Ako zvládať citlivú pokožku - II. Účinná starostlivosť

Citlivá koža je stav medzi zdravotným a kozmetickým problémom. Z toho je zrejmé, že zvládnuť tento problém nie je vôbec jednoduché.

A to ako u pacienta, tak aj lekára (ak je lekár o pomoc či radu požiadaný). Ak totiž jedinec nemá zjavné prejavy či nejakú kožnú chorobu ,,nie je vlastne čo riešiť “. V tomto prípade sa postupuje zoširoka, komplexne, analogicky ako u všetkých chronických kožných chorôb, kde je potrebné stav upokojiť a stabilizovať. 

Atopický ekzém

Základom je prevencia. Podľa možností sa treba vyhýbať dráždivým vplyvom v domácom, pracovnom a voľnočasovom prostredí. To platí najmä pre obliekanie, stravu a predovšetkým pri hygienickej a kozmetickej starostlivosti o tvár.  

„Klasické lieky na vnútorne a vonkajšie citlivú kožu neexistujú. Používajú sa však prostriedky z kategórie tzv. dermokozmetiky. U citlivej kože platí, že menej znamená viac, v zmysle rôznych druhov prostriedkov."

Začneme u prostriedkov, ktoré čistia tvár - tie by mali byť šetrné, bez alkoholu, neparfumované; skrátka nevysušovať a nedráždiť. Osvedčujú sa napríklad micelárne vody. Ak koža reaguje na denné čistenie presušením, je treba ho zredukovať na 1-2x týždenne; pri zápale kože ho prechodne úplne vynechať. 

Zásadnou stabilizáciou sú vhodné premazávacie prípravky, tzv. emolienciá, ktoré plnia úlohu prevencie a liečby. Masťový základ by mal byť nedráždivý, s minimom konzervačných látok. Nevhodné sú opäť parfumované a bylinné prísady pre riziko podráždenia a kontaktnej alergie. Optimálna je prítomnosť upokojujúcej zložky (napríklad mikronizovaný zinok, nikotínamid, tanin, kyselina glycyrhizinová, polidokanol, palmitoyletanolamid, polyfenoly, fytosteroly ai.). Tieto prostriedky sa niekedy označujú ako ,,liečivá” kozmetika. Ani tieto špeciálne prostriedky sa však nedajú odporučiť paušálne pre každého rovnako. Je potrebné ich zvoliť individuálne - na základe poznania kože pacienta a na druhej strane, s podrobnými vedomosťami o látkach, ktoré koža obsahuje a mechanizmov ich účinkov. Pre nutnosť individuálneho odborného poradenstva sú preto k dostaniu len v lekárňach. 

„Testovanie znášanlivosti uvažovaného prostriedku je žiadúce. U osôb s intolerantnou pleťou dokonca nevyhnutné."
 

Funguje to tak, že sa malé množstvo krému (vzorky) aplikuje na oblasť pred ucho, optimálne na noc. Ak nedôjde k začervenaniu, páleniu a podobne, ďalší večer sa krém aplikuje na celú tvár. Ak sa naďalej neobjaví nejaká nežiadúca reakcia, vzorka sa ďalšie 2-3 dni dopotrebuje - pre prípad neskoršej reakcie. Až potom je možné krém používať súvisle. Nikdy netestujeme nič nového na zapálenej koži a tiež nie viac ako jeden nový prostriedok. Pre prípadné nepriaznivé kožné reakcie by nešlo odlíšiť, čo ju spôsobilo.

Atoderm Intensive Eye: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up

Nový štandard 3v1 pre každodennú starostlivosť o podráždené očné viečka.

KÚPIŤ TERAZ
Nový pohľad na podráždenie očných viečok:  Atoderm Intensive Eye

Pre všetky typy kože platí, že zimné obdobie je náročnejšie. Pôsobia tu nepriaznivé vplyvy ako nízke teploty, vietor, dážď, sneh, ale tiež prechody zo zimy do tepla, pobyt v prekúrených priestoroch so suchým vzduchom a podobne. Najviac namáhané a ohrozené sú predovšetkým ruky a tvár, pretože sú to miesta najčastejšieho kontaktu kože a v podstate i miesta, ktoré nie sú chránené odevom. Koža je v zime suchšia, čo je spôsobené nižšou vlhkosťou vzduchu a viac vysušovacích vplyvov než v lete a tým je tiež potenciálne dráždivá. 

zima

V starostlivosti o kožu sú vhodné bariérové maste a krémy, ktoré na koži vytvárajú akýsi ochranný film a sú do istej miery schopné v koži udržiavať vodu a dodávajú jej potrebné tuky. Pre atopikov a osoby s citlivou kožou je zloženie krémov obvykle doplňované o protizápalovú, alebo ukľudňujúcu prísadu. Pri veľkých mrazoch sa neodporúča používať na nekryté partie prostriedky s vysokým obsahom vody, pretože by pri veľmi nízkych teplotách mohla voda kryštalizovať, čo je pre kožu nepriaznivé. Osoby s mastnou kožou, či akné, musia v zime zvoliť kompromis, pretože dlhodobé používanie mastných prostriedkov by mohlo v tvári viesť ku vzniku tzv. kozmetického akné alebo súčasné akné zhoršovať. 

Optimálne je prebrať voľbu vhodného prostriedku so skúseným dermatológom, ktorý pre konkrétny typ kože, ošetrované miesto a ročné obdobie odporučí vhodný prípravok.


Prečítajte si tiež

Ako súvisia zvýšené hodnoty IgE v krvi s atopickým ekzémom

4.2727

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články