Od atopického ekzému k potravinovej alergii

Alergické ochorenia sa prejavujú už od narodenia hlavne u geneticky predisponovaných detí (s pozitívnou rodinnou anamnézou alergie u rodičov alebo súrodencov).

Na základe vrodenej atopickej vlohy a postupne pod silnejším vplyvom vonkajšieho prostredia sa rozvíja atopický pochod. 

„Atopický pochod je charakterizovaný postupným a/alebo súčasným rozvojom alergického ochorenia (atopický ekzém, potravinová alergia, alergická astma, alergická nádcha)."

Už u novorodenca môže vplyvom vonkajšieho prostredia (umývacie prostriedky, kozmetické prípravky, oblečenie) prísť k rozvoju alergických prejavov na koži vo forme atopického ekzému. Tieto prejavy sú významné hlavne do 2 rokov a súvisia s imunologickým vyzrievaním kožnej bariéry. 

Atopický ekzém alergie

V novorodeneckom a potom v dojčenskom veku sa objavujú potravinové alergie - najmä na bielkovinu kravského mlieka a postupne na ďalšie potraviny, ktoré sú do jedálnička pridané. Rovnako ako u kože postupne dochádza k dozrievaniu slizničného imunitného systému v gastrointestinálnom trakte a k tolerancii inkriminovaných potravín.

„Až 35-40% detí so stredne ťažkým/ťažkým atopickým ekzémom bude mať potravinovú alergiu."

24h hydratácia s Atoderm sprchovým olejom

Okamžitý komfort po osprchovaní a celodenná hydratácia. Pre veľmi suchú a podráždenú citlivú pokožku so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
aa

Významná z hľadiska potravinovej alergie je tzv. ,,big 8”, do ktorej patrí: mlieko, vajíčko, pšenica, sója, arašidy, stromové orechy, ryby a kôrovce.

strava

K rozvoju inhalačných alergií (alergická astma, alergická nádcha) dochádza postupným zvýšením pobytu detí vonku a kontaktom s inhalačnými alergénmi (pele stromov, tráv, burín, alergény plesní). K zvýšenej frekvencii alergií dýchacích ciest priespieva aj narastajúce znečistenie životného prostredia.
 

Prečítajte si tiež

Môže dostatočný príjem vitamínov v strave pomôcť pri svrbení kože spôsobenom atopickou dermatitídou?

3.8571

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články

LETNÁ SÚŤAŽ: Súťažte o balíčky Atoderm a otestujte sa, čo viete o opaľovaní

Pred 4 dňami
Photoderm Mineral