždy osprchujte a znovu naneste ochranný slnečný krém.

6. Pitný režim. Pite a vyhýbajte sa potravinám s obsahom konzervantov a iných chemických prísad. Obmedzte konzumáciu alkoholu a fajčenie.

7. Koža pod dohľadom. Nevystavujte sa ďalším faktorom, ktoré dráždia pokožku, ako sú prach a veterné počasie.

8. Bez potenia. Vyvarujte sa aktivitám, pri ktorých sa budete na slnku nadmerne potiť (beh a iné športy). Agresívny pot môže spôsobiť začervenanie a pálenie pokožky.

9. Schladiť a ukľudniť. Ak sa na slnku spálite, pomôžu lieky s obsahom panthenolu, aloe vera, vitamínu E a spreje s obsahom enoxolonu (výťažok z koreňa sladkého drievka), ktoré kožu okamžite ukľudní a uľaví od nepríjemných pocitov. Krémy s kortikoidami sú vhodné na najhoršie miesta a sú len na lekársky predpis. Kožu je dobré ochladzovať, napríklad nosením vlhkého oblečenia.

10. Vhodná starostlivosť. Atopický ekzém v lete pravidelne premazávajte špeciálnou hydratačnou kozmetikou, alebo krémami predpísanými kožným lekárom.

Zdroj:

https://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/proc-se-v-lete-zlepsuje-atopicky-ekzem

https://www.pravdyoatopii.cz/

2.6667

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články