(aktualizované zo dňa 23.11.2018)

Ako sa prejavuje atopický ekzém na krku a na tvári?

Atopický ekzém často postihuje aj tvár a krk. Čo patrí k typickým príznakom jeho rozšírenia na týchto miestach?

Typickým prejavom atopického ekzému sú drobné ložiská ekzému, opuch, suchá koža, začervenanie a prípadne až mokvanie. To všetko sprevádza aj nepríjemné svrbenie. Charakter ekzému na krku a tvári sa môže líšiť vekom.

deti

Na veku záleží

Poznáme 3 formy atopického ekzému

  1. Dojčenská: Najčastejšie pozorujeme suché, červené pľuzgiere alebo červené fľaky na tvári.
  2. Detská: Zápalové prejavy sa objavujú vo väčšej miere a vyskytujú sa typicky na krku.
  3. Dospievajúca a dospelá: Ložiskovo zhrubnutú kožu pozorujeme najčastejšie na tvári. Atopická dermatitída najčastejšie postihuje kožu v okolí očí, očné viečka, obočie a riasy. Nepríjemné svrbenie často núti ku škrabaniu postihnutých oblastí. V dôsledku toho sa mení vzhľad kože.

U detí je veľmi často postihnutá tvár. Tieto ťažkosti môžu byť zhoršené tým, že im vytekajú z úst sliny, ktoré kožu ďalej dráždia.

Atopický ekzém

Suchá koža je podstatný problém. U atopického ekzému dochádza vo veľkej miere k strate vody z vrchných vrstiev kože, ktorá je potom veľmi suchá a jej ochranná funkcia je porušená. Takáto koža je potom náchylnejšia k infekčným chorobám, medzi ktoré patrí stafylokoková a streptokoková kožná infekcia, bradavice, opary alebo moluska.

Ako sa môže atopický ekzém prejaviť na tvári a krku

Niektorí ľudia s atopickou dermatitídou majú takzvané Dennie-Morganove línie. Ide o ryhy v koži pod dolnými viečkami, ktoré vznikajú následkom opuchu. 

Ďalším javom vyskytujúcim sa v oblasti očí je hyperpigmentácia viečok. Tieto oblasti kože bývajú tmavšie ako ich okolie. 

Môžeme pozorovať aj takzvané Hertogovo znamenie. Jedná sa o preriedenie obočia v jeho vonkajšej časti. 

V okolí úst môže dochádzať k zapáleniu ústnych kútikov (tzv. perléche). 

Atoderm Intensive Umývacia kocka - vysoko výživná umývacia kocka

Pre každodennú starostlivosť a ochranu suchej až veľmi suchej pokožky.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm -  Intensive umývacia kocka

Okrem klasických prejavov atopického ekzému na krku môžeme na tomto mieste pozorovať ešte jeden jav. Je opisovaný ako „špinavý krk”. Koža je tu zafarbená dohneda a naozaj môže vyzerať, ako keby nebola umytá. Tento jav sa objavuje najčastejšie vpredu a na stranách krku. 

Rozlišujeme dve formy - prvá sa vyskytuje u mladých pacientov a býva spojená s nárastom množstva pigmentu v letných mesiacoch, druhá sa rozvíja až po puberte a má len mierny sezónny charakter.

Prečítajte si tiež

S atopickým ekzémom bez obáv k moru

3.7442

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články