Ako zvládať citlivú pokožku - I. Vysvetlenie pojmov

Citlivá koža nie je choroba, ale určitý sklon, pohotovosť k citlivosti.

Prejavuje sa dráždivými pocitmi ako je pnutie, pálenie, pichanie, štípanie, niekedy aj svrbenie, a to často bez zjavnej príčiny alebo vyrážky.

pokožka

Pocity a dráždivosť sú veľmi podobné ako u koži po popálení, opareniach aj poraneniach. Koža je vtedy prirodzene citlivejšia, pretože má prechodne, do doby kompletného zahojenia, porušenú bariérovú funkciu. Citlivú kožú môže mať jedinec typovo (konstitučne) či dedične (geneticky), často to býva u kože, ktorá je jemná, svetlá a suchá. 

„Svoj podiel na citlivosti kože majú aj hormonálne a psychické vplyvy, životný štýl a životné prostredie."

Zvýšená citlivosť sa môže objavovať u normálnej kože, ale aj u kože s porušenou kožnou bariérou. Zvýšenú citlivosť nájdeme aj u niektorých zápalových kožných chorobách (napríklad atopický ekzém, seboroická-dermatitída, ružovka, lupienka). Okrem tváre sú ďalšími častými miestami citlivej kože aj pokožka hlavy, ruky a pokožka na genitáliách.
Štatistiky uvádzajú, že s citlivou kožou má v Európe problémy takmer 40% obyvateľstva a častejšie ženy ako muži. Príčiny sa všeobecne zahrňujú do troch bodov - odchylka v oblasti kožnej bariéry, kožného nervového systému a imunitného systému. 

svrbenie

Okrem pojmu citlivá sa môžeme, najmä v článkoch zameraných na zdravie a kozmetiku, stretnúť s výrazmi ako sú reaktívna a intolerantná koža. Citlivá, reaktívna a intolerantná koža majú množstvo spoločného. Často sa prekrývajú a sú medzi nimi opatrenia pre prax rozdielne len minimálne. Ťažkosti a prejavy sa však u nich v podstate stupňujú:

1. Senzitívna koža je všeobecný termín označujúci kožu, ktorá reaguje na bežné podnety, ďaleko intenzívnejšie ako zdravá koža. Človek pociťuje vyššie uvedené nepríjemné pocity v situáciách, kedy u zdravej kože nenastávajú alebo nastávajú len v malej miere. Napríklad kontakt s vodou, teplo či chlad, vietor, slnečné žiarenie, trenie, potenie a podobne. 

2. Reaktívna koža je v podstate citlivá koža, ktorá reaguje podráždením na vplyvy, ktoré by k nemu vôbec nemali viesť. Dochádza tu nielen k vzniku nepríjemných pocitov, ale aj k viditeľnému zápalu. Reaktívna koža je dráždivá.

Výživa pokožky už počas sprchovania s Intensive Gel moussant

Sprchový gél pre každodennú starostlivosť pri liečbe atopického exému. Čistí a upokojuje.

KÚPIŤ TERAZ
aa

3. Intolerantná koža sa chová ako citlivá, reaktívna koža, ale k tomu ešte neznáša bežné vonkajšie hygienické a kozmetické prostriedky a často i vonkajšie lieky. 

kozmetika

Pre úplnosť spomenieme ešte 2 ďalšie pojmy súvisiace s citlivou kožou. Tie už predstavujú choroby,  ich vyšetrovanie a liečbu v kompetencii dermatológie: 

1. Kontaktný alergický ekzém - vzniká na podklade kožnej hypersensitivity. Táto koža býva tiež citlivá, ale hlavnou príčinou ťažkostí a zápalu je jej precitlivelosť, teda kontaktná alergická reakcia na látku, na ktorú normálne žiadna reakcia nevznikne. Túto reakciu budú mať len tí, ktorí sa na danú látku opakovaným kontaktom s kožou stali precitlivelými. Medzi časté kontaktné alergény patrí napríklad nikel v bižutérii, konzervačné prísady v kozmetike atď. Hypersenzitívna reakcia sa na koži prejavuje odlišne, než vyššie uvedené stavy, a to predovšetkým výrazným svrbením. Okrem začervenania sa prejavujú aj pupáčiky a otok. Reakcie pokračujú a stupňujú sa niekoľko dní po pôsobení kontaktného alergénu a šíria sa i mimo miesta kontaktu s kožou. 

„Pre potvrdenie alebo vylúčenie kontaktnej alergie dermatológovia robia špeciálne kožné náplasťové testy (epikutánne testy), kde sa testujú štandardné a prípadne aj špeciálne sady kontaktných alergénov."

2. Kontaktná iritačná dermatitída - vzniká na podklade dráždivého účinku fyzikálnych, chemických či biologických vplyvov. Túto reakciu bude mať každý (aj bez citlivej kože), a to v závislosti na charaktere danej látky, jej koncentrácie, sile či dobe pôsobenia. Prejavuje sa vo vzostupnej intenzite od začervenania cez pľuzgiere a v najťažších prípadoch až po nekrózu (odumretie tkaniny. Posledný spomínaný stav nastáva pri závažných úrazoch (elektrický prúd, popáleniny, omrzliny, poleptanie kyselinou či lúhy, kontaktu s toxickými rastlinami a živočíchmi…) Pocitovo ide o pálenie, štípanie, bolesť a podobne. Kožná reakcia je ostro ohraničená na miesto kontaktu s iritačnou látkou, v ďalších dňoch sa nestupňuje, naopak časom slabne a nikam sa nešíri. 
 

Prečítajte si tiež

5 tipov ako vybrať make-up pre pleť s atopickým ekzémom na tvári

3.3846

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články