Spoznajte atopiu ako nikdy predtým

Vieme, že internet je plný mýtov a poloprávd o atopii a jej najčastejšom prejave – atopickom ekzéme. Na tejto stránke vám poradíme so všetkým, čo vás zaujíma.

Mýty a pravdy

Svrbenie spôsobuje narušená kožná bariéra. Uniká z nej voda a naopak, prenikajú do nej mikroorganizmy a alergény. Hypnóza narušenú kožnú bariéru nezacelí a svrbeniu nezabráni.
Aj pri atopickom ekzéme treba dbať na výber vhodnej a zároveň pestrej stravy. Alergiu na potraviny konzultujte najskôr s imunoalergológom a následne upravte stravovacie návyky.
Atopia je dedičný sklon k alergii. Prejavuje sa atopickým ekzémom, alergickou nádchou, zápalom spojiviek či astmou. Ak ich má aspoň 1 rodič, môžu sa prejaviť aj u dieťata. Suchá pokožka nemusí znamenať atopiu.
Med neobnovuje narušenú kožnú bariéru. Pre tento účel sú určené premasťujúce krémy a balzamy, ktoré zacelia pokožku a súčasne eliminujú svrbenie.
Atopická dermatitída je chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože. Príčiny sú rôzne a veľmi individuálne. Očkovanie, rovnako ako aj nakazenie od inej osoby, nie je možné.
Kapustové listy síce obsahujú cenné vitamíny a minerály, ale pri príznakoch atopického ekzému s liečbou lézií nepomáhajú.
Potravinárske tuky nie sú vhodné na premasťovanie pokožky. Pre obnovu kožnej bariéry používajte prípravky, ktoré sú špeciálne dermatologicky upravené a určené na suchú, atopickú pokožku.
Deťom s atopickým ekzémom voda neublíži. Viac ako kúpeľ pomáha 10 min. sprcha s teplotou vody max. 33°C. Po sprche natrite pokožku premasťovacím balzamom alebo krémom do 3 min.
Aj deti s atopickým ekzémom si môžu užiť pobyt na slnku. Stačí si vybrať vhodný opaľovací prípravok s obsahom minerálnych filtrov. Tie pôsobia len na povrchu pokožky a nedráždia ju.
Roztoče patria medzi bežne sa vyskytujúci alergén. Ich negatívne účinky nemusia zásadne ovplyvniť vaše dieťa. Dôležitá je najmä správna liečba a životospráva.
Novinky

Novinky

Nenechajte si újsť to najnovšie, čo k atopii pripravujeme.

Viac
Čo je atopia?

Čo je atopia?

Kompletné informácie od prejavov až po liečbu

Viac

Budete vedieť ako prví

Neustále pridávame príbehy, rozhovory a odborné rady, ktoré vám môžu byť v riešení atopického ekzému veľmi nápomocné. Ak nám necháte e-mail, budeme vás informovať ako prvých.