Ako zvládnuť atopický ekzém v zime

Dieťa s atopickým ekzémom si môže užiť zimné radovánky na snehu i zimné športy.

Je ale nutné prihliadať k niektorým zvláštnostiam jeho kože a prispôsobiť tomu starostlivosť o pokožku, režim dieťaťa a životný štýl celej rodiny. 

Atopický ekzém dieťa

Dieťa s atopickým ekzémom má vrodenú zvýšenú citlivosť kože a slizníc k rôznym látkam, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do nášho tela kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. Tu sa stretávajú so zvýšeným a nevyvážene reagujúcim imunitným systémom. 

Človek majúci ekzém má množstvo zmien v stavbe a biochemických pochodov v koži. Preto koža reaguje aj na bežné podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia, ale aj vnútorného prostredia tela, zvláštnym, mimoriadnym, nezvyklým spôsobom. Býva to začervenaním, opuchom, mokvaním, drobnými pupienkami, ale predovšetkým záchvatovým svrbením.

„Znalosťou spúšťacích mechanizmov ekzému v zime a zmenou starostlivosti o kožu možno predísť väčšieho zhoršeniu a tým priebeh ochorenia priaznivo ovplyvniť."

Koža väčšiny pacientov s atopickým ekzémom je suchá, chýba jej schopnosť zadržiavať vodu a ľahko sa v nej vytvoria jemné trhlinky. Je to preto, že pokožka medzi jednotlivými rohovými bunkami obsahuje menej tuku, ktorý nazývame ceramidy a môžeme si ich predstaviť ako maltu medzi tehlami v stenách domu. Tvorba ceramidov (“malty”) klesá v zimnom období o 30%, pokožka je preto suchšia s drobnými prasklinkami. 

Prečítajte si tiež

Ako sa zbaviť ekzému a život s ním

Bývame v prekúrených miestnostiach so suchým vzduchom, mrazivý vzduch vonku je tiež suchý a pripravuje pokožku o ďalšiu vodu. Prudké prechody z tepla do chladného prostredia a naopak koži s ekzémom neprospievajú. Zapoteniu v teplom prostredí, kde dieťa býva dlhšiu dobu a je viac oblečené (čakáreň u lekára, nákupné centrá, dopravné prostriedky), je častou príčinou svrbenia a začervenania pokožky s vyrážkou. Neprimerané a nadbytočné obliekanie dieťaťa pri prechádzke, kedy dieťa veľa behá alebo v kočíku do spiaceho vaku, je tiež nevhodné. Podobne robia chyby aj rodičia, ktorí dieťa viac "nabalia" na lyžovanie a ďalšie zimné pohybové aktivity, kedy sa malí športovci ľahko zapotia. 

„Chybou je i priamy kontakt kože s vlnou, kožušinou alebo textilným materiálom, ktorý má vlas alebo je drsný a škrabavý."
 

Bežné vírusové infekcie (nádcha, kašeľ, ovčie kiahne) malé deti sprevádzajú celú zimu, vedú k výrazným výkyvom k horšiemu v priebehu ekzému. To ťažko ovplyvníme, ale je vhodné sa vyhýbať aspoň návštevám v rodinách, kde je iné choré dieťa a v chrípkovej epidémii i veľkým akciám pre deti usporadúvaných vo veľkých sálach (kiná, divadlá). Nie je vhodný ani pobyt v obľúbených detských herniach napr. vo veľkých nákupných centrách. 

Atopický ekzém zima

Na prudké sezónne a klimatické zmeny koža reaguje zhoršením ochorenia; reaguje na významný pokles i zvýšenie nielen okolitej teploty, ale i atmosferického tlaku. Neodporúčame preto ani zimný pobyt pri mori v exotických oblastiach. Riziko zhoršenia je nielen pri dlhom lete klimatizovaným lietadlo s presušením kože, ale aj možnosťou získania infekcie od spolucestujúcich kvapôčkovou infekciou. Prudká zmena zo zimy do veľkých horúčav a pri spiatočnej ceste naopak, je navyše záťaž nielen pre chorú a "inú" atopickú pokožku, ale aj celý imunitný systém hlavne u dojčiat a batoliat, kedy obranyschopnosť ešte nie je úplne vyvinutá.

