(aktualizované zo dňa 19.12.2018)

Čo pomáha proti škrabaniu pri neustálom svrbení kože? Skúste tieto tipy

Každý atopik by rád vedel, ako sa zbaviť neustáleho svrbenia kože, ktoré vyvoláva reflex škrabať sa.

Atopický ekzém deti

Škrabanie sa nielenže proti svrbeniu nepomáha, ale ešte ho aj zhoršuje. Nemôžete si pomôcť, aj keď viete, že sa tak dostávate do nekonečného kruhu - čím viac narúšate pokožku škrabaním, tým viac vzniká výrazné podráždenie, vyvolávajúce ďalšie svrbenie. 

Ako obmedziť škrabanie? Vyskúšajte tieto tipy: 

1. tip: Schlaďte pokožku

Ako rýchla prvá pomoc pri svrbení môže poslúžiť schladenie kože. Namočte si kus látky do studenej vody, vyžmýkajte ju a priložte ju na časť kože, ktorá vás svrbí. Podobne sa dá použiť aj vrecúško s ľadom alebo mrazenou zeleninou. 

„Chlad znecitliví nervové zakončenia v pokožke a na chvíľu vás zbaví pocitu svrbenia."

Nejde o riešenie na dlhšiu dobu, aj napriek tomu, že trvanlivosť chladenia sa dá ľahko predĺžiť vytvorením obkladu tak, že na mokrú látku priložíme ešte suchú vrstvu. 

2. tip: Ostrihajte si nechty

Ostrihané nechty nikdy nenapáchajú toľko škody ako tie dlhé. Pravidelne sa starajte o svoju manikúru, zastrihávajte nechty a pilníkom otupte okraje, ktoré ostali po nožniciach ostré. Procedúru opakujte podľa toho, ako rýchlo vám rastú nechty. 

batoľa

Oplatí sa naučiť sa správne škrabať, teda neškrabať kožu smerom k dlani, ale naopak. Prináša to rovnakú úľavu, ale kožu natoľko nepodráždi. Niekedy stačí miesto automatického škrabania len pritlačiť nechty do kože. 

3. tip: Navlečte si rukavice

Hlavne v prípade mladých atopikov môže ísť o jedno z najefektívnejších riešení nekontrolovateľného nočného škrabania. Dajú sa zaobstarať rukavice z čistej bavlny, ktoré nedráždia pokožku, dieťa sa v nich príliš nepotí a de facto mu to znemožní si pokožku rozškrabať. 

deti

4. tip: Odveďte pozornosť

Niekedy sa dajú pocity svrbenia pokožky oklamať tým, že od nich úmyselne odvedieme pozornosť. Pomáhajú ručné práce alebo hry, do ktorých sa úplne ponoríte. Ak vás svrbí končatina len na jednej strane tela, môžete sa skúsiť ľahko poškrabať pred zrkadlom. Škrabte druhú časť tela, ktorá vás vôbec nesvrbí.

Okamžitá úľava od svrbenia s Atoderm SOS Sprej

Upokojí pokožku do 60 sekúnd a pôsobí až 6 hodín. Pre časté a akútne svrbenie.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm SOS Sprej

5. tip: Použite sprej proti svrbeniu

Prejavy atopického ekzému vám pomôže dlhodobo zvládať dôkladná večerná rutina, ktorá spočíva v hydratácii pokožky a nanesení ochrannej vrstvy po kúpeli alebo sprche. Niekedy ani táto prevencia nestačí, aby vás neobťažovalo svrbenie pokožky. 

„Našťastie existujú SOS spreje proti svrbeniu, ktoré v priebehu minúty dokážu pocit svrbenia utlmiť až na 6 hodín."
 

Výhodou takéhoto spreja je, že sa dá aplikovať aj na tvár a menej prístupné miesta, pretože jeho rozprašovač funguje, nech je otočený akokoľvek. Stačí ho nastriekať zo vzdialenosti 20 centimetrov a nechať zaschnúť. Nerobí škvrny na tvári a dá sa používať neobmedzene často. Počas prázdnin oceníte jeho cestovnú, zmenšenú verziu. 

Prečítajte si tiež

Môže svrbenie tela súvisieť so psychikou? Ako stres vplýva na kožu

 

4.2417

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články