Atopický ekzém: Ako ošetrovať ruky a nohy?

Atopický ekzém dlhodobo znižuje kvalitu života ľudí, ktorých postihuje.

Koža pri ňom vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Môže sa objavovať kdekoľvek na tele, ale najčastejšie, najmä u detí, sa objavuje na rukách, lakťoch a kolenách. Ako sa o tieto partie správne starať?

Atopický ekzém ochrana

Zápal spúšťa chlad a kozmetika

Predpokladom pre vznik atopického ekzému je porušenie kožnej bariéry, cez ktorú uniká von voda, čo vedie k vysušovaniu kože. Smerom dovnútra naopak prenikajú alergény z okolia, ktoré slúžia ako spúšťači zápalu. Môže ísť o látky z interného aj externého prostredia, ktoré u zdravého človeka nespôsobujú žiadne problémy, no u atopika môžu vyvolať neprimeranú alergickú reakciu aj zápal. 

„Medzi najčastejšie spúšťače patria niektoré potraviny, roztoče, domáci prach, tráva, peľ, srsť zvierat, zima, kozmetika, voda, infekcia, hormóny alebo stres."

Rôzny výskyt

Atopický ekzém sa prejavuje svrbením, suchou kožou a tvorbou zápalových ložísk. Tie bývajú červené a môžu sa odlupovať alebo mokvať. Ak sa ekzém objavuje na rukách, tak sa môže vyskytnúť aj na relativne malej ploche kože. Vzhľadom k lokalite postihnutého miesta to býva i významné obmedzenie v bežnom živote. Ložiská na rukách sa prejavujú začervenaním, svrbením, bolesťou, prasklinami kože a suchosťou. U detí bývajú ekzémom najčastejšie postihnuté záhyby končatín, členky a zápästie. U dospelého človeka sa potom viac vyskytuje na namáhanej koži na rukách. I na tomto mieste sa môžu vyskytovať drobné formy ekzému, u nich je zápal ohraničený napríklad na rozpraskané konce prstov. 

„Atopický ekzém na nohách sa najčastejšie vyskytuje na prstoch, pätách a po stranách nôh."

Atoderm Intensive Umývacia kocka - vysoko výživná umývacia kocka

Pre každodennú starostlivosť a ochranu suchej až veľmi suchej pokožky.

KÚPIŤ TERAZ
aa

Ako sa starať o ruky a nohy

V starostlivosti o kožu atopika je dôležitá spolupráca s odborníkmi a dodržiavanie základných pravidiel: 

  • Škrabať sa minimálne. Škrabanie poškodzuje kožu a vedie k možným infekciám. Môžete si pomôcť tým, že nechty ostrihate nakrátko, zakryjete ekzém obväzom alebo si oblečiete rukavice. V prípade úsporného škrabania sa oplatí investovať do spreju proti svrbeniu, pôsobí okamžite a vydrží dlho. 
  • Rozoznajte svoje alergény. Keď zistíte, čo u vás spôsobuje zápal, môžete sa podráždeniu ľahko vyhnúť. Skúste napríklad zmeniť kozmetiku, prací prostriedok, šperky alebo vyradiť z jedálnička dráždivú potravinu. 
  • Vymeňte bežné mydlo na ruky. Ak trpíte ekzémom na dlaniach, isto ste si všimli, že situáciu ešte zhoršuje pravidelné umývanie rúk mydlom. Bežné mydlo nie je pre atopikov vhodné, svojím zložením dráždí a vysušuje pokožku. Kúpite si špeciálny hypoalergénny tekutý alebo tuhý prípravok na ruky. V prípade prasklín obmedzte namáčanie rúk na minimum. 

Atopický ekzém

  • Vyskúšajte kúpeľ rúk a nôh. Každodenný kúpeľ môže pomôcť proti svrbeniu. Je však dôležité akým spôsobom sa uskutoční. Kúpeľ by nemal trvať viac ako 15 minút. Používajte vlažnú vodu a špeciálny kúpeľ na atopický ekzém. Ihneď po kúpeli pokožku jemne osušte a naneste zvlhčujúci prostriedok. Vyhnite sa príliš teplej vode, ktorá kožu veľmi vysušuje. 
  • Dejte pozor na pot. Ekzém môže zhoršovať aj pot. Na miestach, kde je to možné, choďte radšej bez topánok alebo v maximálne vzdušnej obuvi. Nohy tak budú lepšie dýchať. Noste ponožky zo 100% bavlny a pravidelne striedajte topánky. 
  • Chraňte se pred chladom. V zimných mesiacoch nezabúdajte na rukavice, pretože chlad môže prejavy atopického ekzému na rukách zhoršovať. Ruky pravidelne mažte ochranným krémom proti chladu, cez noc si vždy robte zábal - po kúpeli ruky natrite hydratačným a ochranným krémom a vložte do bavlnených rukavíc. 

 

Zdroje:
https://www.pravdyoatopii.cz/
https://atopicdermatitis.net/affected-areas/
https://www.foot-pain-explored.com/foot-eczema.html

Prečítajte si tiež

Niekedy atopický ekzém zanikne. A niekedy, žiaľ, nie

4.6471

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články