„V zimnom období sa najviac objavujú niektoré zvláštne typy atopického ekzému."
 

Je to predovšetkým “vyrážka z oblizovania”. Vplyvom nízkej teploty je suchá nielen pokožka, ale aj pery, ktoré rodičia často zabúdajú ošetrovať. Preto si ich kojenci a deti často oblizujú, zvlhčujú slinami, ktoré pery a okolitú pokožku dráždia alebo si pery hryzú. Vzniknutá vyrážka sa potom šíri i do okolia úst. Ďalším príkladom je tzv. “zimná noha”, kedy sa vplyvom dlhého nosenia uzavretej obuvi a spotených nôh, objavuje najprv olupovaním a začervenaním bruškom palcov, potom ostatných prstov na nohe a následne začervenaním, olupovaním a popraskaním kože prednej štvrtiny chodidla. 

Upokojte podráždenú pokožku s Atoderm Intensive Baume

Vyživujúci balzam, ktorý okamžite zmierňuje podráždenie a obnovuje zdravie pokožky so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
aaaaaaa

Často sa zhoršuje aj ekzém na rukách, ktorý je najviac vystavený extrémnym zmenám teploty a ešte si deti ruky pri umývaní zle utierajú; vlhká pokožka sa vysušuje a vznikajú v nej drobné trhliny. Situáciu zhoršuje aj zlý výber rukavíc alebo to, že dieťa rukavice úplne odmieta nosiť. 

Atopický ekzém

Rady pre zimné obdobie: 

  • Pretože je pokožka v zimnom období suchšia, častejšie natierame dieťa a volíme radšej mastnejšie krémy, masti alebo balzamy. Nezabudnite ošetrovať aj pery, vhodné sú špeciálne tyčinky a balzamy na pery. Premazávajúce prostriedky vytvoria tenkú vrstvu na povrchu pokožky, “chytí do pasce” vodu pod nimi a nedovolia jej z kože uniknúť. 
  • Zvláštnu pozornosť venujeme rukám: je nutné ich dobre vysušiť po každom umytí a následne vždy ošetriť mastnejším krémom.
  • Rovnako aj tvár potrebuje väčšiu pozornosť: do mrazu a vetra volíme k ošetreniu maste, ktoré neobsahujú vodu alebo sú špeciálne určené k ošetreniu v zimnom období. Deti s ekzémom sú náchylnejšie k omrznutiu. I pri zimnom pobyte na horách, aj vtedy, keď nie je úplne jasná obloha, je potreba používať k ochrane pred slnkom krémy s UV filtrami. Týmto krémom ošetríme tvár dieťaťa a keď sa “opaľovací” krém vstrebe do pokožky dieťaťa (nie skôr ako za 5 minút) a ako druhú vrstvu použijeme ochranný krém do mrazu.

Atopický ekzém

  • Obliekajte dieťa tak, aby sa nepotilo. Je nutné prihliadať k jeho aktívnemu pohybu vonku. Vyvarujte sa pohybu dieťaťa v teplom odeve a uzavretej zateplenej obuvi v teplom prostredí. Vyberajte čiapky a rukavice tak, aby mali vnútorný povrch hladký alebo je podšitie hladkou bavlnou. Na krk vyberte miesto šálu radšej hladký nákrčník. Nevhodné sú na zimné oblečenie aj lemy z umelej kožušiny. Ak kojenec spí vonku v kočíku, je potrebné podložiť spací vak hladkým materiálom, aby sa pokožka tváre a rúk nedotýkala ničoho “chlpatého”.
  • Počas chrípkovej epidémie nie je vhodné chodiť s dieťaťom tam, ked je väčší kontakt s väčším množstvom detí a je väčšie riziko získať i obyčajnú nádchu a kašeľ. Každá vírusová infekcia zhorší priebeh ekzému. 
  • V zimnom období je pre dieťa s ekzémom vhodnejší poby na horách ako v exotickej oblasti pri mori. Striedanie klimatických pásiem, teploty ovzdušia a dlhý let často ochorenie ešte zhorší.
5.0000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články