Ako sa prejavuje atopický ekzém na krku tvári?

Atopický ekzém sa môže vyskytovať na viacerých častiach tela.

Často postihuje aj tvár a krk. Čo patrí k typickým príznakom jeho rozšírenia na týchto miestach?

Na veku záleží

Typickým prejavom atopického ekzému sú drobné ložiská ekzému, opuch, suchá koža, začervenanie a prípadne až mokvanie. To všetko sprevádza aj nepríjemné svrbenie. 

„Charakter ekzému na krku a tvári sa môže líšiť vekom."
 

Poznáme 3 formy: 

  • kojenecká – najčastejšie pozorujeme suché, červené pľuzgiere alebo červené fľaky na tvári,
  • detská – zápalové prejavy sa objavujú vo väčšej miere a vyskytujú sa typicky na krku,
  • dospievajúca a dospelá – ložiskovo zhrubnutú kožu pozorujeme najčastejšie na tvári. Atopická dermatitída najčastejšie postihuje kožu v okolí očí, očné viečka, obočie a riasy. Nepríjemné svrbenie často núti ku škrabaniu postihnutých oblastí. V dôsledku toho sa mení vzhľad kože.

Niektorí ľudia s atopickou dermatitídou majú takzvané Dennie-Morganové línie. Ide o ryhy v koži pod dolnými viečkami, ktoré vznikajú následkom opuchu. Ďalším javom vyskytujúcim sa v oblasti očí je hyperpigmentácia viečok. Tieto oblasti kože bývajú tmavšie ako ich okolie. Môžeme pozorovať aj takzvané Hertogovo znamenie. Jedná sa o preriedenie obočia v jeho vonkajšej časti. V okolí úst môže dochádzať k zapáleniu ústnych kohútikov (tzv. perléche). 

„Veľmi často postihnutá u detí je tvár . Tieto ťažkosti môžu byť zhoršené tým, že im vytekajú z úst sliny, ktoré kožu ďalej dráždia."

Bez vody

Suchá koža je podstatný problém. U atopického ekzému dochádza vo veľkej miere k strate vody z vrchných vrstiev kože, ktorá je potom veľmi suchá a jej ochranná funkcia je porušená. Takáto koža je potom náchylnejšia k infekčným chorobám, medzi ktoré patrí stafylokoková a streptokoková kožná infekcia, bradavice, opary alebo moluska.

“Špinavý krk” atopika

Vedľa klasických prejavov atopického ekzému na krku môžeme na tomto mieste pozorovať ešte jeden jav. Je opisovaný ako “špinavý krk”. Koža je tu zafarbená do hneda a naozaj môže vyzerať ako keby nebola umytá. Objavuje sa najčastejšie vpredu a na stranách krku. Rozlišuje dve formy - prvá sa vyskytuje u mladých pacientov a býva spojená s nárastom množstva pigmentu v letných mesiacoch, druhá sa rozvíja až po puberte a má len mierny sezónny charakter.
 
Zdroje:
https://www.pravdyoatopii.cz/
https://www.medicinenet.com/atopic_dermatitis/article.htm#can_atopic_dermatitis_affect_the_face
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2230.1987.tb01842.x
 

3.5000

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoďte ho.

Stačí jeden klik na hviezdičku.

Nezaujal

Je skvelý!

Ďakujeme za Váš hlas

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Budete vedieť ako prví

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.