Svrbenie pokožky - Päť tipov, ako zabrániť škrabaniu nielen u malého atopika

Ten pocit neustáleho svrbenia pokožky pozná každý atopik.

Automaticky vyvoláva škrabanie, ktoré nielenže proti svrbeniu nepomáha, ale ho ešte zhoršuje. Nemôžete si pomôcť, aj keď viete, že sa tak dostávate do nekonečného kruhu - čím viac narušujete pokožku škrabaním, tým viac sa uvoľňujú látky a dochádza k výraznému podráždeniu, aktivácii nervových látok a k ďalšiemu narušeniu pokožky vyvolávajúce ďalšie svrbenie. V boji s frustráciou spojenou so škrabaním isto využijete našich 5 tipov, ako obmedziť škrabanie. 

Atopický ekzém deti

1. Tip -  Schladenie pokožky

Ako rýchla prvá pomoc pri svrbení môže poslúžiť schladenie kože. Namočte si kus látky do studenej vody, vyžmýkajte ju a priložte ju na časť kože, ktorá vás svrbí. Podobne sa dá použiť aj vrecúško s ľadom alebo mrazenou zeleninou. 

„Chlad znecitliví nervové zakončenia v pokožke a na chvíľu vás zbaví pocitu svrbenia."

Nejedná sa tu o riešenie na dlhšiu dobu, aj napriek tomu, že trvanlivosť chladenia sa dá ľahko predĺžiť vytvorením obkladu tak, že na mokrú látku priložíme ešte suchú vrstvu. 

2. Tip – Ostrihajte si nechty

Ostrihané nechty nikdy nenapáchajú toľko škody ako dlhé nechty. Pravidelne sa starajte o svoju manikúru, zastrihávajte nechty a pilníkom otupte okraje, ktoré ostali po nožniciach ostré. Procedúru opakujte podľa toho ako rýchlo vám rastú nechty. Oplatí sa naučiť sa správne škrabať, teda neškrabať kožu smerom k dlani, ale naopak. Prináša to rovnakú úľavu, ale kožu natoľko nepodráždi. Niekedy stačí miesto automatického škrabania len pritlačiť nechty do kože. 

batoľa 

3. Tip – Navlečte si rukavice

Hlavne v prípade mladých atopikov sa môže jednať o jedno z najefektívnejších riešení nekontrolovateľného nočného škrabania. Dajú sa zaobstarať rukavice z čistej bavlny, ktoré nedráždia pokožku, dieťa sa v nich príliš nepotí a de facto mu to znemožní si pokožku rozškrabať. 

deti

Okamžitá úľava od svrbenia s Atoderm SOS Sprej

Upokojí pokožku do 60 sekúnd a pôsobí až 6 hodín. Pre časté a akútne svrbenie.

KÚPIŤ TERAZ
aa

 
4. tip – Odveďte pozornost

Niekedy sa dajú pocity svrbenia pokožky oklamať tým, že od nich úmyselne odvedieme pozornosť; pomáhajú ručné práce alebo hry, do ktorých sa úplne ponoríte. Ak vás svrbí končatina len na jednej strane tela, môžete sa skúsiť ľahko poškrabať pred zrkadlom. 

„Škrabte druhú časť tela, ktorá vás vôbec nesvrbí."
 

5. tip – Použite sprej proti svrbeniu

Prejavy atopického ekzému vám pomôžu dlhodobo zvládať dôkladná večerná rutina, ktorá spočíva v hydratácii pokožky a nanesenie ochrannej vrstvy po kúpeli alebo sprche. Niekedy ani táto prevencia nestačí, aby vás neobťažovalo svrbenie pokožky. 

„Našťastie existujú SOS spreje proti svrbeniu, ktoré behom minúty dokážu pocit svrbenia utlmiť až na dobu 6 hodín."

Jeho výhodou je, že sa dá aplikovať aj na tvár a menej prístupné miesta, pretože jeho rozprašovač funguje aj hlavou dole. Stačí ho nastriekať zo vzdialenosti 20 cm a nechať zaschnúť. Nerobí škvrny na tvári a dá sa používať neobmedzene často. V priebehu prázdnin oceníte jeho cestovnú, zmenšenú verziu. 

4.6346

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články

SÚŤAŽ UKONČENÁ: Súťažte o balíčky Atoderm a otestujte sa, čo viete o opaľovaní

Pred 4 mesiacmi
Photoderm Mineral