5 tipov ako vybrať make-up pre pleť s atopickým ekzémom na tvári

Atopia sa vyskytuje po celom tele a atopický ekzém na tvári nie je nič nezvyčajné. Prečítajte si, na čo dbať pri výbere kozmetiky, ak sa atopia týka aj vás.

Na koži sa tvoria drobné trhlinky, ktoré po nanesení nevhodnej kozmetiky spôsobujú podráždenie s pocitom svrbenia a pálenia. Poradíme vám, ako sa o pleť s ekzémom správne starať a ako používať dekoratívnu kozmetiku.

kozmetika pre atopikov

1. Pozorne čítajte zloženie

Pri výbere make-upu sa vyhýbajte výrobkom, ktoré obsahujú vonné a konzervačné látky. Tieto látky môžu prispievať k zhoršeniu atopického ekzému. Vhodnou alternatívou je prírodný nimbový olej. Prípravky s obsahom kyseliny salicilovej alebo glykolovej môžu vysušiť kožu a problém ďalej zhoršovať. Preto je dôležité najprv prípravky vyskúšať, ako ich naďalej znášať.

„Vhodným spôsobom je naniesť trochu make-upu, napríklad z testovacieho balenia v drogérii, na predlaktie a zistiť, či produkt pokožku dráždi."

2. Vyberajte vhodnú podkladovú bázu

Použitie vhodnej podkladovej bázy je pri aplikácii make-upu dôležitý krok. Najšetrnejšie sú bázy s kvalitným zvlhčovačom. Zvlhčovacie vlastnosti má tiež bambucké maslo alebo ceramidy. Už sme hovorili o tom, že vinou salicylovej a glykolovej kyseliny môže byť koža vysušená. Existujú zvlhčovače s kyselinou hyaluronovou, ktorá drží vlhkosť v pokožke bez toho, aby ju dráždila. Niektoré bázy obsahujú aj ochranný slnečný faktor, ktorý funguje bez ohľadu na ročné obdobie.

3. Make-up nanášajte prstami

Dekoratívnu kozmetiku môžeme na tvár aplikovať štetcami rôznych veľkostí a tvarov. Ak máte atopický ekzém, tak sa radšej naučte make-up nanášať na tvár čistými prstami.

„Štetce často obsahujú baktérie, aj napriek tomu, že ich pravidelne čistíte."

4. Maskujte červené škvrny

Častým prejavom atopického ekzému sú suché červené ložiská na koži. Pamätajte, že pomocou zeleného korektora sa dajú zamaskovať. Predtým, ako výrobok nanesiete na tvár, si prečítajte zloženie.

5. Nezabudnite na dôkladné odlíčenie

Aby ste predišli zhoršeniu ekzému, tak je dôležité, aby ste make-up na konci dňa dôkladne odstránili. Odličovače môžu mať viac zložiek a niektoré prísady kožu vysušujú. Preto je nutné nájsť správny typ, ktorý nebude mať vplyv na hladinu pH pokožky a lipidy v nej. Optimálne by mal byť odličovač neparfumovaný, bez konzervantov, mydla a bez formaldehydu.

Atopický ekzém nie je život ohrozujúci, ale dokáže poriadne potrápiť, obzvlášť ak zasiahne tvár. Aj napriek tomu, že si je každý atopik toho vedomý, pleť by nemala byť ničím zbytočne dráždená. Ženy chcú byť krásne a dráždeniu pokožky sa často nevedia vyhnúť. Atopikom sa odporúča kupovať špeciálnu kozmetiku z lekárne, kde vám školený personál s výberom určite poradí. Ak si skrášľovacie produkty kupujete v drogérii, tak si dôkladne prečítajte ich zloženie.

Zdroj: 

https://atopicdermatitis.net/living/makeup-tips/
https://www.prozeny.cz/clanek/liceni-a-pece-s-atopickym-ekzemem-23252

3.5000

Bol pre vás tento článok užitočný?

messages.vote_head2

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Nenechajte si ujsť najnovšie články, rozhovory a odborné rady o atopii

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.